• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Ustawienie dekodera

tsocha

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Dostałem śmieszne urządzonko, dekoder urzadzeń firmy Littfinski Data Technik. Szczegóły na www: http://www.ldt-infocenter.com/english/home_frame_e.htm , S-DEC-4-DC
Ale mam problem z ustawieniem go pod jakimkolwiek adresem. Dokumentacja jest w normalnym języku (angielki) i wydaje się to banalnie proste. Ale i tak nie chce przyjąć adresu. Robię to z Lenz'a i roco.
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie ? Czy możecie mi cos poradzić ?
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#3
Wg insturkcji (http://www.ldt-infocenter.com/english/d ... l_engl.zip ):
- ustaw prędkość wszystkich manipulatorów na 0
- naciśnij przycisk S1
- Rozjazd podłaczony do wyjścia 1 zacznie się zmieniać co 1.5 sek, co oznacza, że dekoder jest w trybie programowania.
- Przełącz pierwszy (z grupy 4) rozjazdów za pomocą manipulatora lub programu. (Uwaga: Numery dekoderów są połączone w grupy: Numery od 1 do 4 to pierwsza grupa, od 5 do 8 - druga itd. Każdy SA-DEC-4-DC obsługuje dowolną grupę, ale dokładnie jedną grupę)
- Naciśnij S1 aby wyjść z trybu programowania

Programowanie dekodera na adres lokomotywy (rozjazdy wtedy przerzucamy za pomocą F1, F2, f3 i F4):
- Ustaw prędkość wszystkich lokomotyw na 0
- Nacisnij S1, pierwszy rozjazd powinien się samodzielnie przerzucać co 1.5sek.
- Ustaw na manipulatorze żadany adres lokomotywy i ustaw prędkość na inną niż 0
- Pierwszy rozjazd powinien się zacząć przerzucać szybciej.
- Ustaw ponownie prędkośc na 0 - rozjazd powinien powrócić do poprzedniego tempa.
- Naciśnij S1 aby wyjść z trybu programowania.
 
OP
OP
T

tsocha

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Dziękuję za przetłumaczenie dokumentacji, chociaż z tym akurat nie mam problemu, więc Twój tekst tylko potwierdził moją wersję. No i działam wg. tego schematu, a coś nie gra. Dopisze co jeszcze robię, jak zauważycie coś nie tak, to proszę o wskazówki.

gbbsoft napisał(a):
Wg insturkcji (http://www.ldt-infocenter.com/english/d ... l_engl.zip ):
- ustaw prędkość wszystkich manipulatorów na 0
- naciśnij przycisk S1
- Rozjazd podłaczony do wyjścia 1 zacznie się zmieniać co 1.5 sek, co oznacza, że dekoder jest w trybie programowania.
- Przełącz pierwszy (z grupy 4) rozjazdów za pomocą manipulatora lub programu. (Uwaga: Numery dekoderów są połączone w grupy: Numery od 1 do 4 to pierwsza grupa, od 5 do 8 - druga itd. Każdy SA-DEC-4-DC obsługuje dowolną grupę, ale dokładnie jedną grupę)
- Naciśnij S1 aby wyjść z trybu programowania.

Tak działam w przypadku centralki ROCO:

Programowanie dekodera na adres lokomotywy (rozjazdy wtedy przerzucamy za pomocą F1, F2, f3 i F4):
- Ustaw prędkość wszystkich lokomotyw na 0.[/quote]

to robię

gbbsoft napisał(a):
- Nacisnij S1, pierwszy rozjazd powinien się samodzielnie przerzucać co 1.5sek..
To robię i nawet mam taki objaw

gbbsoft napisał(a):
- Ustaw na manipulatorze żadany adres lokomotywy i ustaw prędkość na inną niż 0.
No właśnie, jaki adres lokomotywy ? Ja rozumiem, że tu powinienem gozaprogramować, czyli <P>+<*> , wybieram numer adresu np. 1 i zatwierdzam <P>

gbbsoft napisał(a):
- Pierwszy rozjazd powinien się zacząć przerzucać szybciej..
No to mi się nie robi bo po wybraniu tego adres mam wrażenie, że nie został zaprogramowany, mimo, że na wyświetlaczu nic się nie pojawiło


gbbsoft napisał(a):
- Ustaw ponownie prędkośc na 0 - rozjazd powinien powrócić do poprzedniego tempa..
To już nie działa


gbbsoft napisał(a):
- Naciśnij S1 aby wyjść z trybu programowania.
to oczywiście robię



Jakieś pomysły ? co robię nie tak ?
 
OP
OP
T

tsocha

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
gbbsoft napisał(a):
Wg insturkcji (http://www.ldt-infocenter.com/english/d ... l_engl.zip ):
- ustaw prędkość wszystkich manipulatorów na 0
- naciśnij przycisk S1
- Rozjazd podłaczony do wyjścia 1 zacznie się zmieniać co 1.5 sek, co oznacza, że dekoder jest w trybie programowania.
- Przełącz pierwszy (z grupy 4) rozjazdów za pomocą manipulatora lub programu. (Uwaga: Numery dekoderów są połączone w grupy: Numery od 1 do 4 to pierwsza grupa, od 5 do 8 - druga itd. Każdy SA-DEC-4-DC obsługuje dowolną grupę, ale dokładnie jedną grupę)
- Naciśnij S1 aby wyjść z trybu programowania
Czy taki rodzaj programowania pozwala na ustawienie tego urządzenia dokładnie tak samo jak LS150 Lenz'a, czyli sterowanie z LH100 przy pomocy S/W ? Tak to należy rozumieć ?

gbbsoft napisał(a):
Programowanie dekodera na adres lokomotywy (rozjazdy wtedy przerzucamy za pomocą F1, F2, f3 i F4):
- Ustaw prędkość wszystkich lokomotyw na 0
- Nacisnij S1, pierwszy rozjazd powinien się samodzielnie przerzucać co 1.5sek.
- Ustaw na manipulatorze żadany adres lokomotywy i ustaw prędkość na inną niż 0
- Pierwszy rozjazd powinien się zacząć przerzucać szybciej.
- Ustaw ponownie prędkośc na 0 - rozjazd powinien powrócić do poprzedniego tempa.
- Naciśnij S1 aby wyjść z trybu programowania.
A takie działanie oczywiście zadziałało, trzeba dokładnie czytać i robić krok po kroku tak jak napisane, a nie kombinować. Zrobiłem dokładnie tak i mogę zmieniać przy pomocy F1..F4.


Dzięki za sugestie.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#6
tsocha napisał(a):
Czy taki rodzaj programowania pozwala na ustawienie tego urządzenia dokładnie tak samo jak LS150 Lenz'a, czyli sterowanie z LH100 przy pomocy S/W ? Tak to należy rozumieć ?
Tak. To jest zaprogramowanie na "normalny" adres urzadzenia.

Drugi sposób, to sposób "nienormalny", bo skierowany do użytkowników LM2, który nie posiadał możliwości sterowania urządzeniami (nie licząc konieczności kupienia klawiaturki). Ten sposób polegał na tym, że dekoder zachowywał się jak "dekoder lokomotyw" i był czuły na F1, F2 itd na pewnym adresie lokomotywy.

PS. To samo ja mam w dekoderach 62426... :D
 

Podobne wątki