• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

U Luke'a na warsztacie

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
Odkryłem przyczynę nie pasujących okien do budy. Temperatura. Żywica , którą czyściłem w domu pod wpływem ciepła się rozeszła, a malowałem i sklejałem w modelarni, gdzie jest kilka stopni zimniej. I przestały pasować. Kalki faktycznie są za duże, ale łatwo można sobie poradzić z tym problemem rozcinając je i dopasowując.
Z żywicą różnie bywa, plastik nie robi takich niespodzianek.
Na twoim miejscu przemyślałbym patent tych dopasowanych szybek. Strasznie trudno utrzymać jednakowe i równe otwory. Może buda z przezroczystej żywicy i maski,? Albo blaszki trawione? Forma prosta, aż się prosi i ściany z blachy
 
OP
OP
Luke

Luke

Znany użytkownik
Reakcje
2.180 1 1
Bardzo dzięki Panowie za oceny i komentarze, pudło będzie siedziało na ramie Stara 28/29. Jest to najpopularniejsza baza jaką stosowano w Przedsiębiorstwie Kopalni Rud Żelaza "Osiny" w Nowej Wsi koło Częstochowy w latach świetności zakładu.

Mój pojazd będzie opatrzony również logiem Transbudu tylko Sosnowieckiego.
Udało mi się znaleść bardzo ciekawą fotkę (na naszym forum):
star 28 lata 70 motor (M).jpg

Gdzie napis na drzwiach kabiny brzmi: KOMBINAT BUDOWNICTWA OGÓLNEGO "ZAGŁĘBIE" w SOSNOWCU, BAZA TRANSPORTU.
Oczywiście jest to wersja wcześniejsza zarówno szofertki Stara jak i zabudowy Osinobusa (tzw z oknami od Nysy) i jak się domyślam w malaturze błękitno-białej(kremowej). Ale jak na ówczesną firmę budowlaną park maszynowy KBO posiadał olbrzymi i na stanie znajdowały się różne wersję popularnych "stonek".

Wracając do modelu i atrakcjach o których pisał Grzech @Astro, moja dla odmiany jest troszkę beczkowata (na burtach) i coś nie tak miała z dachem. Delikatnie go zeszlifowałem i udało się wyzbyć wybrzuszenia. Ja w odróżnieniu od Grzegorza model przechowywałem w pracowni a tam też nad nim pracuje.

Otwory okienne są bardzo mocno spasowane względem szyb (uwaga na łamiące się słupki) i już cienka warstwa podkładu wymaga przeszlifowania otworów. Ogólnie fajny patent Piotrka @eugen74 co do okien wycinanych laserem (nie rzuca się tak w oczy grubość ścian modelu) Lufciki okienne można zrobić z trawionek jak miało to miejsce w Zapomnianym Polskim Autobusie Osinobusie N07, dla tych co niewiedzieli to zapraszam do obejrzenia modelu tutaj i tutaj.

Dodatkowo listwy ozdobne można zrobić również z trawionek, byłyby bardziej delikatne i subtelne. Pozwoliło by to na zrobienie wersji późniejszej już bez tych ozdobników.

Warto też autora pochwalić za tylne światła odlane z dwukolorowej żywicy clear(y)

Panowie @Kempol, @jestrabh trzymam za Was kciuki byście się zabrali za zabudowę;)

Ale się rozpisałem.... hihi cdn

Podrawiam,
Łukasz
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
Z tylnych świateł nie skorzystałem, znalazłem je dopiero jak zabrałem się za kalki :) dlatego lampy zrobiłem swoje.
Faktycznie patent z oknami daje lepszy efekt niż np tu u kolegi @lokfan
A zabudowę na starze 200 zrobiłem bo takim z ojcem jeździliśmy na grzyby z jego zakładu pracy...
 

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.810 40 1
Bardzo dzięki Panowie za oceny i komentarze, pudło będzie siedziało na ramie Stara 28/29. Jest to najpopularniejsza baza jaką stosowano w Przedsiębiorstwie Kopalni Rud Żelaza "Osiny" w Nowej Wsi koło Częstochowy w latach świetności zakładu.

