• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

1:25 Ty51-1 3D

Mirek555k

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
6 1 4
#65
pu29 zaw bezpiecz.JPG

Oczywiście Fenix przesadził, ale przy tak szczegółowym projektowaniu powinieneś udzielać bardziej szczegółowych objaśnień wykonywanych elementów. Rozumiem, że szkoda czasu na pisanie, ale nie wierzę, że przy tej okazji nie poznajesz budowy, przeznaczenia i połączenia niezbędnych dla pracy parowozu urządzeń składających się w całość.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
draccus

draccus

Aktywny użytkownik
Reakcje
745 0 0
#66
Jeśli jest taka potrzeba Mirku i będę znał przeznaczenie danych elementów mogę odpowiedni komentarz dostawić. Nie mogę edytować poprzednich postów więc dopisze tutaj.
Wracając na pierwszy ogień zawór potrójny do zakrapiaczy rozdzielający wodę do zakrapiania dymnicy, popielnika oraz węgla. Woda trafia do zaworu od spodu przez zawór trójdrożny od pompy wodnej. W przypadku tego parowozu od obydwu inżektorów.

Kurek probierczy

Z reguły stosuje się zestaw trzech kurków probierczych, umieszczonych na różnej wysokości , w taki sposób, że najniższy z nich znajduje się na wysokości najniższego dopuszczalnego poziomu wody w kotle. Jeśli zostanie otwarty, zawsze powinna z niego wypływać woda. Z najwyższego kurka powinna wydobywać się para natomiast ze środkowego woda lub para.

Wodowskazy

Jak sama nazwa wskazuje urządzenie to działające na zasadzie naczyń połączonych służy do określenia ilości wody w przestrzeni kotła. Stosuje się dwa niezależne wodowskazy.Typowy wodowskaz składa się z rurki szklanej (bądź szkła Klingera umieszczonego w kadłubie) połączonej od góry z przestrzenią parową kotła a od dołu z przestrzenią wodną.Po obu stronach znajdują się kurki odcinające na wypadek zbyt dużego ciśnienia które może spowodować uszkodzenie rurki bądź szkła. Na każdym wodowskazie umieszczony jest również najniższy poziom wody.

Zawory bezpieczeństwa systemu Popp-Coale'a

Działanie tego zaworu opiera się na zasadzie gdy parowóz stoi bez ruchu nadal wytwarzana jest w nim para i rośnie jej ciśnienie w kotle. Kocioł jak wiadomo ma swoją wytrzymałość i aby uniknąć jego uszkodzenia bądź eksplozji z pomocą przychodzą właśnie te zawory. Gdy ciśnienie wzrośnie powyżej poziomu nominalnej z góry ustalonej wartości wytrzymałości danego kotła górna cześć zaworu tzw grzybek odskakuje i uwalnia nadmiar pary.

Zawory poprawiono może być ;)
zawory_bezp_4_zps6f455d54.jpg

Oczywiście jeśli coś napisałem źle proszę o sprostowanie. Pozdro
 
OP
OP
draccus

draccus

Aktywny użytkownik
Reakcje
745 0 0
#67
Wodowskazy

Jak sama nazwa wskazuje urządzenie to działające na zasadzie naczyń połączonych służy do określenia ilości wody w przestrzeni kotła. Stosuje się dwa niezależne wodowskazy.Typowy wodowskaz składa się z rurki szklanej (bądź szkła Klingera umieszczonego w kadłubie) połączonej od góry z przestrzenią parową kotła a od dołu z przestrzenią wodną.Po obu stronach znajdują się kurki odcinające na wypadek zbyt dużego ciśnienia które może spowodować uszkodzenie rurki bądź szkła. Na każdym wodowskazie umieszczony jest również najniższy poziom wody.
coś mi się tu wkradł mały błąd ale nie zdążyłem zedytować postu

