• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Elektryka i DCC Ucyfrowienie pierwszej lokomotywki

OP
OP
jpyt

jpyt

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
Tradycyjnie. Ale cyna nie z grota, bo ona po kilku sek, pokrywa się szlaką.
Dioda w szczypcach, w jednej ręce lutownica, w drugiej cyna ( 0,2 mm ) .
Po czym przymierzenie się, i obie rączki równocześnie w diodę na 0,5 sek. I cyk. Na diodzie zostaje cyna.
Następnie w dużej kropli cyny "odizolowuję " 0,5 mm dtucika. On z automatu pokryje się na koniuszku cyną.
I znowu. W jedną rękę lutownica, w drugiej drucik w pęsecie.
Przykładam drucik do pocynowanej diody, trzymam go nieruchomo...
I cyk lutownicą dociskam na 0,5 sek.
Sprawdzam mechanicznie czy trzyma.
Jak dolutuję wszystkie kabelki to sprawdzam elektrycznie czy świeci
 

yahya

Znany użytkownik
Reakcje
35 0 0
Dzięki za info. Używasz tinol czy cynę + topnik (jeśli tak -- jaki konkretnie?), kalafonię albo pastę lutowniczą do pobielania końcówek tych drucików?

To moczenie drutu nawojowego w gorącej cynie nie zawsze działa, szczególnie jak emalia jest wyjątkowo solidna. Ja swego czasu oskrobywałem emalię skalpelem, ale czasem ten drut potem pękał. :( Ponoć dobrym sposobem jest moczenie przez parę minut w zmywaczu powłok malarskich. Patenty z opalaniem grotem na tabletce aspiryny absolutnie odpadają z wiadomych względów.
 
OP
OP
jpyt

jpyt

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
Używam starych , dobrych sposobów. Cyna z ołowiem ( wszelkie bezołowiowe patenty są do d...) oraz kalafonii. Nie używam past, ani niczego takiego.
Jak już pisałem, do lutowania smd używam cyny zwykłej ołowianej , polskiej firmy cynel ( chyba tak się nazywają) o grubości 0,2 mm a do tego kalafonia.
Naromiast do pobielania tych końcówek, złącz, jak i lutowania przewodów dekodera, słowem "dużych rzeczy" używam zwykłej cyny 0,8 mm z topikiem w środku.
Jeśli chodzi o druty nawojowe, to produkowane są w dwóch odmianach emalii. Do oskrobania mechanicznego, lub do opalania. Producent to zawsze określa, ale te cieniutkie druty robi się jedynie do opalania. Ten patent z kropelką cyny, też nie od razu mi wychodził. Trochę wprawy potrzeba. Moczę grot w kalafonii, po czym przykładam cynę. Tyle, aby zrobiła się kropla ok. 1 mm. Drucik ( uchwycony 5-6 mm dalej ) wtykam, jakbym tą kropelkę chciał przebić. Jak drut chwycisz dalej, to wygnie się i nie pokona napięcia powierzchniowego kropli cyny. Drut musi wejść do środka kropli na ok 0,5 mm. Trzymam tak z 5 sek. Wyciągam, i to co było w kropli jest cieńsze od reszty drucika i ma srebrzysty od cyny połysk.
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
258 2 1
Jak ktos ma lutownice z regulacja temperatury to polecam na czas pobielania drutu nawjowego podkrecic temperature grota na maksa. Ewentualnie uzyc starej dobrej komunistycznej transformatorowki z temp grota okolo 450-500st. Kapitalistyczne tj z grotem z grubego drutu stalowego np marki topex sie nie nadaja.
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
258 2 1
Skonczona lokomotywa do ktorej schemat plytki dcc/oswietlenia wrzucilam kilka postow wczesniej.
Do zrobienia zostalo dorobienie nowych swiatlowodow ale to jak drukarz 3d naprawi maszyne drukarska.
W kazdym razie jezdzi a Zaklad taboru w Stonkowie wzbogacil sie o nowy pojazd.
ludka_dcc01.jpg ludka_dcc02.jpg ludka_dcc03.jpg
Swiatla manewrowe ludka_dcc05.jpg i pociagowe ludka_dcc04.jpg
Czerwone koncowki odlaczone zworkami na plytce, moze podlacze jak dorobie sie nadmiaru Lenzow Silver/Gold.
Swoja droga wredna sztuka - bez gumek przyczepnosciowych ogromne problemy z jazda.
 
