• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

1:25 Ty51-1 3D

draccus

Aktywny użytkownik
Reakcje
745 0 0
#1
Witam

Jestem tutaj nowym użytkownikiem i jeśli post jest w nieodpowiednim miejscu i narusza zasady forum prosiłbym o przeniesienie

Od jakiegoś czasu projektuję zgodnie z dokumentacją techniczną Parowóz Ty51-1 w technice 3D
Więcej można zobaczyć na forum Kartonwork Ty51-1 lub konradus pod ta samą nazwą
Mam pytanie do znawców tematu.
Chodzi Mi o te nieszczęsne zbiorniki powietrzne hamulca.


http://plany.zonk.pl/parowozy/Ty51/album13/pg.030.png - link do dokumentacji

wszędzie gdzie nie spojrzę na zdjęciach zbiorniki te znajdują się pod pomostami w okolicy dymnicy. W dokumentacji natomiast zbiorniki są tak jak umieściłem czyli zaraz przed kotłem
i tu moje pytanie czy w tym egzemplarzu Ty51-1 było to zastosowane w rzeczywistości czy pozostało czysto w teorii na planach. Zastanawiam się nad tym czy nie zostało to przerobione w późniejszym czasie bo nawet ten pierwowzór stojący w Skierniewicach też ma zbiorniki po bokach. Pomijając inne rozbieżności które wynikły już wcześniej te wizualnie są dość widoczne. Proszę o pomoc w tej sprawie.

Jeśli temat zdobył by tutaj entuzjastów mógłbym założyć i kontynuować wypociny w odpowiednim miejscu.

Pozdrawiam

--
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#3
Co do zbiorników się nie wypowiem, nigdy nie widziałem innych niż pod pomostami ale pewnie któryś mądry człowiek będzie wiedział czy te pod kotłem były montowane w jakiejś partii lokomotyw czy tylko w pierwszym egzemplarzu, a może nigdy.
Mi coś nie gra w palenisku - wydaje mi się że pochyła ściana powinna przechodzić w pionową bez tego dziwnego schodka z dziubkiem.
 
OP
OP
draccus

draccus

Aktywny użytkownik
Reakcje
745 0 0
#5
Ten dzióbek zniknie bo w tym miejscu w otulinie będzie wycięcie na chyba to się zwie rury oczystkowe.

Dzięki za zdjęcie to chyba zaraz po tym jak zjechał z taśmy produkcyjnej :)
Mogę kontynuować pracę.

Pozdrawiam
 

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.963 6 0
#6
- otwory wyczystkowe i Ty51 ma na ścianie podgarlanej ( ukośna cze,śc stojaka) jak rownież na ścianie drzwiczkowej (nad drzwiczkami paleniska) otwory wyczystkowe rur cyrkulacyjnych czterech, a w ogole to sprobuj skontaktowac sie, z P.Terczynskim po przez redakcje, "Świata kolei" - P.Terczynski to znawca Ty51 i by bylo lepiej dla Twojego projektu ,ażeby konsultowac z nim rowniez.

z tym przeniesieniem zbiornikow nad cylindry ( wg mnie ) odbywalo sie, już podczas napraw średnich ( co trzy lata)( naprawa glowna co szesc lat) tych kilkudziesie,ciu pierwszych maszyn eksploatowanych a wie,c jeszcze podczas produkcji dalszych numerow - wniosek moj sta,d ,że zdje,c stalincow z baniakami pod kotlem jak na lekarstwo, sam jestem ciekaw jak to bylo na pewno...
 
OP
OP
draccus

draccus

Aktywny użytkownik
Reakcje
745 0 0
#7
Dzięki Hoart za odzew napisałem maila do w.w. pana i czekam na odpowiedź.

Kolejna odsłona prac tym razem na warsztat trafił

Napęd pneumatyczny zasuwy spustowej kotła






--
 
OP
OP
draccus

draccus

Aktywny użytkownik
Reakcje
745 0 0
#9
Wiem o co chodzi tylko ciężko mi to wymodelować :( Sporo tam krzywizn i takich tam. Posiedzę nad tym trochę zobaczę co wyjdzie.
 

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.963 6 0
#10
-znalazlem takie zdje,cie
T.Roszaka w książce o kolejach piaskowych drugiej cze,sci -tu wyrażnie widac ten fragment , sam stojak jest bez otuliny rzecz jasna
 

Ranger

Znany użytkownik
Reakcje
2.441 7 1
#11
Nie takie trudne, trzeba tylko operacje po kolei zrobić.
kociol v1.2.jpg

To jest akurat rys wykonawczy, jeszcze niedokończony do druku kotła w 3D dla modelu w H0.
 
OP
OP
draccus

draccus

Aktywny użytkownik
Reakcje
745 0 0
#12
No już na szczęście udało mi się poprawić myślę że efekt poprawny. Oceńcie sami. Oczywiście sama bryła otulin bez wyciętych otworów i całego ustrojstwa.

Hoart dzięki za zdjęcie wiedziałem żeby tutaj popytać na tym forum od razu posypały się konstruktywne uwagi za co dziękuję.
Ranger Dokładnie tak mój błąd polegał na tym że nie dałem jednej krzywizny i przez co ten "dziubek" się tworzył na zbiegu kilku płaszczyzn ale teraz dałem odpowiedni promień i jakoś to wygląda :)
A jaką metoda drukujesz bo ja posiadam drukarkę 3D tylko taką FDM drukuję z ABS i takie tam. Do dużej skali 1:25 to nawet spoko wystarczy niewielka obróbka, ale do takich małych super detali to średnio.
 
OP
OP
draccus

draccus

Aktywny użytkownik
Reakcje
745 0 0
#16
Dzięki BoGneR faktycznie w dokumentacji tak jest jak piszesz. Jednak te zbiorniki nad cylindrami to znak rozpoznawczy tego teciaka od razu rzucają się w oczy:)
Poniżej render parowozu w postaci jakiej jest wykonany czyli około 80% ale i tak czeka mnie jeszcze cały osprzęt w budce co potrwa jeszcze trochę,ale już bliżej
niż dalej :)



 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:25 3

Podobne wątki