Powinno być
Jak sama nazwa wskazuje urządzenie to działające na zasadzie naczyń połączonych służy do określenia ilości wody w przestrzeni kotła. Stosuje się dwa niezależne wodowskazy.Typowy wodowskaz składa się z rurki szklanej (bądź szkła Klingera umieszczonego w kadłubie) połączonej od góry z przestrzenią parową kotła a od dołu z przestrzenią wodną.Po obu stronach znajdują się kurki odcinające na wypadek uszkodzenia rurki bądź szkła lub ich konserwacji. Na każdym wodowskazie umieszczony jest również najniższy poziom wody
 

FENIX

Znany użytkownik
Reakcje
3.288 248 30
#68
mnie maszynista mówił ,że z dolnego kurka probierczego mieli odczyt zamulenia wody ,
jak był ,,szajs,, to spuszczali poprzez dwa zawory odmulacza.
 
OP
OP
draccus

draccus

Aktywny użytkownik
Reakcje
745 0 0
#69
Dobrze wiedzieć. Wiadomo gdzie woda to i się po jakimś czasie jakiś glonik zalęgnie. Ponadto czasem tender napełniali woda z różnego pochodzenia czy to jeziora czy innego bajorka :)
 
OP
OP
draccus

draccus

Aktywny użytkownik
Reakcje
745 0 0
#72
Siemanko
Dawno nic nie wrzucałem pochorowałem się i jakoś weny nie było.
Pomęczyłem się trochę nad tymi zaworami myślę że efekt zadowalający. Na deskę kreślarska poszły zawory główny i dodatkowy maszynisty.

zaw_masz_dodat_5.jpg zaw_masz_dodat_4.jpg zaw_masz_dodat_3.jpg zaw_masz_dodat_2.jpg zaw_masz_dodat_1.jpg zaw_masz_3.jpg zaw_masz_2.jpg zaw_masz_1.jpg
 
OP
OP
draccus

draccus

Aktywny użytkownik
Reakcje
745 0 0
#73
Witam
Mam pytanie cóż to takiego. Czy jest to jakieś urządzenie, wskaźniki za cholerę nie mogę znaleźć na to rysunku bo nie ma odnośnika do odpowiedniej tablicy.
W oryginale na zdjęciach tez już są zdemontowane może jakbym znał nazwę to bym szybciej znalazł. Ewentualnie jeśli ktoś ma zdjęcie bądź rysunek tego czegoś.
Z góry dziękuje.
pg.031.png
 

FENIX

Znany użytkownik
Reakcje
3.288 248 30
#76
lampki nocne do czytania powieści pt.:,,Ile mamy w kotle wody,,
na fotce nawet z kabelkami do pierwszej puszki
 

Załączniki

  • 384,2 KB Wyświetleń: 160
OP
OP
draccus

draccus

Aktywny użytkownik
Reakcje
745 0 0
#77
Dzięki za fotkę, jako że to oświetlenie to tymi lampkami zajmę się trochę później jak już będę robił całą elektrykę.
Ps. ale czysto w tym parowozie :)
 
OP
OP
draccus

draccus

Aktywny użytkownik
Reakcje
745 0 0
#79
Witam
Mam do kolegów pytanie co prawda nie jest to osprzęt z parowozu Ty51 a z Pu29 i za bardzo nie wiem co to za zawór. Może ktoś się orientuje czy jest to głowica czy jakieś inne ustrojstwo. Sporo osprzętu jest takie samo jak w Ty23 ale rysunków tego zaworu nie znalazłem. Z tego co widzę po rysunkach Ty23 akurat tego nie posiada. Może ktoś coś na ten temat wie i podzieli się informacjami.
 

Załączniki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#80
Na pierwszym zdjęciu jest gwizdawka, ale uwaga: w Ty51 była inna, niż w pozostałych parowozach PKP. Pozostałych zaworów nie potrafię nazwać, nie jestem takim fachowcem od parowozów.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:25 3

Podobne wątki