• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Unimog 1:87

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.924 386 20
#21
Diody i przewody dostaniesz w hurtowni TME. Będzie taniej.
Diody są np tu-klilk.
A zamiast przewodu kup drut nawojowy, najcieńszy jest tam 0,118mm np tu-klik.
 
Ostatnio edytowane:

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#22
Maciek mnie ubiegł.. dla wygody, kup sobie jeszcze marker czerwony, najlepiej olejny i oznaczaj kabel na plusie, zaoszczędzisz czasu i nerwów. Zwykle w kupnych diodach kabel lutowany do + jest dłuższy, ale jak go przytniesz, to od razu nie widać. Na każdej diodzie jest symbol trójkąta w którym kierunku płynie prąd (od + do -), ale konia z rzędem temu, kto go dojrzy na diodzie 0402... zwłaszcza wklejonej w zderzak pojazdu.
 
OP
OP
Pikuś

Pikuś

Użytkownik
MSMK
Reakcje
13 2 0
#24
Maciek mnie ubiegł.. dla wygody, kup sobie jeszcze marker czerwony, najlepiej olejny i oznaczaj kabel na plusie, zaoszczędzisz czasu i nerwów. Zwykle w kupnych diodach kabel lutowany do + jest dłuższy, ale jak go przytniesz, to od razu nie widać. Na każdej diodzie jest symbol trójkąta w którym kierunku płynie prąd (od + do -), ale konia z rzędem temu, kto go dojrzy na diodzie 0402... zwłaszcza wklejonej w zderzak pojazdu.
Mam jeszcze kawałki po poprzednich diodach, więc raczej opędze nimi unimoga :D Ale bardzo dziękuję za cenne podpowiedzi.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.924 386 20
#25
Drut nawojowy to tak na szybko znaleziony. Poza tym drut nawojowy znajdziesz w starych transformatorach. Możesz poszukać w starych głośnikach albo kolumnach głośnikowych, w starych radioodbiornikach, w nieużywanych zasilaczach, ładowarkach itd. Wszędzie tam, gdzie z prądu o napięciu 220V trzeba uzyskać mniejsze napięcie.
Poza tym jak nie masz takich staroci, to pojedź do miejsca zbierania elektrośmieci, tam znajdziesz mnóstwo takich elementów. Jak pogadasz z właścicielem, to da Ci możliwość wzięcia takiego transformatora i będziesz miał przewodu na setki samochodów.
 
OP
OP
Pikuś

Pikuś

Użytkownik
MSMK
Reakcje
13 2 0
#26
Drut nawojowy to tak na szybko znaleziony. Poza tym drut nawojowy znajdziesz w starych transformatorach. Możesz poszukać w starych głośnikach albo kolumnach głośnikowych, w starych radioodbiornikach, w nieużywanych zasilaczach, ładowarkach itd. Wszędzie tam, gdzie z prądu o napięciu 220V trzeba uzyskać mniejsze napięcie.
Poza tym jak nie masz takich staroci, to pojedź do miejsca zbierania elektrośmieci, tam znajdziesz mnóstwo takich elementów. Jak pogadasz z właścicielem, to da Ci możliwość wzięcia takiego transformatora i będziesz miał przewodu na setki samochodów.
Tak też zrobię :)
 
OP
OP
Pikuś

Pikuś

Użytkownik
MSMK
Reakcje
13 2 0
#29
Trochę musiałem poeksperymentować, bo to moje pierwsze kroczki, więc znalazłem coś większego :)
Chyba całkiem nieźle te lampy wyszły:)
Tak jak Koledzy mówiliście, bezbarwny lakier do paznokci na uv (był ubaw jak pół znanej sieciowki drogeryjnej stało i doradzało mi, jaki lakier wybrać :D ) Lampkę uv zdobyłem w serwisie GSM (jak by ktoś szukał, to mają tego sporo z zestawów z szybkami i po zamontowaniu szybek idzie to na śmietnik, więc można za darmochę wyrwać :)
Mam nadzieję, że w końcu oświetlenie unimoga... zaświeci :D
 

Załączniki

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#30
Świeci jak psie klejnoty! Pięknie. Możesz jednak dać większy rezystor, chyba że to na zdjęciu taka jasność wychodzi
 
OP
OP
Pikuś

Pikuś

Użytkownik
MSMK
Reakcje
13 2 0
#32
Powoli, powoli, ale coś tam przybywa :D
Dzisiaj unimog dostał koguty.
Jeżeli chodzi o przednie i tyle światła, to czy zainwestować w gotowe rozwiązanie https://www.sol-expert-group.de/1-8...rs-for-1-87-trucks-rear-for-trucks::1226.html czy osobno wklejać diody w miejsca świateł?
Czy do sterowania świateł jest potrzebna osobna płytka, czy są sterowane z płytki, która steruje steruje napędem i skrętem?
Co zrobić, żeby koguty migały?
No i czy kupować elektronike na stronie sol-expert, czy znacie Koledzy jakąś naszą, rodzimą wytwórnie takich rzeczy :)
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 66

Podobne wątki