• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Uniwersalny sterownik modelarski

Reakcje
0 0 0
#1
Witam Wszystkich.
Rozmawiałem z kilkoma modelarzami na temat elektryki/elektroniki w modelarstwie. Dużo osób robi piękne modele i makiety ale problem pojawia się przy próbach oświetlenia makiety czy modelu itd. Można kupić gotowe sterowniki co nie zawsze jest tanie i idealnie rozwiązuje problem. Można wykonać coś samemu ale nie każdy się na tym zna . Od jakiegoś czasu robię Uniwersalny Sterownik Modelarski. Opiszę w skrócie.
1 Budowa modułowa.
2 Wyświetlacz alfanumeryczny / Polskie menu
3 Płytka bazowa + kilka/kilkanaście modułów do wyboru
4 Dziecinnie proste dodawanie i konfiguracja modułów
Dla przykładu sterownik oświetlenia budynków umożliwia sterowanie 8 źródłami światła (LED,Żarówki)
1 Włączenie/wyłączenie wszystkich 8 kanałów razem
2 Każdy kanał wł/wył osobno
3 Możliwość sterowania wszystkich lub pojedynczych kanałów czasowo
Inne moduły:
Sterownik serwomechanizmów,Sterownik PWM,Sterownik oświetlenia skrzyżowania + sygnalizacja dla pieszych,Sterownik oświetlenia pasa startowego,Sterownik przejazdu kolejowego
I tu zwracam się z pytaniami. Czy a jeżeli tak to jakie mieliście problemy z elektroniką w modelarstwie. I co sądzicie o moim pomyśle na Uniwersalny Modułowy Sterownik Modelarski. Zapraszam do dyskusji
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#3
Ja jestem starej daty i nie rozumiem, co to znaczy "sterownik" w tym kontekście. Według mnie powinna wystarczyć tablica czy pulpit w włącznikami odpowiednich obwodów.
 

vs125

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#4
Witam Wszystkich.
Rozmawiałem z kilkoma modelarzami na temat elektryki/elektroniki w modelarstwie. Dużo osób robi piękne modele i makiety ale problem pojawia się przy próbach oświetlenia makiety czy modelu itd. Można kupić gotowe sterowniki co nie zawsze jest tanie i idealnie rozwiązuje problem. Można wykonać coś samemu ale nie każdy się na tym zna . Od jakiegoś czasu robię Uniwersalny Sterownik Modelarski. Opiszę w skrócie.
1 Budowa modułowa.
2 Wyświetlacz alfanumeryczny / Polskie menu
3 Płytka bazowa + kilka/kilkanaście modułów do wyboru
4 Dziecinnie proste dodawanie i konfiguracja modułów
Dla przykładu sterownik oświetlenia budynków umożliwia sterowanie 8 źródłami światła (LED,Żarówki)
1 Włączenie/wyłączenie wszystkich 8 kanałów razem
2 Każdy kanał wł/wył osobno
3 Możliwość sterowania wszystkich lub pojedynczych kanałów czasowo
Inne moduły:
Sterownik serwomechanizmów,Sterownik PWM,Sterownik oświetlenia skrzyżowania + sygnalizacja dla pieszych,Sterownik oświetlenia pasa startowego,Sterownik przejazdu kolejowego
I tu zwracam się z pytaniami. Czy a jeżeli tak to jakie mieliście problemy z elektroniką w modelarstwie. I co sądzicie o moim pomyśle na Uniwersalny Modułowy Sterownik Modelarski. Zapraszam do dyskusji
Mnie by interesował sterownik sygnalizacji skrzyżowania + światła dla pieszych , ile za takie cudo ( płytka pcb z trawialni czy profesjonalna domowa ? )
 
