• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

U Zbycha na gumowych kołach..

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.012 28 1
#1
Witam Kolegów.
Choć na forum jestem już prawie 15lat jest to mój debiut w dziale samochodowym ;). Zaglądam tu często i śledzę poczynania kolegów można rzecz "mistrzów gatunku".
Chciałbym w tym temacie pokazywać swoje poczynania w tej materii a modele ,które tu będę starał się pokazywać to dodatek do mojej przyszłej makiety kolejowej.
Zdaję sobie sprawę, że trudno będzie mi dorównać pracom jakie pokazali tutaj autorzy a jest ich wielu: ,@SD ,@Adam66 ,@adamwyt ,@Flotoma ,@Brodagaz ,@Mafo ,@Astro ,@Luke ,@Kempol ,@MK87 ,@szifo30 ,@Irokez46 i wielu innych -jeżeli kogoś nie wymieniłem przepraszam .

Pierwsza konwersja z jaką postanowiłem się zmierzyć to model Jelcza 043 z Brekiny. Podobnie jak to zrobił Sławek model swój chcę upodobnić do autobusu z parku PKS czyli poczciwego "liniowca". Można by postawić na makiecie model "fabryczny" ale podobnie jak Maciek uważam, że pojazdy należy traktować na równi z modelami kolejowymi i dlatego moje przeróbki.
Na początek rozebrałem model aby zmyć farbę z wersji fabrycznej. Zastosowałem zmywacz do farb akrylowych Wamoda ale wydaje mi się, że jednak jest on trochę za bardzo agresywny w stosunku do plastiku z którego jest zrobiony model . Kolejnego umyję w spirytusie.

Jelcz 043 mycie modelu.jpg Jelcz 043 mycie modelu 2.jpg Jelcz 043 mycie modelu 3.jpg

Już jestem jakiś taki dziwny i jak coś robię lubię mieć w tym coś swojego. Zatem na potrzeby tej konwersji opracowałem sobie blaszkę z dodatkami dedykowaną do Jelcza.

zestaw konwersacyjny.jpg

Wydłubałem w modelu przednie lampy rozwiercając miejsce na charakterystyczne obudowy reflektorów - te natomiast powstały z plastikowego wkładu do długopisu;)

otwory pod reflektory.jpg osłony reflektorów.jpg materiał na reflektory.jpg wklejone osłony.jpg

Rzeczą ,której obawiałem się najbardziej było usunięcie z przednich szyb imitacji wycieraczek. Pomyślałem polegnę i model trafi do kosza ,ale jakoś się udało i efekt jest dobry :)

Jelcz szyby.jpg
Kolej na charakterystyczny gril - na potrzeby jego wykonania powstało takie kopytko za wykonanie którego dziękuję Mateuszowi @popowe .
Miedziany drucik o średnicy 0,7 mm zwinięty i zlutowany w kształt obudowy

Przyrząd do grila.jpg szablon.JPG zlutowane ramki.JPG

I przymiarka ramki a po zlutowaniu ramki i blaszki już całego grila.

przymiarka ramki.jpg zlutowany gril.JPG przymiarka grila.jpg
Te elementy po dokładnym opiłowaniu poczekają teraz na swoją kolejkę do lakierni. Wracam do nadwozia autobusu aby skorygować linie na dachu
Wykorzystałem cieniutki pasek polistyrenu o gr. o,25 mm i szer. 0,5mm aby to zaznaczyć. Dla równego przyklejenia tych pasków wyznaczyłem sobie miejsca przy pomocy taśm maskujących

dach linie podziału.jpg
Cdn...
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Zbigniew Gałczyński

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.012 28 1
#2
Teraz kolej na przyklejenie blaszek do nadwozia są to imitacje przetłoczeń w przednim luku bagażowy od strony kierowcy , imitacji poszycia blach na które w temacie Sławka zwrócił uwagę Tomek @Tomek M. , oraz "szyldów " zamknięć tych klap . Zawiasy górne zostały usunięte nożykiem.
Przyznać się tutaj muszę ,że poległem przy lutowania bagażnika na dach Jelcza:( Powtarzalność elementów z których powinien się składać rozczarowała mnie .
Stwierdziłem, że mój model takiego nie będzie miał - ale jakie było moje szczęście kiedy udało mi się taki nabyć u Tomka @Flotoma podczas targów w Poznaniu :love:
Na model trafił więc bagażnik zaprojektowany i złożony przez Tomka

przed malowaniem 3.jpg przed malowaniem 4.jpg przed malowaniem.jpg przed malowaniem2 jpg.jpg
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.863 386 20
#5
WOW!!! Kapitalnie Ci to wychodzi. Jestem pod wrażeniem jakości i szczegółowości Twoich prac. (y)
 

