• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Ustawienie adresu w dekoderze Märklin 74462 za pomocą Roco Multimaus

Tatul

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#1
Witam serdecznie
Prośba do Marklinistów:)i speców od dekoderów.
Stałem się posiadaczem torów Trix c-gleis. Do tego DPB 5A Martinezo i Roco Multimaus, wyciągnięte z szafy (zaktualizowane oprogramowanie). Jest to podłogowa wersja rozrywkowa posiedzieć, pojeździć, schować, jak na planie rys 1. Aby to sobie bardziej uprzyjemnić do rozjazdów (szt 5) kupiłem napędy elektryczne Märklin 74491 i dekodery Märklin 74462 (następca 74461). Po podłączeniu jak w instrukcji dla systemu TRIX zdjęcie 2 i ustawieniu zgodnie z instrukcją DIP na 10 czyli dla DCC, chciałem ustawić dla rozjazdów adresy no i ległem. Ani toto drgnie ...czy ktoś by mi to łopatologicznie wytłumaczył jak za pomocą Roco Multimaus poustawiać adresy w tych dekoderach? I jeszcze jedno pytanie w rozjazdach trixa jest zworka jak na rys 3 do czego to służy i czy muszę przełożyć w któreś z widocznych ustawień czy zostawić domyślnie? Liczę na pomoc:rolleyes:
 

Załączniki

  • 75,7 KB Wyświetleń: 63
  • 484,7 KB Wyświetleń: 74
  • 37,7 KB Wyświetleń: 75
OP
OP
T

Tatul

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#2
No to się udało i działa:) Może komu się przyda.
Rozwiązanie
Napędy Marklin 74491 dekoder Marklin 74462. Sterowanie ROCO Multimause.
Ustawiamy DIP 10 na on czyli tryb DCC. Następnie z instrukcji ustawiamy zworki z adresem jaki nam pasuje. Uruchamiamy zasilanie, Multimaus wchodzimy w tryb zwrotnicy, wybieramy adres, potwierdzamy strzałkami i działa.
Swoje ustawiłem tak:
DIP na 1, multimause zadziałał na 5,
DIP na 2 multimause zadziałał na 6,
DIP na 3 multimause zadziałał na 7,
DIP na 4 multimause zadziałał na 8,
DIP na 5 multimause zadziałał na 9.
I to jest coś czego nie rozumiem. Multimause ma inny system adresowania?. Najważniejsze że działa. Temat do zamknięcia.
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
302 0 0
#3
Różnica adresowania wynika z innych założeń przyjętych w definicji stosowanych do komunikacji z centralą protokołów.

Multimaus adresuje akcesoria zgodnie z protokołem XpressNet opracowanym przez Lenz'a.
Założono tam, że adres bazowy pierwszego czterowyjściowego dekodera akcesorów to 1 (w innych protokołach to jest 0).

Adres wyjścia w dekoderze obliczany jest według wzoru:
adres_wyjścia = adres_bazowy*4 + nr_wyjścia

Dlatego dla MM adres pierwszego wyjścia pierwszego dekodera to: 1*4+1=5,
a dla innych systemów (np. LocoNet) jest to 0*4+1 = 1.
 

Podobne wątki