OP
OP
jpyt

jpyt

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
Kolejna lokomotywa przerabiana w kolejkomanii.
Witam.
Pomimo braku czasu i chwilowego zastoju na forum, nadal lokomotywownię kolejkomanii opuszczają kolejne lokomotywy.
Tym razem na warsztacie był amerykański klasyk diesla ze stajni Bachmanna.
Lokomotywa otrzymała dekoder, oraz światła białe/ czerwone zmienne.
Bardzo fajnie jeździ. ( I świeci też
:) )
DSC01190.JPG
DSC01191.JPG
DSC01192.JPG
DSC01193.JPG
DSC01194.JPG
DSC01195.JPG
DSC01196.JPG
DSC01197.JPG
DSC01198.JPG
DSC01199.JPG
DSC01200.JPG
DSC01204.JPG
DSC01205.JPG
DSC01206.JPG
 

yahya

Znany użytkownik
Reakcje
35 0 0
Kolejna lokomotywa przerabiana w kolejkomanii.
Witam.
Pomimo braku czasu i chwilowego zastoju na forum, nadal lokomotywownię kolejkomanii opuszczają kolejne lokomotywy.
Tym razem na warsztacie był amerykański klasyk diesla ze stajni Bachmanna.
Lokomotywa otrzymała dekoder, oraz światła białe/ czerwone zmienne.
Bardzo fajnie jeździ. ( I świeci też
:) )
Jaki dokładnie dekoder zastosowałeś w projekcie?
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.286 61 2
Przepraszam miało być czerwonych. Pisałem że smartfona i czasem "samo poprawiacz" coś mi zmieni w tekście. Jak w porę nie zauwaze to mi takie głupoty popisze;).
 
OP
OP
jpyt

jpyt

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
Witam.
Kolejny model, który wjechał do moich warsztatów.

Tym razem to G4 KPEV Fleischmanna.
Bardzo ładny model.
Ma otrzymać dekoder dźwiękowy, nowe światła na LED'ach , oświetlenie budki maszynisty, oraz generator dymu.
Pierwszy dzień prac. Czyszczenie, smarowanie, oraz jak to z Fleischmannami bywa... odcinanie silnika od masy.
Przecinam też światłowody, dając miejsce na generator dymu.
kleję ledy przednie bezpośrednio do światłowodów.
Przeprowadzam kable do generatora dymu, i montuję oświetlenie budki maszynisty.
zakładam balast i w takiej formie niech sobie wszystko schnie do jutra.
4812-HO-SD_3216520_Qty1_1.jpg
DSC01253.JPG
DSC01255.JPG
DSC01256.JPG
DSC01257.JPG
DSC01258.JPG
DSC01259.JPG
DSC01260.JPG
 
OP
OP
jpyt

jpyt

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
Kolejny parowóz wyjeżdża z Kolejkomanii.

Ponieważ G4 czeka na generator dymu, zabrałem się za kolejny model.
DSC01261.JPG
DSC01262.JPG
DSC01263.JPG
DSC01266.JPG
DSC01267.JPG
DSC01268.JPG
DSC01269.JPG
DSC01270.JPG


BR-18 Liliputa.
Parowóz dostał dekoder jazdy, światła białe ( górne było atrapą ), oraz tylne czerwone.
 
OP
OP
jpyt

jpyt

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
Nie narzekam. Są spoko. Zamontowałem ich już dziesiątki, o ile nie setki . Klienci zadowoleni. To chyba podstawa
 
OP
OP
jpyt

jpyt

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
witam.

Ostatnio nic nie wrzucałem, bo czasu mało było.
Więcej na fb KOLEJKOMANIA wrzucam, więc postanowiłem hurtem teraz powrzucać.
OTO zdjęcia pięknych maszyn, które od ostatniego mojego wpisu przewinęły się przez zakłady KOLEJKOMANII.

DSC01309.JPG
DSC01330.JPG
DSC01365.JPG
DSC01379.JPG
DSC01396.JPG
DSC01430.JPG
DSC01443.JPG
DSC01471.JPG
DSC01498.JPG
DSC01520.JPG
DSC01542.JPG
DSC01555.JPG
DSC01558.JPG
DSC01597.JPG
DSC01614.JPG
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Dla początkujących 14

Podobne wątki