• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Elektryka i DCC Ucyfrowienie pierwszej lokomotywki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Przyznam, że nie rozumiem pytania. Co to są "kolory podłączenia"? Płytka rozprowadza nasilanie z dekodera na kilka wyjść w ten sposób, że jeżeli z dekodera zostanie podane zasilanie białym przewodem, zaświecą się LEDy podłączone do trzech dolnych rzędów styków lutowniczych. A jakie tam będą podłączone LEDy, białe czy czerwone, nie ma znaczenia. Podobnie, gdy z dekodera będzie podane zasilanie żółtym przewodem, zaświecą się LEDy podłączone do trzech górnych rzędów styków - jakie to będą LEDy, zależy od tego jakie się tam podłączy, równie dobrze mogą być zielone czy żółte. A jakie LEDy gdzie podłączyć, zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać przy podaniu zasilania z dekodera białym lub żółtym przewodem. Trzeba tylko pamiętać, że w standardowym ustawieniu, przy jeździe "do przodu" dekoder podaje napięcie na biały przewód, a przy jeździe "do tyłu" - na żółty przewód. Tak, że do dolnych trzech rzędów styków należy podłączyć te światła, które chcemy żeby świeciły się przy jeździe "do przodu". Do górnych rzędów styków podłączamy te światła, które mają się świecić przy jeździe "do tyłu".

Może to trochę skomplikowane, ale prościej nie umiem.
 

kobik21

Użytkownik
Reakcje
23 1 0
Może za bardzo skomplikowałem ale wszystko rozumiem.
Chodziło mi o to co zrobić jeśli pozamieniałem kolory ledów czyli po prawej stronie od góry dałem białe a od dołu czerwone
Musiałbym pozamieniać też kolory z wyjść dekodera czyli biały z góry a żółty niżej? Dobrze rozumuję?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, bo nie wiem jak to ma być podłączone i jaki efekt chce Kolega uzyskać. Proponuję narysować sobie tę płytkę bez oznaczania żadnych kolorów, ani przewodów białego i żółtego od dekodera, ani kolorów LEDów. Jedyny kolor, jaki trzeba zostawić, to przewód niebieski (wspólny +) do dekodera. Teraz trzeba się zastanowić jak ma to być zamontowane w modelu i jak najwygodniej poprowadzić przewody od płytki do LEDów. Następnym krokiem będzie ustalenie które światła mają się zaświecać przy jeździe w obu kierunkach ("do przodu" i "do tyłu"). Pamiętając o tym, jak działa dekoder (mój wpis wyżej), trzeba ustalić który przewód od dekodera (biały i żółty) ma być podłączony do którego wejścia płytki (górne lub środkowe pole lutownicze w środkowym pionie) i które LEDy mają być podłączone do wyjść z płytki (trzy górne czy trzy dolne poziome rzędy pól lutowniczych)
 

kobik21

Użytkownik
Reakcje
23 1 0
A miało być tak prosto

kab1.png
Tak było wcześniej czyli standardowo jadę do przodu świecą się światła z przodu białe i czerwone z tyłu
Teraz wprowadziłem zmianę ledów na płytce, zamieniłem miejscami białe z czerwonymi aby uzyskać ten sam efekt muszę do tego pozamieniać miejscami wyjścia do dekodera czyli żółty z białym. Tak będzie dobrze aby uzyskać ten sam efekt końcowy?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Tak, jak na ostatnim rysunku, będzie działało następująco (przy założeniu, że dekoderze niczego nie zmieniono):

Przy jeździe do przodu napięcie jest podawane z dekodera białym przewodem, świecą się LEDy podłączone do czwartego i piątego od góry pola lutowniczego: po lewej stronie są to dwa LEDy czerwone, po prawej - dwa LEDy białe.

Przy jeździe do tyłu napięcie jest podawane z dekodera żółtym przewodem, świecą się LEDy podłączone do pierwszego, drugiego i trzeciego od góry pola lutowniczego: z lewej trzy LEDy białe, po prawej trzy LEDy czerwone.

