• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Elektryka i DCC Ucyfrowienie pierwszej lokomotywki

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
571 7 0
Niestety na razie nie mam możliwości sprawdzenia dekodera do końca .. spaliłem układ w centralce Roco 10761, wylutowałem układ ale nie wiem czy uda mi się taki kupić. Czy ma ktoś może taka centralkę będę wdzięczny za pomoc.
Zobacz załącznik 621391 Zobacz załącznik 621392
A możesz dać wyraźne zdjęcie laminatu po wylutowaniu tego "układu" ?
Po obejrzeniu Twoich wcześniejszych wpisów mam obawy :ostrozny:
Tak na marginesie, to nie żaden "układ"
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.161 68 6
Można toto ściągnąć od chińczyka, ewentualnie daj komuś kto naprawia takie rzeczy, jeżeli jest w temacie to albo ma na stanie takie kosteczki albo będzie wiedział czym je zastąpić.
 

kobik21

Użytkownik
Reakcje
23 1 0
Człowiek się uczy na błędach... użyłem topnika i trochę kalafonii.
W takim razie rzucam hasło: kto może mi pomóc ewentalnie kto ma taką kosteczke do wlutowania?
 

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
571 7 0
Człowiek się uczy na błędach... użyłem topnika i trochę kalafonii.
W takim razie rzucam hasło: kto może mi pomóc ewentalnie kto ma taką kosteczke do wlutowania?
A jesteś w stanie pomierzyć parametry drugiej części mostka H ?
Podejrzewam, że wlutowanie tej "Koski" nie da nic ;)
 

kobik21

Użytkownik
Reakcje
23 1 0
Chwile mnie nie było centralka naprawiona.
Wracając do sedna sprawy ustaliłem że światła działają przód białe tył wtedy czerwone i oświetlenie kabiny z możliwością wyłączenia.
Dokupiłem płytkę która pomoże mi zainstalować ledy , przylutowałem trzy kabelki patrząc od góry żółty, biały, niebieski który trzeba dopiąć do dekodera. Moje pytanie jak to wszystko razem połączyć abym miał możliwość sterowania oświetleniem w kabinie.

2019 02 14_0137.JPG 2019 02 14_0142.JPG
 

kobik21

Użytkownik
Reakcje
23 1 0
Ta płytka wydaje się być ciekawym rozwiązaniem, mogącym ułatwić pracę. Ma jednak jedną wadę: umożliwia podłączenie jedynie dwóch grup LEDów, każda włączana/wyłączana jednym wyjściem dekodera. Przy takim połączeniu, jak na rysunku, sygnał na jednym wyjściu dekodera (przewód biały lub żółty) spowoduje, że zaświeci się 6 LEDów, 3 białe i 3 czerwone. Nie ma więc możliwości niezależnego sterowania światłami przednimi (białymi) i tylnymi (czerwonymi). A przy okazji pytanie: dlaczego są pokazane aż 3 LEDy czerwone w każdej grupie? Lokomotywa ma tylko dwa czerwone światła.
Jak dobrze zrozumiałem przy instalacji takiej płytki pomocniczej do oświetlenia już nie mam możliwości aby sterować oświetleniem w kabinach?
Czyli tylko przy załączonym oświetleniu zewnętrznym działa oświetlenie w kabinie.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Z konstrukcji tej płytki zrozumiałem, że działa ona tak, jak opisałem. Ale nie musi to mieć bezpośredniego związku ze oddzielnym sterowaniem oświetleniem kabin. Płytka działa jak działa, ale niezależnie od niej można, przynajmniej teoretycznie, podłączyć inne wyjścia funkcyjne (o ile są w danym dekoderze) do oświetlenia kabin.
 

kobik21

Użytkownik
Reakcje
23 1 0
Ten dekoder posiada jedno wyjście wolne kolor fioletowy rozumiem że można to wykorzystać. Ale z tego wynika że z pominięciem tej płytki
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
A może Kolega przypomnieć jaki to dekoder? W ESU fioletowy przewód (luźny w wypadku złącza 8-pinowego) to AUX 2, jest jeszcze AUX 1, podłączony zielonym przewodem do wtyczki (w złączach innego typu oba wyjścia, AUX 1 i 2, są we wtyczce).
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
W opisie na stronach naszych sklepów internetowych jest mowa o 3 wyjściach funkcyjnych (2 do świateł przód-tył i trzecie, wolne), ale na stronie producenta jest informacja o czterech wyjściach, z tym, że czwarte wyjście wymaga dolutowania przewodu do płytki dekodera, ponieważ w złączu 8-pinowym jest miejsce tylko na trzy wyjścia funkcyjne. Jest zdjęcie, ale nie widzę tam fioletowego przewodu.
https://www.lenz-elektronik.de/digitalplus-decoder-standard.php
Podobnie jest w dekoderach ESU z tym, że w ESU ten dodatkowy (dziewiąty) przewód fioletowy jest już fabrycznie dolutowany. Jeżeli ten Lenz ma faktycznie 4 wyjścia, to te 2 dodatkowe można dowolnie wykorzystać, np. do sterowania oświetleniem kabin. Ale ja osobiście wolałbym je wykorzystać do niezależnego sterowania czerwonymi światłami - ale o tym już chyba pisałem. ;)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Dla początkujących 14

Podobne wątki