• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

UMF - modele lokomotyw serii SM42/SP42

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
wolfik, masz rację, ale jest jeszcze coś.
Mamy rynek na tyle mały, że dla nas lepiej by było gdyby zamiast trzech producentów robiło jeden model, trzech zrobiło trzy różne. Jest ledwo kilku robiących modele na nasz rynek, więc ze wszystkich serii lokomotyw są w stanie zrobić tylko pewną ich część. Po co zatem jeszcze zmniejszać tę liczbę poprzez dublowanie modeli?
Co oczywiście nie znaczy, że możliwość wyboru jest czymś złym.
 

wolfik

Znany użytkownik
Reakcje
987 1 0
wolfik, masz rację, ale jest jeszcze coś.
Mamy rynek na tyle mały, że dla nas lepiej by było gdyby zamiast trzech producentów robiło jeden model, trzech zrobiło trzy różne. Jest ledwo kilku robiących modele na nasz rynek, więc ze wszystkich serii lokomotyw są w stanie zrobić tylko pewną ich część. Po co zatem jeszcze zmniejszać tę liczbę poprzez dublowanie modeli?
Co oczywiście nie znaczy, że możliwość wyboru jest czymś złym.
Tak. Ale jeśli chodzi o samodzielne wykonanie modelu to już w zasadzie wyboru nie ma. Nie wiem czy EFC oferowało blachy. Kiedyś wysłałem zapytanie do p. Andrzeja ale dostałem odpowiedź, że nie planuje oferowania SM42 do samodzielnego montażu.
To co piszesz o małym rynku jest jak najbardziej prawdą. Problem w tym czy producenci uszanują tą sytuację i nie wywindują cen zwłaszcza w sytuacji gdy nie będą czuli oddechu konkurencji na karku.
Wydaje mi się, że naszym interesie jest aby mieć po pierwsze wybór, po drugie kilku producentów polskiego taboru, po trzecie aby modele nie ukazywały się w jednym czasie.
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
I u mnie też Stonka powstaje. Niestety, z racji niewiedzy i pierwotnie braku jakichkolwiek umiejętności popełniłem kilka błędów. Jednak w miarę możliwości staram się je naprawić.
 

Załączniki

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
A właśnie miałem zapytać, w których miejscach zepsułeś? Przyda się to pozostałym składającym blachy ;)
Moje błędy:
- odwrotnie zamontowana maskownica
- przegrzana miejscami blacha (kiepski palnik; aktualnie mam dwie bardzo dobre lutownice)
- wgniecenia szczypcami
- kilka elementów ułamałem i muszę je jakoś przylutować
To takie najgłówniejsze...

Ogólnie, jest trochę ciężko loka polutować, ponieważ do budy H0 instrukcja jest mierna. W TT za to jest zrobiona bardzo dobrze.

Posiłkując się nią oraz zdjęciami gotowej idzie zadanie wykonać.
 
OP
OP
Ranger

Ranger

Znany użytkownik
Reakcje
2.413 7 1
Instrukcja TT jest niejako uzupełnieniem technik modelarskich dla H0. Zasady są te same a części mają inne numery. Chyba nie ma sensu pisać drugi raz tego samego. Jesli jest taka potrzeba to mogę dopisać trochę tekstu.
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.717 30 1
Moje błędy:
- odwrotnie zamontowana maskownica
- przegrzana miejscami blacha (kiepski palnik; aktualnie mam dwie bardzo dobre lutownice)
- wgniecenia szczypcami
- kilka elementów ułamałem i muszę je jakoś przylutować
To takie najgłówniejsze...
Używasz palnika? Też próbowałem, ale moim zdaniem najlepsza jest precyzyjna lutownica o mocy 6-20 W. Taka cienka blaszka (0,1 mm) bardzo łatwo się przegrzewa. Polecam też pastę do lutowania zamiast cyny, można nabyc w sklepach z elektroniką. Daje się też bardzo precyzyjnie dozowac.
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
Używasz palnika? Też próbowałem, ale moim zdaniem najlepsza jest precyzyjna lutownica o mocy 6-20 W. Taka cienka blaszka (0,1 mm) bardzo łatwo się przegrzewa. Polecam też pastę do lutowania zamiast cyny, można nabyc w sklepach z elektroniką. Daje się też bardzo precyzyjnie dozowac.
Palnika używałem. Teraz korzystam z dwóch lutownic gazowych. Jedna z końcówką do gorącego powietrza, a druga standardowo z grotem. W danej chwili nie mam ju tego problemu. Od początku do lutowania używam beztopnikowej pasty lutowniczej Koki.
 
OP
OP
Ranger

Ranger

Znany użytkownik
Reakcje
2.413 7 1
Dostępne są już mocowanie lamp końca pociągu do SM42 oraz tabliczki z poprawnych napisem FABLOK.
Tabliczki będą rozsyłane po kosztach wszystkich chętnym.
 

winner_xp

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
A może filmik jak to poskładać zamiast instrukcji?
Jak to przeczytałem to szok, bo w głowie stworzył mi się film jakby dobrze okroić to ze 16 godzin :ROFL:. A wracając na ziemię to napisz z czym masz problem to postaram się coś podpowiedzieć ;)
PS: nie wspominając o tym aby zrobić ten film to łooo matko ... :p
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
Widziałeś kiedyś zestaw elementów do budowy modelu z blaszek?
Tak jak napisał winner_xp - taki film musiałby trwać wiele, wiele godzin. Komu by się chciało to robić...?
Rozumiem że powyższy film z samolotem z kartonu to tylko przykład, ale zły. Kilka zagięć które można pokazać w dwie minuty ma się nijak do modelu który można budować nawet i kilka tygodni.
 

Podobne wątki