• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Układ torów pod lokalny ruch pasażersko - towarowy

Reakcje
16 2 0
#1
Witam wszystkich

Czy taki układ torów jak na rysunku pozwoli na bezproblemową jazdę: SU-45 z zestawem czterech wagonów Bhp na torze zewnętrznym i Husarza z dwoma wagonami (zestaw startowy) na torze (obwodowym) wewnętrznym? A jeśli tak to czy w przyszłości ww. SU-45 z Bhp zmieści się na tor wewnętrzny, a na zewnątrz np. ST-44 z kilkoma wagonami 120A "Bonanza"?

Obawiam się, iż łuki R2 i R1 mogą być za ciasne ale nie ma chyba obecnie w sprzedaży łuków R3 i R4 dla PIKO A-Gleis z podsypką?

I mam jeszcze jeden problem: na torze z bocznicą "stacja paliw" planuję zestaw towarowy z cysternami. Mam jednak kłopot z projektem: wg SCARM w miejscach zaznaczonych na niebiesko występuje przerwa, a w miejscu zakreślonym na czerwono nie umiem dobrać elementu toru by wszystko ładnie się połączyło. Jak powinienem zmienić projekt by był poprawny?

Rozmiar: 2,6m x 1,6m

(Mocno inspirowałem się wątkami:
http://forum.modelarstwo.info/threads/makieta-h0-300cm-x-200cm.38655/
i
http://forum.modelarstwo.info/threads/budowa-makiety-plan-kosztorys-kilka-przemyśleń.37160/ )
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#2
Cześć. Witaj na forum.
Przy takich wymiarach i założeniach raczej musiałbyś mieć R3 przynajmniej. Jeśli nie ma takich torów z podłożem, to samemu trzeba to podłoże wykonać. A to nie takie trudne. ;) To raz.
Dwa. Kiedy układ się nie składa, to masz dwa rozwiązania: 1. używasz fleksów. 2. zmieniasz układ.
Trzy. Nie wiem, czy nie masz tej makiety trochę za szerokiej. Możesz mieć problem, żeby sięgnąć, aby zrobić cokolwiek na jej środku. Mnie Bozia poskąpiła wzrostu, ale może jesteś wysoki i masz długie ramiona (np 1,5m jedno). :)
Zapraszam też do mojego wątku: Makiety dla średnio-leniwych. :) Może coś tam podpatrzysz. :)

Lepiej planować 2 lata, niż sp...ć w 2 godziny. ;)
 
OP
OP
F
Reakcje
16 2 0
#3
Dziękuję za podpowiedzi - w międzyczasie dotarło do mnie iż taki układ będzie nieco nienaturalny dla wagonów pasażerskich, a później gdy zaprojektowałem go na łukach R3 i R4, że PIKO nie produkuje na razie łuków z podsypką w rozmiarach R3 i R4. Dodatkowo okazało się, iż muszę nieco ograniczyć ambicje bo miejsca nie starczy :) Więc powyższy układ torów zaprojektowałem w pocie czoła w SCARM tylko na kombinacjach łuków R2 i R9 (rozmiar całości 280x160cm), następnie obciąłem ilość rozjazdów do 3szt. plus brak toru wewnętrznego i zamówiłem wraz z zestawem startowym PIKO :) W przyszłym miesiącu dokupię resztę torów a potem upatrzonego EU-45 z czterema piętrusami Bhp. Kolejne pytania pewnie będą o sposobie łatwej waloryzacji budynków dworcowych i czy pędzelek na ściany wystarczy zamiast aerografu.
 
Ostatnio edytowane:

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#4
Pokaż nowy plan i nie zaczynaj żadnych prac dopóki nie będziesz pewien, czego tak naprawdę chcesz i czy to spełnia Twoje oczekiwania.
Jak już będziesz wszystkiego pewien i będziesz mieć wszystkie tory, okaże się, że coś tam jeszcze trzeba zmienić.
Piszę z doświadczenia. Moją makietę buduję już od przeszło roku. Wersji układu torowego było ponad 100.... wersji planu przestrzennego miasteczka po 100 przestałem liczyć.
2 ZASADA: NIE SPIESZ SIĘ. :)
 
