• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Elektryka i DCC Ucyfrowienie pierwszej lokomotywki

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
Tak się jeszcze zastanawiam... może to czarne to było gniazdo dekodera? Czy w tym miejscu gdzie nie ma plastiku jest pin? Pod dachem budy są jakieś wyprowadzenia połączone z pantografami?
 
Reakcje
23 1 0
Szału nie ma ale jest kupiłem w takim stanie .... dzięki za rozwianie wątpliwości.
A tak jeszcze na koniec czysto teoretycznie jeśli napięcie jest pobierane z pantografu do silnika to jak jest doprowadzane napięcie do szyn? W jakiś inny sposób?
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.286 61 2
Ta płytka wygląda jak przełożona z lokomotywy spalinowej dlatego nie ma zworek do pantografów. Musiałbym jeszcze sprawdzić jak to wygląda w mojej 151. Ale tym się nie przejmuj bo i tak w DCC nie będzie Ci potrzebne zasilanie z pantografów.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
jeśli napięcie jest pobierane z pantografu do silnika to jak jest doprowadzane napięcie do szyn?
A po co miałoby być doprowadzanie napięcie do szyn? Do zasilania silnika potrzebne są dwa przewody. Normalnie napięcie doprowadzane jest od dwóch szyn do dwóch biegunów silnika. W modelach elektrowozów jest zwykle możliwość przełączenia zasilania z jednej szyny na zasilanie z pantografu. Zasilanie z drugiej szyny pozostaje bez zmian. Trochę jestem zażenowany, że muszę tłumaczyć takie podstawowe sprawy.

To zalane cyną z prawej strony faktycznie wygląda na zaślepkę, włożoną w gniazdo dekodera. Czy może kolega kobik21 wyciągnąć tę zaślepkę i zrobić zdjęcie tej płytki? A przełącznika zasilania szyna/pantograf też nie widzę i podobnie, jak kolega Jacek765 myślę, że płytka jest zamieniona. Ale tak, jak napisał Jacek, przy DCC nie stosuje się zasilania przez pantograf z górnej sieci.

Ale z zamianą żarówek na LEDy jest jeszcze jeden kłopot: żarówki świecą na obie strony, w jedną stronę przez białe światłowody oświetlane są reflektory na jednym końcu lokomotywy, w drugą stronę przez czerwone światłowody oświetlane są światła końcowe na drugim końcu lokomotywy. Przy zmianie kierunku jazdy zaświeca się druga żarówka i kolory świateł na końcach lokomotywy zmieniają się. LEDy świecą tylko w jednym kierunku i nie bardzo da się oświetlić nimi światłowodów w obu kierunkach. Należałoby dać po dwa LEDy zamiast każdej żarówki, ale na to może nie być miejsca - nie na płytce, tylko między końcówkami światłowodów pod dachem lokomotywy. Czasem da się skrócić światłowody, ale nie znam tego modelu i nie wiem, czy tu jest to możliwe. Ale jak już daje się oddzielne LEDy, to warto też rozdzielić sterowanie nimi tak, by dało się niezależnie wyłączać czerwone światła - do tego można wykorzystać wyjścia AUX1 i AUX2 dekodera. To jednak wymaga już pewnych modyfikacji obwodów płytki, choć nie jest to bardzo trudne.
 
Reakcje
23 1 0
2221.png płytkaa.png
Dziękuje za obszerne wytłumaczenie tematu. Jestem wdzięczny.Tu na forum już trochę rzeczy fajnych i praktycznych się dowiedziałem i wcieliłem w życie ...Znam już trochę temat z ledami które świecą kierunkowo i przydałyby się w sumie 4 sztuki takich ledów SMD które przyklejałem do każdego światłowodu żeby wszystko świeciło jak trzeba. Stosowałem już takie rozwiązanie z płytką dystrybucyjna zasilania LED lokomotyw
do oświetlenia aby uruchomić dodatkowe wyjścia i nawet mi to fajnie wyszło o czym pisałem kilka stron wcześniej w podobnym modelu lokomotywy Rowa.Także pomysł na wykonanie oświetlenia mam :)
 
Reakcje
23 1 0
Cześć ....mam pytanie do Adama, czy jest możliwość podłączenie do tego schematu jeszcze jednego leda tak aby załączał się przy włączeniu oświetlenia kabiny i oświetlał przedział maszynowy?
Pozdrawiam,
Marek
płytka pom.png
 

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.473 17 0
kobik21, nie chodzi o "wrodzoną" wiedzę na każdy temat. Ale to są naprawdę szkolne sprawy - podłączenie żarówki do baterii. Takie naprawdę podstawowe sprawy. Jeśli nie w sieci to znajdziesz je w Miniaturowe kolejnictwo Tadeusz Dąbrowski - na alle.... do kupienia nawet za 16 PLNów z wysyłką ;)
Podziwiam Twój zapał i kibicuję (y)
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
Antykwariat Filemon Poleca :
Tytuł: Miniaturowe Kolejnictwo
Autor: Tadeusz Dąbrowski
Stan: dobry,normalne ślady użytkowania ,małe otarcia I przybrudzenia okładki,mocno podniszczona obwoluta, naturalnie pożółkły papier, środek czysty bez podkreśleń I pieczątek ,niewielkie przybrudzenia obrzeży książki,Polecam
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komunikacji i Łączności
Rok wydania: 1979


Na pewno będzie bardzo pomocna w podłączaniu ledów do dekoderów itp. :niepewny:
Zrozumcie że nie każdy ma/miał predyspozycje do takich robótek. Po raz milionowy: to jest dział dla początkujących, nie wiecie jak albo nie chcecie pomóc to siedźcie cicho.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Na pewno będzie bardzo pomocna w podłączaniu ledów do dekoderów itp. :niepewny:
Zrozumcie że nie każdy ma/miał predyspozycje do takich robótek. Po raz milionowy: to jest dział dla początkujących, nie wiecie jak albo nie chcecie pomóc to siedźcie cicho.
No więc nie będę cicho w takich sprawach. To są naprawdę podstawowe sprawy w modelarstwie kolejowym. Jak ktoś się do tego zabiera, to musi poznać podstawy elektrotechniki, takie na poziomie szkoły podstawowej: obwód ze źródłem zasilania (np. bateria) i odbiornikiem (silnik, żarówka, elektromagnes). Zasady zasilania lokomotyw i podstawowe obwody sterowania zwrotnicami czy semaforami są objaśnione min. we wspomnianej książce Tadeusza Dąbrowskiego i niczego na aktualności nie straciły po 40 latach. Oczywiście, nie ma tam niczego o sterowaniu cyfrowym i LEDach, ale żeby zrozumieć podłączenie dekoderów i LEDów trzeba poznać te podstawy. Ja sam nie jestem specem od elektroniki, ale wiem, że jeżeli na wyjściu funkcyjnym dekodera jest podawany minus, to trzeba go doprowadzić do odbiornika (żarówka, LED z rezystorem), a drugi koniec odbiornika musi być doprowadzony z powrotem do dekodera (który można tu potraktować jako "baterię" (źródło prądu stałego) za pośrednictwem wspólnego plusa - dokładnie tak samo, jak obwód z baterią i żarówkami. A jak to się dzieje, że dekoder "wie" kiedy włączyć zasilanie na to wyjście, to już zupełnie inna sprawa.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Dla początkujących 14

Podobne wątki