OP
OP
B
Reakcje
0 0 0
#5
vs125 cenę podam w weekend bo z założenia ten sterownik miał być jako moduł a nie jako niezależne urządzenie więc muszę zaprojektować osobny układ bo już kilka osób jest chętnych.
Będzie kilka wersji
1.Skrzyżowanie + przejście - 1 ustalony czas
2. Skrzyżowanie + przejście - możliwość regulacji czasu zapalania świateł
3. Skrzyżowanie + przejście - regulacja czasu + załączanie cewek do zatrzymania pojazdów Faller Car System
4. jak p.3 tylko jako karta rozszerzenia do sterownika

W niedzielę nakręcę filmik to każdy zainteresowany będzie mógł zobaczyć jak to działa.
 

vs125

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#7
Link do filmu pokazującego działanie sterownika oświetlenia skrzyżowania. później wstawię film w lepszej jakości. https://www.facebook.com/680854888702872/videos/vb.680854888702872/765260053595688/?type=2&theater
Napisz jaki koszt poszczególnych opcji sterowników ,które wypisałeś wcześniej , w wersji modułowej do rozbudowy np, sterownik główny robi to i to kosztuję tyle , do niego można dołączyć to i to ,cena itp... nawet tak orientacyjnie
 

yahya

Znany użytkownik
Reakcje
35 0 0
#8
A czy nie można tego zrealizować na płytce arduino uno r3 za ok. 30 zł? Ma sterowanie PWM i jest przeznaczona dla początkujących. Są gotowe programy w necie np. dla sygnalizacji na skrzyżowaniu, itp.
 

vs125

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#9
A czy nie można tego zrealizować na płytce arduino uno r3 za ok. 30 zł? Ma sterowanie PWM i jest przeznaczona dla początkujących. Są gotowe programy w necie np. dla sygnalizacji na skrzyżowaniu, itp.
Teoretycznie można , można wszystko i wszystkim ,tylko nie każdy się zna na programowaniu nawet z gotowych zestawów i kodów pobranych z netu , a o napisaniu własnego kodu nie wspomnę ,dlatego jak ktoś ma możliwości i coś wytworzy i jeżeli będzie to fajne i nie drogie np. niemieckiej firmy (chyba) sterownik sygnalizacji świetlnej skrzyżowania i pieszych z wyjściem do zatrzymywania pojazdów Faller car System około 90 zł gotowy do użycia. W sieci jest schemat ideowy sygnalizacji bez pieszych ,bez programowania,ma tylko regulację czasu zmiany świateł ,złożyłem w pająku działa nawet spoko ,już projektowałem płytkę do trawienia jak przypadkiem natrafiłem na ten za 90 zł gotowy.
 

yahya

Znany użytkownik
Reakcje
35 0 0
#11
@vs125 Moje 8-letnie dziecko zrobiło na bazie arduino uno (za 30 zł) sterownik świateł na przejściu dla pieszych. Na razie ma wyprowadzenia pod 5 LEDów: 3 do świateł na ulicy i 2 do świateł dla pieszych. W wolnej chwili popracujemy nad wykorzystaniem pozostałych 5 wyjść arduino, by symulować pełną sygnalizację jak na prawdziwym skrzyżowaniu.
 

Elektronik

Nowy użytkownik
Producent
Reakcje
0 0 0
#12
Witam.
Jeżeli temat sterownika sygnalizacji świetlnej skrzyżowania będzie jeszcze aktualny to będę mógł pomóc może, bo jestem akurat w trakcie projektowania plytki.
Będzie ona obsługiwała sygnalizację świetlną dal aut i dla pieszych (10 wyjść), będzie regulacja czasu, tryb awaryjny (nocny), wymiar plytki około dwóch pudełek od zapałek. Sterowni będzie miał wbudowane ograniczenie dla LED-ów wiec nie będzie potrzeby dokładania rezystorów, napięcie zasilania będzie mogło być z zakresu 6VDC - 12VDC, będzie można podłączyć na raz dwa lub nawet trzy sygnalizacje skrzyżowań.
Pozdrawiam.
 

Podobne wątki