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.529 68 0
#7
Zbyszku, pełen szacun(y), widać profesjonalne podejście do tematu.
Skoro czytasz moje uwagi to i u Ciebie coś napiszę ;)
Pod listwami poszycia w tynlniej części zaznacz rylcem podział blach poniżej poziomej listwy, wykopałem takie dwie fotki na których to ładnie widać;
91914279_949468372156643_7018027873638285312_n.jpg 92354561_949443635492450_9068583343947251712_n.jpg
W ramach przypominajki, mając za wzorzec model Sławka, pamiętaj o stopniach na zderzakach oraz zaczepach do drabinki skoro jest bagażnik dachowy.
Co do grilla; w Twoim naliczyłem siedem linii poziomych i osiem pionowych, oryginalnie jest dziewięć do dziewięciu.
Nie znam się ani na projektowaniu ani na trawieniu, ale myślę ze robiąc to nawet w stosunku 8/8 już będzie lepiej ;)
Dołączam do grona kibicujących.
 
OP
OP
Zbigniew Gałczyński

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.012 28 1
#8
Tomku dziękuję za Twoje uwagi i spostrzeżenia.
- odnośnie grila już tutaj nic nie zmienię , bo jest wytrawiony :ostrozny: w modelarstwie czasami trzeba pójść na kompromis wiem, że ilość tych linii nie
pokrywa się z oryginałem a gdyby tak było wyszły by one zbyt cienkie jako trawionka i byłby to kłopot w zmontowaniu całości i tak kilka popsułem.
- stopnie na zderzaku odwzoruję - obiecuję
- ten zaczep do drabinki też dorobię choć model już jest po lakierni
- linie podziału blach - tutaj wykorzystałem najwęższe blaszki jakie miałem i starczyło to na tyle tylko ile jest na modelu, w kolejnym "ogórku" a taki
jeszcze jeden powstanie zrobię to chyba inaczej z drucika 0,2 mm, bo te które teraz mam na modelu i tak wydają się za szerokie. Wówczas zrobię to
tak jak pokazałeś powyżej.
Ten model który obecnie pokazuję -traktuję niejako poligon doświadczalny i przy następnym będę eliminował błędy ,których się tutaj nie ustrzegłem.
Jest mi ogromnie miło, że znajdują się osoby takie jak Ty Tomku podpowiadające co w modelu można zmienić. Bo patrząc z boku niekiedy widać znacznie więcej aniżeli z poziomu osoby wykonującej model (y)
Pozdrawiam serdecznie
P.S
Kolejny Jelcz będzie w wersji zakładowej ;)
 

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.529 68 0
#10
Tak czy tak zapowiada się pięknie:love:
Sławek @SD w swoim modelu zrobił kratę z siatki aber, tylko nie wiem z którego rodzaju korzystał, na wszelki wypadek podaję Ci trzy linki
może wskaże ten właściwy;
https://www.hobbysta.pl/aber-s13/siatka-12-x-07-mm
https://www.hobbysta.pl/aber-s12/siatka-08-x-05-mm-1
https://www.hobbysta.pl/aber-s14/siatka-15-x-10-mm
Co do trilexów, VK-modelle ma w swojej ofercie bardzo fajne koła, tak wyglądają po przełożeniu gum z brekiny, bo oryginalne mają trochę terenowy bieżnik;
DSC_0105.jpg
Ten niebieski, to taki na szybko robiony Jelcz 044 z polskim silnikiem i skrzynią biegów, bo i takie były, jak widzisz ja jestem na dużo wcześniejszym etapie niż Ty jeżeli chodzi o efekt finalny;):LOL:
Swoją drogą szkoda że w tym modelu trzeba aż tyle "poprawić fabrykę" żeby cieszył oko, dobrze że bryła trzyma proporcję.
 
OP
OP
Zbigniew Gałczyński

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.012 28 1
#16
Pomimo panujących Świąt ;) "ogórek" w wigilię wjechał do lakierni do pomalowania podkładem.
po podkładzie.jpg po podkładzie 2.jpg po podkładzie 3.jpg
A wczoraj załoga lakierni w ramach świątecznych zobowiązań pomalowała górę nadwozia w kolorze kremowym.
No nie wiem czy majster Józek nie dobrał za jasnego odcienia :niepewny:
góra kremowa 2.jpg
góra kremowa.jpg
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.863 386 20
#20
Piękna robota modelarska.
A wczoraj załoga lakierni w ramach świątecznych zobowiązań pomalowała górę nadwozia w kolorze kremowym. No nie wiem czy majster Józek nie dobrał za jasnego odcienia :niepewny:
Nie wiem jak jest w rzeczywistości, ale mój monitor pokazuje kolor jasny szary, a nie kremowy. Może Józek był po jednym albo dwóch głębszych i kolory mu się po....ły. ;):D