• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

U Heńka na torach

Heniek_Star

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
1.063 36 0
#1
Nawiązując do niedawnej dyskusji w temacie prezentacji własnego taboru, postanowiłem dokonać małej secesji wobec tematu mój tabor :) Będę tutaj prezentował wyłącznie modele, które nie tylko wyjąłem z pudełka i sfotografowałem, ale wcześniej poddałem waloryzacji i aranżacji. Myślę, że są to jakieś przesłanki do wyodrębnienia swoich prac, a użytkownicy chętnie tu zajrzą i podzielą się opinią ;)

Na początek model wagonu towarowego krytego typu Kdt PKP 132 869 Klein Modellbahn

W założeniu model mocno zwaloryzowany i wysłużony, transportujący towary budowaną przeze mnie bocznicą do magazynów GS-u ;)

DSC01321.JPG


DSC01323.JPG
 
OP
OP
Heniek_Star

Heniek_Star

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
1.063 36 0
#2
Prezentowane już wagony pociągów zdawczych.

Cysterna RRh Zakłady Koksochemiczne Blachownia 554 672 PKP (Roco 76823)

DSC01018.JPG


DSC01020.JPG


Wagon do przewozu wapna Sdw 701 092 PKP (Roco 56080)

DSC00944.JPG


DSC01024.JPG
 
OP
OP
Heniek_Star

Heniek_Star

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
1.063 36 0
#4
Dzięki. Dorzucając już prawie do kompletu pokazywane wcześniej modele, prezentuję wagon chłodnię Slm 709 253 PKP (Roco 66923) Zakłady Mięsne w Tarnowie.

DSC00949.JPG
 
OP
OP
Heniek_Star

Heniek_Star

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
1.063 36 0
#7
Dzisiaj kolejny wagon kryty Kdsto 196 323 PKP (Roco 66383). Wagon delikatnie zwaloryzowany. Kolejny egzemplarz, który w zamyśle ma transportować towary do GS-owskiej bazy ;)

DSC01319.JPG


DSC01316.JPG


DSC01324.JPG


I jeszcze skład wszystkich wagonów krytych jakie do tej pory zgromadziłem :)

DSC01328.JPG
 
OP
OP
Heniek_Star

Heniek_Star

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
1.063 36 0
#12
Dzisiaj pierwsze próby z wagonem osobowym, który podstawił na warsztat klubowy kolega. Osobówki wymagają znacznie subtelniejszych zabiegów i mniej błędów wybacza ;)

10335946_682063391830211_815586403_n.jpg


10465625_682063395163544_2041792716_o.jpg
 

Preki

Aktywny użytkownik
PGM
Reakcje
97 2 0
#14
Technicznie wygląda super, ale jak na moje sprawia raczej wrażenie wagonu odstawionego "w krzaki" do naprawy (zdecydowanie za dużo brudu na kantach okien czy też u spodu wagonu). Ale skoro mowa o mocnej patynie, to dach powinien wyglądać mniej więcej jak na wagonach waloryzowanych przez kolegę Stroju. Nie należy także zapomnieć o dość charakterystycznym szczególe dla wagonów osobowych widocznym przed 2009 rokiem, a mianowicie nalocie ze smaru grafitowego stosowanego na miedzianych ślizgach pantografów.
 
OP
OP
Heniek_Star

Heniek_Star

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
1.063 36 0
#16
Nie należy także zapomnieć o dość charakterystycznym szczególe dla wagonów osobowych widocznym przed 2009 rokiem, a mianowicie nalocie ze smaru grafitowego stosowanego na miedzianych ślizgach pantografów.
Dzięki za konstruktywne uwagi :) Mógłbyś podesłać jakiś link ze zdjęciem efektu, o którym piszesz? Przy okazji jak wygląda kwestia dachu wagonu w trakcji parowej lub spalinowej? Ciemniejszy nalot od sadzy? Inna sprawa, że fotografia trochę przekłamuje wygląd dachu, który jest trochę ciemniejszy. Mocna patyna wynika też faktu, że wagon nie był w idealnym stanie kolekcjonerskim :)

Gdybyś mógł zdradzić jaką technikę wykonałeś rdzę na dachach towarowych.
Dachy patynuje albo z pudru vallejo w kolorach rdzy nakładanych na lakier bezbarwny matowy położony z aerografu. Ewentualnie np. w przypadku pierwszego prezentowanego wagonu krytego, ogniska brązową farbą delikatnie nakładaną pędzlem 000 i później zacieki rdzawe specyfikiem AK - wash rdzawy.
 

RS11

Znany użytkownik
Reakcje
153 0 0
#17
Jeśli dach ma być jeszcze ściemniany, to dodałbym zacieki pod wywietrznikami. A tak ogólnie to patyna jest ok, zdarzały się takie brudne wagony np w Bystrzycy.
 
OP
OP
Heniek_Star

Heniek_Star

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
1.063 36 0
#19
@Preki masz rację widziałem ten efekt na wagonach robionych przez Stroja. Problem w tym, że wykonać to w skali jest niezwykle trudno, trzeba maskować taśmą, a wtedy te pasy wychodzą zbyt dokładnie i symetrycznie, co nie do końca znajduje odbicie w rzeczywistości http://kolejki.c-v.us/wagony-osobowe-pkp-firmy-tillig-w-h0/

Niemniej też uważam patynę Stroja za genialną, zwłaszcza w identycznych wagonach, które kiedyś pokazywał z zaciekami z okien i graffiti.

Wygląda więc na to, że temat już zupełnie nie dotyczy trakcji spalinowej, a te wagony również na takich szlakach były popularne ;)
 

Podobne wątki