Zwracam uwagę, że przy jeździe do tyłu świecą się po trzy LEDy białe i czerwone, a przy jeździe do przodu - tylko po dwa LEDy białe i czerwone. Na rysunku zaznaczono, że po lewej stronie do pól lutowniczych podłączono (od góry) trzy białe i trzy czerwone LEDy, a po prawej stronie - też po trzy LEDy czerwone i białe. Jednocześnie do najniższych pól są podłączone oświetlenia kabin. Zakładam, że z boków jest podłączonych po pięć LEDów, a nie po sześć. Tak, jak na rysunku, nie może być.

Najniższe pola, szóste od góry, działają niezależnie od kierunku jazdy, bo przecięto ścieżki na płytce i podłączono do nich przewody: zielony (wyjście AUX1 dekodera) po lewej i fioletowy (AUX2) po prawej stronie. LEDy podłączone do tych pól będą świeciły po uaktywnieniu AUX1 i/lub AUX2, niezależnie od siebie - zwykle jest to przycisk F1 i F2, ale zależy to od dekodera (nie jest to standard), poza tym można to zmienić.
 

kobik21

Użytkownik
Reakcje
23 1 0
To wszystko rozumiem jest to dla mnie zrozumiałe.
Wracając do mojego pierwszego pytania jeśli zmieniam po prawej stronie od góry będę miał 3 ledy białe niżej 3 ledy czerwone i po lewej zrobię taką samą zamianę to dla uzyskania takiego samego efektu świecenia muszę zmienić też środkowe przewody miejscami czyli biały na górze żółty na środku. Tak?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Nie wiem, gubię się w tym co jest i co ma być zmienione. Potrafię tylko powiedzieć jak będzie działała płytka pokazana na konkretnym rysunku i to wyjaśniłem. Zwłaszcza, że opis w powyższym wpisie:
po prawej stronie od góry będę miał 3 ledy białe niżej 3 ledy czerwone
nie zgadza się z ostatnim rysunkiem, bo tam na dole są wyjścia do oświetlenia kabin, a więc na bokach może być tylko po 5 LEDów, a nie po 6.
Ale teoretycznie tak, jeśli na bokach zmieni się miejscami LEDy białe z czerwonymi (np. po lewej były białe na górze i czerwone na dole, a po zmianie czerwone na górze, a białe na dole), to żeby po zmianie przy jeździe do przodu świeciły te same LEDy, co przed zmianą, faktycznie trzeba zamienić miejscami przewody biały i żółty.
 

kobik21

Użytkownik
Reakcje
23 1 0
Dzięki Adam za konkretna odpowiedź ;) o to mi chodziło
a Andrzejowi za rzetelne fachowe wytłumaczenie jeszcze raz dziękuję.. za każdym razem coś więcej się dowiaduję
 

kobik21

Użytkownik
Reakcje
23 1 0
Zastanawiam się jak w takiej małej lokomotywie BR106 jest możliwość umieszczenia dekodera dźwięku plus głośnik.
Ja po odchudzeniu balastu ledwo zmieściłem zwykły dekoder.
A może posiada ktoś zdjęcie ze środka takiej małej lokomotywy niekoniecznie BR106 aby było widać dekoder i głośnik?
Sam jestem ciekaw jak to można wszystko upakować.
 
Reakcje
23 1 0
Pomysł jak najbardziej dobry.... już co nieco zmodyfikowałem balast.
A odnośnie gumek ciernych czytałem trochę o tym że nawet bez nich lokomotywa bez większego problemu poradzi sobie z ciągnięciem wagonów i odpada jedna istotna rzecz.... zabrudzenie torów od gumek i pogorszenie odbierania prądu.
A jakie jest Twoje zdanie na ten temat?
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
Model jak dla mnie jest dosyć nietypowy, koła lokomotywy odbierają jeden biegun zasilania, koła tendra drugi, brak oświetlenia, brak miejsca na dekoder i głośnik. Model lutowany z blaszek przy pomocy jakiegoś świństwa, kwasu czy czegoś co dosłownie wyżarło cynę w niektórych miejscach, złapałem za komin i został mi w palcach mimo dosyć dużej powierzchni która była przylutowana:ostrozny: Aż się boję frezować w lampach miejsce na diody. W dodatku zaprojektowany tak że ciężko się gdziekolwiek dostać czy schować przewody.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Dla początkujących 14

Podobne wątki