• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Elektryka i DCC Ucyfrowienie pierwszej lokomotywki

Reakcje
23 1 0
Dziękuję wszystkim za pomoc .... co do sposobu zasilania silnika lokomotywy przez tory i podobne aspekty rozumiem o co chodzi.
Daje radę ...skoro potrafiłem już przerobić analoga na cyfrę i wszystko działa jak należy to znaczy że nie jest źle ze mną.
Pozdrawiam wszystkich którzy służą pomocą bo dzięki nim to dokonałem .... Marek
 
Reakcje
23 1 0
1577137193539.png
1577137193539.png


Mam pytanie do użytkownika map69.. jak wyprowadziłeś kabelki z tej płytki do dekodera aby wszystko grało jak należy może masz jakiś schemat? Rozwiązanie z płytką jest dosyć praktyczne i chciałbym je zastosować w swojej lokomotywie ale jak mam podłączyć kabelki i jakie do dekodera.
Będę wdzięczny za pomoc ....Pozdrawiam, Marek
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.161 68 6
Niekoniecznie, z tej płytki prowadzisz przewody prosto do dekodera. Niebieski, biały i żółty. Chyba że nie chcesz lutować 2 przewodów do jednego pola na dekoderze to mozesz wykombinować kawałek płytki uniwersalnej i wszystko na niej połączyć.
 
Reakcje
23 1 0
Próbowałem w innym modelu korzystać z oryginalnego światłowodu i szczerze średnio to świecenie wychodzi ....... słabo, poza tym ten model posiada tylko oświetlenie białe .... A masz jakiś model z przerobionym oświetleniem na ledowe możesz pokazać przykładowe zdjęcia ze środka?
 

kobik21

Użytkownik
Reakcje
23 1 0
Przymierzam się do zmiany oświetlenia lokomotywy BR106 Piko, mam pewną koncepcję a nawet kilka.
Ledy chcę przylutować do płytki a ją chcę umieścić w środku przy końcach aby było jak najbliżej otworów gdzie wychodzi oświetlenie.
Mogę przesunąć ten balast bliżej środka chociaż tego miejsca jest naprawdę mało w środku. Myślałem aby usunąć ten balast z końców ale to pewnie
nie wchodzi w grę aby model się nie ślizgał. A może ma ktoś inny pomysł?

IMG_20200202_222721.jpg IMG_20200202_222739.jpg płytka.png
 

kobik21

Użytkownik
Reakcje
23 1 0
Właśnie a propos tego balastu jeśli usunę balast z takiej lokomotywy o łączny ciężar 22 gramów czy to coś zmieni jeśli chodzi o właściwości jezdne?
Mam jeszcze główny ciężarek o wadze 75 g.
 

czajnik

Użytkownik
Reakcje
77 2 0
Jeśli chodzi o BR106 mogę powiedzieć, że jestem po cyfryzacji modelu i podzielę się z Wami moimi przemyśleniami.
Model sterowany jest dekoderem Lenz Standard V2. Wykorzystałem wszystkie cztery wyjścia funkcyjne do oświetlenia modelu. Jeśli chodzi o aspekty ważne to istotną rzeczą jest modernizacja magistral i odbiorników prądu z kół w tym modelu. Należy zdemontować skrajnie umieszczone blaszki na końcach magistral (miedzianych) bo będą powodowały zwarcie w u kładzie. Oświetlenie czerwone wykonałem z dodatkowych diod 0402 przyklejonych do światłowodów (świateł białych) w miejscach odpowiadających wysokości lamp na budzie modelu. Światła czerwone sterowane są wyjściami F3 i F4. Co do balastu to pozostawiłem balast w budzie, aby do niego przykleić płytki wykonane na potrzeby oświetlenia białego i czerwonego. Na płytce umieściłem Diodę białą do oświetlenia światłowodu i rezystorki 2,2K na "minusach" diod. Do tych płytek rozmieszczonych obustronnie przylutowane są przewody diód czerwonych i przewody z dekodera (sterowanie oświetleniem). Balast "centralny" wymontowałem i zastąpiłem go balastem zastępczym (ołów ze sklepu wędkarskiego oszlifowany do kształtu oryginału i pomniejszony gabarytowo, aby zmieścić na nim przyklejony dekoder-chyba nie zrobiłem fotki). W załączeniu kilka fotek z przeróbki i filmik z prezentacji modelu.
20190803_164049.jpg 20190803_164055.jpg 20190807_223212.jpg 20190810_101041.jpg 20190810_101051.jpg 20190810_102712.jpg 20190813_155946.jpg
 

kobik21

Użytkownik
Reakcje
23 1 0
Dziękuję za uwagi i zdjęcia.
Ja brałem kilka wariantów pod uwagę ostatecznie wybrałem wariant który stosowałem już w innych modelach do ucyfrowienia, czyli diody smd przyklejone bezpośrednio do światłowodu. Na własnym przykładzie ustaliłem że czym krótszy światłowód tym lepsze świecenie, W tym modelu czyli BR106 postanowiłem przykleić na ściance czołowej od środka eliminując całkowicie światłowód a diody za pomocą płytki pomocniczej połączyć z dekoderem. Balast po odchudzeniu i skrajne blaszki zaizolowałem


IMG_20200312_105636.jpg IMG_20200312_105826.jpg IMG_20200312_105929.jpg IMG_20200312_110014.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Dla początkujących 14

Podobne wątki