OP
OP
F
Reakcje
16 2 0
#5
W pełni stosuję się do 2 zasady :) Zamierzam najpierw dokładnie przetestować (tj. pobawić się) układ na podłodze, w międzyczasie skompletować stopniowo budynki i wyposażenie stałe makiety plus uzupełnić tabor kolejowy. Pomysł mam prosty: niewielki dworzec (epoka przełom IV/V) plus kilka (podobnych do oryginałów) charakterystycznych budynków (kościół, wieża ciśnień itp). Na północy rampa ze zbiornikami stacji paliwowej i w zasadzie to wszystko. Reszta to łąki, drzewa i jezioro na lekko nierównym (nie napiszę pagórkowatym bo to przesada) terenie plus jedna nitka drogi ale chyba najbardziej podobałaby mi się leśna lub wąska asfaltowa. Ale stosując się do 2 zasady etap kompletowania i testów podłogowych zajmie mi pewnie spokojnie pół roku.
 
Reakcje
37 24 8
#7
Kocham te opisy. Mogę pomóc w tworzeniu.
Najbardziej jednak podoba mi się określenie "podobne do oryginału". Poezja.
Najlepiej zredukuj wszystko do kółka z zestawu startowego. Nie bedziesz wtedy potrzebował scarma.
Jak ułożysz i puścisz sobie model kolejki to nagraj filmik i wrzuć.
Może być bez pozostałych części makiety "podobnych do oryginału"
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#8
Kocham te opisy. Mogę pomóc w tworzeniu.
Najbardziej jednak podoba mi się określenie "podobne do oryginału". Poezja.
Najlepiej zredukuj wszystko do kółka z zestawu startowego. Nie bedziesz wtedy potrzebował scarma.
Jak ułożysz i puścisz sobie model kolejki to nagraj filmik i wrzuć.
Może być bez pozostałych części makiety "podobnych do oryginału"
No i po co te uszczypliwości?
Kolega nowy, ale idzie w dobrą stronę i się nauczy.
Koledze Sławomirowi chyba czegoś brakuje, może się weźmie do roboty. Pokaże swoje wypociny.
Może są podobne do oryginałów....a może nie...
 
OP
OP
F
Reakcje
16 2 0
#10
5 listopad 2018. Krótki staż jak na eksperta.

A makiete buduję - mam już dwa modele złożone, pomalowane i "podobne do oryginałów" czyli o wyglądzie zbliżonym do istniejacych budynków w mojej miejscowości w stanie z lat 80/90. Pracuję nad trzecim. I choć nie jestem ekshibicjonista zamieszczę na forum fotkę gdy będę miał się czym pochwalić.

Szkoda tylko, że gdy w zamierzchlej przeszłości chodziłem na kółko modelarskie (lotnicze) to wszyscy poznani wówczas modelarze byli sympatyczni. Pozdrawiam wszystkich którzy się uchowali i dopinguja zoltodziobow zamiast ich hejtowac.
 
Reakcje
37 24 8
#11
Tylko kiedyś przychodziłeś do modelarni jako jeden z kilku a teraz w modelarni czyli forum jest zarejestrowanych kilka tysięcy.
Kiedyś brałeś model w ręce i coś robiłeś a tera instalujesz się w dziale planuję i planujesz , że będziesz projektował w scarmie makietę kolejową podobną do oryginału. A następnie zaczynasz od pytań jakie tory wybrać itp.
Sprawdź jak chcesz ile z planów zostało przeniesionych do realizacji i co z rozpoczętych zostało.
Oczywiście nikomu nie zabraniam pisać i próbować ale podziwiam kolegów którzy tysięczny raz odpowiadają na te same pytania i wciąż wierzą , że to może ukryty talent który zabłyśnie.
Poza tym w modelarniach kiedyś wykonywało się modele często od podstaw a teraz zakup zestawu startowego i jednego sklejonego domku już jest modelarstwem , że "klękajcie narody". Po pomalowaniu osobiście pierwszego domku już zaczyna się udzielać porad eksperckich.
Na tym jednym forum jest 5700 uczestników więc jeżeli każdy zrobił by tylko kółko z zestawu startowego to w Polsce nie było by miejsca nie pokrytego makietami kolejowymi. A tak nie jest.
Życzę dobrej zabawy.
 

Podobne wątki