• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

USP a dekodery

Reakcje
2 0 0
#1
Mam pytanie do Kolegów znających się na elektronice :
Czy do każdego dekodera jazdy ( np. Roco, TCS , Viessmann itp.) da się podłaczyc gotowy moduł USP, np. Lenz-a :?:
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#2
Nie. Dekoder musi być wyposażony w malutki kawałek elektroniki i odpowiednie wyprowadzenia. Lenz projektował dekodery z założeniem, że taki moduł będzie do nich dołączany.

Na ile się orientuję, sam moduł USP Lenza to zdecydowany przerost formy nad treścią - jest to kawał zasilacza impulsowego pełniący w zasadzie rolę kondensatora wartego złotówkę.

I tu dochodzimy do sedna sprawy. Jeśli ktoś nie boi się lutonicy i elementów SMD, to do dowolnego dekodera może dołożyć sobie układ ozłożony z diody, rezystora i kondensatora, który łącznie będzie kosztował < 2zł i będzie robił to samo co USP Lenza.

Wypadałoby jeszcze stwierdzić, że sama nazwa USP jest myląca i wprowadza użytkownika w błąd. Trudno mówić o "nieprzerywalnym przetwarzaniu sygnału" w sytuacji, gdy ten sygnał zanika. Lenzowy układ podtrzymuje zasilanie, ale nie zapobiega przerwom w sygnale DCC.
 
OP
OP
Ikcelos
Reakcje
2 0 0
#3
Blue napisał(a):
I tu dochodzimy do sedna sprawy. Jeśli ktoś nie boi się lutonicy i elementów SMD, to do dowolnego dekodera może dołożyć sobie układ ozłożony z diody, rezystora i kondensatora, który łącznie będzie kosztował < 2zł i będzie robił to samo co USP Lenza
Ja nie boję się lutownicy ;) ,problem jednak w tym że sama elektronika, a tym bardziej budowa układów elektronicznych nie jest moja mocną stroną. Chętnie zbudowałbym taki układ ale nawet nie wiem czego szukac :oops: Może znasz adresy gdzie w sposób zrozumiały dla laika, jest pokazane jak i z czego to zrobic. Będę bardzo wdzięczny.
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#4
Układ pokazałem parę dni temu w wątku o oświetleniu:
http://ds5.agh.edu.pl/~qziou/viewtopic. ... 856d#30886

Układzik ten należy włączyć zaraz za mostkiem prostowniczym dekodera. Najłatwiej będzie dolutować przewody do dwóch diod dprostowniczych mostka, które są na tyle duże, że stosunkowo wygodnie się do nich lutuje. "+" zasilania jest tam, gdzie łączą się dwie katody diod mostka; masa - to zwarte dwie anody. Kondensator dajemy największy, jaki zmieści się w lokomotywie, byle na napięcie nie niższe niż 25V.
 
OP
OP
Ikcelos
Reakcje
2 0 0
#5
Staram się jak najczęściej zaglądac na forum i ten wątek oczywiście też przeglądałem, ale gdybyś nie pokazał go palcem to raczej nie wpadłbym na to że można ten układ wykorzystac z dekoderem jazdy. Dzieki za pomoc :smile:
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 0
M
DCC 3
DCC 9
DCC 2
DCC 46

Podobne wątki