• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Ty5-10

Sello

Znany użytkownik
Reakcje
631 6 1
#1
Mam następujące pytanie: Czy Ty5-10 stojący w Wolsztynie zawsze w swej historii nie posiadał latarni na tendrze tak jak w chwili obecnej? Czy to tylko efekt upływu czasu... ?
 
Reakcje
0 0 0
#2
Rysunek techniczny parowozu (znajdujący się na TEJ stronie www) wskazuje, że raczej miał dwie na dole. Ale musiałbyś jeszcze poszukać starych fotek, by to stwierdzić...
http://www.parowozy.com.pl/ty5rys.jpg

Może pomocny okaże się także TEN temat dotyczący 16-ki... ale szczerze mówiąc jakoś nie chce mi się wierzyć, że lokomotywa (jak ta) nie miałaby świateł na tendrze. Rozsądek wskazywałby na ich obecność.
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#5
Sello napisał(a):
A co mówią przepisy ?
No pomyślmy... Może wymagają żeby pojazd trakcyjny miał oświetlenie na obu końcach?
NIe wiem, wydaje mi się że to dość prawdopodobne, skoro wszystkie lokomotywy tak miały od zawsze...no dobra, odkąd montuje się na nich lampy elektryczne. ;)

No chyba, że Tobie chodzi o to, czy ten teigrek miał te lampy jak go postawili w Wolsztynie? Musiałbym zerknąć na stare fotki, ale pierwszy raz byłem w Wolsztynie w 92 roku - chyba już wtedy tam był.

Edit: nie było go wówczas, ale na pewno na jakimś zdjęciu go mam.
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#7
Sello napisał(a):
Mam następujące pytanie: Czy Ty5-10 stojący w Wolsztynie zawsze w swej historii nie posiadał latarni na tendrze tak jak w chwili obecnej? Czy to tylko efekt upływu czasu... ?
Pewnie w oczekiwaniu na pomnikowanie, latarnie zaginęły w pomroce dziejów i obecnie są zbędnym, nic nie znaczącym dodatkiem. Taki nie rzucający się w oczy element parowozu. :twisted: Rysunek pokazany przez Uniwersa to kalka szkicu wersji DRG, a latarnie na tendrze parowozu Ty5 były umieszczone tak:
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 6
Tabor 1
Tabor 5
Tabor 36
Tabor 4

Podobne wątki