Mój pojazd będzie opatrzony również logiem Transbudu tylko Sosnowieckiego.
Udało mi się znaleść bardzo ciekawą fotkę (na naszym forum):
Zobacz załącznik 803853
Gdzie napis na drzwiach kabiny brzmi: KOMBINAT BUDOWNICTWA OGÓLNEGO "ZAGŁĘBIE" w SOSNOWCU, BAZA TRANSPORTU.
Oczywiście jest to wersja wcześniejsza zarówno szofertki Stara jak i zabudowy Osinobusa (tzw z oknami od Nysy) i jak się domyślam w malaturze błękitno-białej(kremowej). Ale jak na ówczesną firmę budowlaną park maszynowy KBO posiadał olbrzymi i na stanie znajdowały się różne wersję popularnych "stonek".

Wracając do modelu i atrakcjach o których pisał Grzech @Astro, moja dla odmiany jest troszkę beczkowata (na burtach) i coś nie tak miała z dachem. Delikatnie go zeszlifowałem i udało się wyzbyć wybrzuszenia. Ja w odróżnieniu od Grzegorza model przechowywałem w pracowni a tam też nad nim pracuje.

Panowie @Kempol, @jestrabh trzymam za Was kciuki byście się zabrali za zabudowę;)

Ale się rozpisałem.... hihi cdn

Podrawiam,
Łukasz
Dzięki za nutkę optymizmu;) Przeglądając Twoje wątki jestem pod wielkim wrażeniem i podziwiam jak w tak krótkim czasie potrafiłeś się tak modelarsko rozwinąć. Wielki szacun z mojej strony.(y)
 
OP
OP
Luke

Luke

Znany użytkownik
Reakcje
2.180 1 1
Dzięki wielkie Panowie, za oceny, komentarze oraz sugestie co do budowy Osinobusa(y)

Teraz mała odskocznia od żywicznych wynalazków krajowej produkcji i wskakujemy w modele z druku 3d od GPM'u.
Jak to z wydrukami, pare części na krzyż i oczywiście bez szlifowanie się nie obejdzie;)

Model Nyski prezentuje się bardzo przyjemny dla oka:) zresztą oceńcie sami:
Nyski-01.jpg

Nyski-02.jpg

Nyski-03.jpg

PS Sesja foto już niebawem...

Pozdrawiam,
Łukasz
 
OP
OP
Luke

Luke

Znany użytkownik
Reakcje
2.180 1 1
Dzięki Panowie za docenienie moich skromnych prac z druku 3d;)
BTW Ważne jest to, że jak poświęcimy czas na wyszlifowanie elementów bazowych, zaprocentuje to na dalszych etapach prac z modelem:cool:

A teraz wracamy do projektu: Star 660 w wersji do przewozu metrówek i mała zapowiedz prezentacji Pana Edka z Nadleśnictwa Jeleśnia ze swoim potworem... jadącym na sesję foto;)
Star 660-00.jpg

cdn...

Pozdrawiam,
Łukasz
 
OP
OP
Luke

Luke

Znany użytkownik
Reakcje
2.180 1 1
W ten smętny i deszczowy dzień (na południu Polski;)) powracamy do:

Projekt: Jelcz 3W640

Podwozie otrzymało zestawy kołowe, błotniczki i wnętrze szoferki. W bieżniku opon, resztki błotka z przyszłego placu budowy...

Przymiarka punktów podparcia (hurrrrra pasują:cool:):
Jelcz-08.jpg

Trzeba będzie dodatkowo wyregulować tylną burtę by zniwelować widoczny prześwit:eek:
Jelcz-09.jpg

I test kipra:X3:
Jelcz-10.jpg

Jelcz-11.jpg

Trzeba będzie pomyśleć o jakimś siłowniku, gdyż aktualny wychył zawdzięczamy Mistrowi Yodzie i jego mocy:ROFL:

Pozdrawiam,
Łukasz
 
OP
OP
Luke

Luke

Znany użytkownik
Reakcje
2.180 1 1
Fajnie się zapowiada. Lubię czerwone ramy w starych ciężarówkach.
Powiem Piotrze tak, czerwona ostoja z białą/żółtą zabudową ma niesamowity urok:love:

Ale swoją drogą miałem dylemat czy pomarańcz czy czerwień... wybór padł na czerwień;) Co nie zmienia faktu, że trzeba będzie zrobić coś ciekawego z pomarańczem hihihii

Pozdrawiam
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 208

Podobne wątki