• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Unimog RC

OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#22
Po krótkiej przerwie wracam do Unimoga.
Zamontowałem od spodu na stałe włącznik zasilania. Ledwie widoczny. Podjałem decyzję że autko będzie jeździć na światłach cały czas.
DSC_0159.JPG
Podpinam światła i napotkałem na problem z rezystorami a konkretnie z płytką rastrową. Kupiłem zbyt grubą i nie da się jej ciąć... Zamawiam cieńszą (dzięki Piotr za podpowiedź). No i chyba przerzucę się na rezystory smd bo te są ogromniaste. Poki co przykleiłem je do płytki z hipsu... Przyjdzie raster to się podmieni...
DSC_0160.JPG
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#25
Po krótkiej przerwie podłubałem w Unimosiu. Powstały tylne światła w formie belki. Jest to uproszczenie bo powinny być osobne swiatła na każdą ze stron ale po trzech nieudanych próbach stwierdziłem że nie tędy droga. Za to bedzie miejsce na tablicę rejestracyjną.
Po przylutowaniu przewodów przyszla kolej na przeplatanie ich przez otwory w budzie i opisanie. Jest ich w sumie 16 i mozna się pogubić.
DSC_0332.JPG
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#26
Dziś walka z swiatłami: wsteczne i stop podpięte do modułu sterowania silnikiem. Pierwsze próby by pokazały że lutowniczy ze mnie taki jak z koziej d..py trąbka. Zwarcie na diodach powodowało ze wszystko co czerwone było stopem. Ale kosmetyczne poprawki lutowania pomogły i za drugim razem zadziałało. Niestety wszystko jest tak delikatne ze momentalnie się odrywa i trzeba lutować ponownie.
Pytanie do doświadczeńszych kolegów: czy jak zapaćkam połączenia żywicą albo klejem polimerowym to ustabilizuję je czy raczej nie? Teoretycznie przewód, cyna i np fragment diody - gdy znajdą się w masie polimeru - powinny się usztywnić i nie pracować na połączeniu więc nie pękać.

Poniżej fotki z testów.
DSC_0360.JPG DSC_0359.JPG
 
Reakcje
211 0 0
#27
Ja jeśli jest możliwość, to pokrywam tył diody z przewodami żywicą. Zwykle "zalewając" w miejscu montażu, aby tak jak napisałeś, nie urwać przewodu.
Musze jednak przyznać, że przy tym moim lutowaniu, to częściej mi odpadały pola lutownicze od leda razem ze stożkiem cyny i przewodem.
W moim zalewam głownie w miejscach na obrysówkach i przednich światłach.
Choć tył też zalewam, ale głównie dla wyrównania powierzchni, bo tam z racji płytki rastrowej jest wszystko znacznie mocniejsze.
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#28
Dzięki Piotrze, będę musiał pójść w Twoje ślady. Szlag mnie trafia jak w jednym miejscu robię a w drugim odpada. Ale poki co utknąłem, bowiem moduł świetlny ALF z sol expert nie działa i grzeje się jak głupi. Podłączony jest prawidłowo więc chyba jest uszkodzony. Bedzie reklamacja. Ale nie matego złego... Zaczałem robić toyotę landcruiser...
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#29
Witam po przerwie wynikającej z przebiegu reklamacji. Uszkodzony moduł oświetlenia ALF został zastąpiony nowym przeslanym przez sklep. Szacun dla Sol Expert Group. Bez zbednej dyskusji przysłali nowy.
Po podłączeniu okazało się że tym razem moduł jest sprawny i działa. Można zatem spinać całość i kompresować. Patrzac na tę plątaninę kabli zaczynam wątpić w powodzenie misji... Ponizej film z podpiętą diodą do modułu Alf.
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#31
Za szybko, oczywiście, bo jest podłączony na czas testu do któregoś ze świateł specjalnych. Sprawdzałem moduł lutując jedną diodę do wszystkich wyjść.
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#33
Pomalutku, powolutku... byle do przodu. Na chwilę odłożyłem i po powrocie do modelu z pół godziny próbowałem się domyślić, jaki cel mi przyświecał przy opisywaniu poszczególnych diod :D Za chiny nie mogłem sobie przypomnieć co oznaczają skróty i choć nie jest ich jakoś dużo, to w ogólnym splocie "włosowatych" przewodów, trudno się rozeznać. Obecnie czekam na dostawę płytek laminatów pod rezystory smd, bo sam trawić nie umiem, a i nauczyć się nie specjalnie mi się chce. Jak przyjdą, zobaczymy co z tego wyniknie.
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#35
a to proszę, nie wiem czy to się zmieści pod maską Unimoga, ale teoretycznie mogę na to wlutować 4 rezystory, co zgra się z kierunkowskazami i kogutami na grillu. 1x1cm to trochę dużo, ale może uda się zlecić jakiemuś elektronikowi wykonanie wersji mniejszej. Z mojego punktu widzenia nawiercenia ułatwią mi życie bardzo. Z kolei np w budzie tira, albo innej ciężarówki wejdą te rzeczy spokojnie.

Qpa
nie wstawię obrazka - Panowie moderatorzy, cóż to się dzieje?
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#36
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#37
no ja mam taką na rastrze 1,27 i kilka diod tak podpiąłem, ale to wkurzające jest, bo nie mam wprawy w lutowaniu i zdarza mi się, że gdzieś źle polutuję, miałem nawet skrót poza rezystorem i spaliłem diodę juz wlutowaną i zalaną epoksydem... można się pochlastać.
te co zamówiłem to gotowce http://allegro.pl/plytka-so8-1-27mm-tsop8-0-65mm-to-dip8-pcb-075-i6022418423.html po 3 zika, więc nie fortuna. Powinno zadziałać o ile ten bzdet gdzieś zmieszczę. w sumie 10mm to całkiem sporo...
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#39
No i płytki przeszły, co ciekawe wczoraj u Ali-chińczyka znalazłem te same po kilkadziesiąt groszy przy zakupie min. 20 szt... Marża sklepu zabójcza bo na poziomie 900%...
Ale do rzeczy. Kupiłem dwa typy i juz widzę że bardziej przydatna będzie podłużna na 8 rezystorów. Mozna ja docinać oczywiście i szlifować. Teoretycznie zmieściłem pod maską płytkę do obslugi 4 diod. I o dziwo działa. Ponizej foty i filmik...
DSC_0406.JPG

DSC_0407.JPG

DSC_0408.JPG

 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 31

Podobne wątki