• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Tabor Tzw. techno-kolekcje, czyli pierwszy wątek w N-ce, bo tu "bida z nendzą" ;)

OP
OP
techno

techno

Moderator
Zespół forum
Przemalowanka. Szukałem na tyle odpowiednich wagonów, co by w jak największym stopniu ograniczyć koszty posiadania polskich wagonów ekspresowych :)

storch

Nowy użytkownik
Dzięki za odpowiedź. Nie wiedziałem ze Matu robi przemalowanki z powierzonego materiału. Kiedyś bawilem się jego fotowytrawkami(plus podwozie z zywicy),niestety podwozie żywiczne nie spelnilo oczekiwań, natomiast mechanizm kkk z blaszek przerósł moje mozliwosci i umiejętnosci modelarskie. Przy okazji - nie wiesz moze z czego mozna przemalować Bautzena Z1 z pierwszej serii z charakterystycznym połówkowym oknem w klopie?
Pozdraw
Storch

Nie ma w "N" fabrycznego modelu, który można przemalować na naszego Bautzena.
Modele pokazane przez kolegę techno to przemalowanki wagonów, które w PKP nie występują, wybrał jedynie modele bazowe tak by jak najlepiej mogły udawać wagony naprawdę u nas jeżdżące.

storch

Nowy użytkownik
Ale udawanie jest w miarę ok. Powiem szczerze ze nawet w realu z daleka, odroznienie np. Henschela Z1 od HCP jest jak dla mnie co najmniej trudne. W skali N różnice pewnie będą się zacierać, bo zewnętrzne odróznianie niektórych wagonów to szczegóły, np. klamki. Dla mnie róznice między Bautzenem 91 a np nowym HCP albo Henschelem to przede wszystkim oslona aerodynamiczna podwozia oraz wlasnie charakterystyczne półokno w klopie. Mialy je tylko dwójki i chyba tylko z pierwszej dostawy, nawet dwójki bordowo-kremowe byly juz wyposazone w okna pelnego wymiaru. W Bautzenach 91 w czasie napraw te okna chyba wynieniano na standard, bo teraz juz takowych wagonów nie widzę w ogóle.
Pozdraw
Storch

Oczywiście zgadzam się z tym, że zwłaszcza w małej skali różnice się zacierają. Te przemalowane wagony pasują chyba dość przyzwoicie, dla mnie to co je najbardziej odróżnia od oryginałów to fakt, że mają 10 okien.

ALA

Aktywny użytkownik
... Bautzena Z1 z pierwszej serii z charakterystycznym połówkowym oknem w klopie...
Były dwie dostawy długich wagonów (26,4 m) 2 klasy z NRD:

1. Wagony XB Görlitz
2. Wagony Z2 Bautzen

Obie serie były bardzo podobne, a różniły się kilkoma szczegółami, spośród których najbardziej rzucały się w oczy wspomniane "połówkowe" okna w toaletach wagonów XB Görlitz wobec pełnych okien w wagonach Z2 Bautzen.

ALA_2020_14.jpg