• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Elektryka i DCC Ucyfrowienie pierwszej lokomotywki

kobik21

Użytkownik
Reakcje
23 1 0
To już ustaliliśmy zostaje przy kabinie ale rozumiem że jest tylko możliwość w obu naraz, nie da się pojedynczo sterować tam światłami? Jest miejsce wolne na dekoderze i w instrukcji to oznaczony jest jako fioletowe i tam można przylutowac kabelek
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
436 8 0
Ten dekoder posiada jedno wyjście wolne kolor fioletowy rozumiem że można to wykorzystać. Ale z tego wynika że z pominięciem tej płytki
To już ustaliliśmy zostaje przy kabinie ale rozumiem że jest tylko możliwość w obu naraz, nie da się pojedynczo sterować tam światłami? Jest miejsce wolne na dekoderze i w instrukcji to oznaczony jest jako fioletowe i tam można przylutowac kabelek
Oświetlenie jednej kabiny podłączasz do zielonego, który jest na złączu. Oświetlenie drugiej kabiny podłączasz do fioletowego, który idzie bezpośrednio z płytki.
Oba wyjścia oczywiście przez rezystory, które masz na tej małej płytce. Tak samo jak oświetlenie czołowe.
Jak podłączysz bezpośrednio do tych przewodów diody LED, to je spalisz. W najgorszym układzie możesz również spalić tranzystory wyjściowe w dekoderze (jak LED dostanie zwarcie).
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.371 463 29
Oba wyjścia oczywiście przez rezystory, które masz na tej małej płytce.
Tylko, że jeżeli wykorzysta się tę płytkę do podłączenia świateł białych i czerwonych, to rezystorów na niej nie da się użyć do podłączenia dodatkowych LEDów sterowanych tymi dodatkowymi wyjściami. Potrzebne są osobne rezystory. Chyba, że światła białe i czerwone pozostaną podłączone tak, jak były fabrycznie, a tę płytkę wykorzysta się tylko do świateł w kabinach.
 

kobik21

Użytkownik
Reakcje
23 1 0
Światła białe i czerwone już zacząłem podłączać przez tą płytkę.. rozumiem że światła do kabin z pominięciem tej płytki
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
Ten dekoder posiada jedno wyjście wolne kolor fioletowy rozumiem że można to wykorzystać. Ale z tego wynika że z pominięciem tej płytki
Możesz spokojnie wykorzystać rezystor na płytce do diody oświetlającej kabinę.
Trzeba tylko przeciąć jedną ścieżkę i odłączyć jeden nieużywany rezystor z grupy trzech i dolutować do niego przewód z wyjścia dekodera. Wspólny plus na płytce już masz.
 

kobik21

Użytkownik
Reakcje
23 1 0
Dzięki za pomoc od Was wiele nauki przede mną. Ale co będzie łatwiejsze wg Was mniej ingerencyjne bo w drugim przypadku muszę uszkodzić ścieżkę. Natomiast w pierwszym jedno wyjście pójdzie od dekodera to fioletowe do przylutowania a drugie skąd mam podłączyć i poprowadzić do leda w kabinie?
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
Odcinając jedną gałąź z rezystorem nie musisz lutować dodatkowego rezystora na przewód, izolować jego nóżek itd. I tak biały, żółty i niebieski przewód z dekodera łączysz do tej płytki.
 

Załączniki

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
Pewnie że proste, zrobisz pierwsze to będzie jeszcze prostsze :)
Jeżeli rezygnujesz z czerwonych, albo czerwone będą świeciły z białymi to zielony robisz tak samo z kolejnym odciętym rezystorem i do drugiej kabiny.
 

kobik21

Użytkownik
Reakcje
23 1 0
Tak czerwone tył, przód białe w tym samym czasie.
Czyli ten zielony muszę dolutowac nad tym co jest fioletowy czy mogę w dowolnym miejscu na płytce?
Bo w sumie do białych oświetlenie przodu lokomotywy potrzebuje dwóch wyjść aby podłączyć dwa ledy
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
Możesz nad nim albo na dole z lewej, ważne żeby odciąć ścieżki od reszty rezystorów w miejscu które zaznaczyłem. Po lewej masz takie same połączenia po 3 i możesz odciąć jedną gałąź. Możesz też odciąć powyżej w taki sam sposób, jak Ci wygodnie.
 

kobik21

Użytkownik
Reakcje
23 1 0
Wygodniej mi będzie odłączyć po jednym na dole z obu stron... mam nadzieję że w weekend będę już mógł rozpocząć lutowanie :)
 

kobik21

Użytkownik
Reakcje
23 1 0
Witam wszystkich... wypadałoby się pochwalić po pierwszym własnym ucyfrowieniu lokomotywki. :)
Przyznaję że jest to wielka frajda zrobić coś samemu .....z dużą Wasza pomocą bo bez Was raczej bym tego nie zrobił.
Sporo pracy mnie to kosztowało a szczególnie czasu ale efekty są najważniejsze nie jest to może jeszcze idealne rozwiązanie ale nie ma jak uczyć się na własnych błędach....
Jeszcze dopracowuję szczegóły czyli czerwone oświetlenie do BR 151 Rowa i chętnie umieszczę fotki z efektu końcowego.
Wcześniejsze fotki jakieś umieszczałem na poprzednich stronach.
Dziękuję Adamowi za pomoc przy podłączeniu plytki pomocniczej do oświetlenia kabin :) Działa dokładnie tak jak chciałem ..
 

kobik21

Użytkownik
Reakcje
23 1 0
Dobry wieczór a oto obiecane zdjęcia z efektu końcowego ucyfrowienia
 

Załączniki

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
Przydałoby się podmalować trochę światłowody na czarno żeby czerwone nie przebijało na górny reflektor :)
Do kolejnej roboty kup sobie też cienkie koszulki termokurczliwe, potnij na krótkie odcinki i przewlekaj przez nie przewody, to pomoże utrzymać ład w przewodach.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Dla początkujących 14

Podobne wątki