• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Tabor Ty4 - 107

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#1
Witam

Znalazłem w dobrej cenie tą lokomotywę TY4 - 107. Niestety trzeba ją zmodyfikować.
Chciałbym zamontować dźwięk znalazłem zestaw ESU do tej lokomotywy LokSound. W zestawie jest również głośnik. Zastanawiam się czy głośnik jest wystarczająco dobry czy mam zmienić na inny.
Nie miałem nigdy doczynienia z takimi modelami. Zastanawia mnie czy taki dekoder to jest jeden co potrzebuje czy mam dokupić dodatkowy do sterowania DCC. Bo lokomotywa jest niestety analogowa.
Kwestia jeszcze doboru generatora dymu. Niestety bardzo duży wybór i mam problem z dobraniem.
Czy mógłby mnie ktoś wspomóc radą i małym wsparciem technicznym jak to najlepiej zrobić?
Dziękuje za pomoc
 
OP
OP
L

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#2
Witam
Jeśli ktoś mógłbym mi pomóc byłoby super. Dostałem cały zestaw do lokomotywy. Lokomotywę delikatnie rozebrałem. Generator dymu został zamontowany. Wstawiłem również płytkę z dekoderem. I tutaj mała niespodzianka. Owszem dźwięki mam ale niestety lokomotywa nie ma świateł ani nie jedzie. I szukam w czym problem. Czy ktoś mógłby mnie nakierować co może być ewentualnie źle. W sumie to nie ma innej możliwości podłączenia ciuchci ale coś jest nie tak. Za wszelkie sugestie dziękuje z góry.
Pozdrawiam
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.385 463 29
#3
A co to jest "cały zestaw do lokomotywy"? W modelu jest gniazdo dekodera, w które fabrycznie była włożona zaślepka. Trzeba ją wyjąć, a w jej miejsce włożyć dekoder (nie wiem, jak w tym modelu podłącza się głośnik) i w zasadzie powinno być OK. Jak rozumiem, tak Kolega zrobił, skoro jest dźwięk. A jakie jest tam gniazdo, czy 8-pin? Jeżeli tak, to możliwe, że trzeba obrócić wtyczkę dekodera o 180 stopni (chociaż nawet przy odwrotnym włożeniu model powinien jeździć, tyle, że bez świateł - ale warto spróbować obrócić wtyczkę). Może przy okazji urwał się jakiś przewód? Trudno coś wyrokować nie widząc modelu.
 
OP
OP
L

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#5
Mam zestaw 54400 ESU do lokomotywy TY4.
Teraz tak. Pierwszy mój model, który robię. Lokomotywa ma dwie śrubki rozkręciłem. Rozłączyłem od tendera. Do lokomotywy do środka włożyłem w gniazdo generator dymu. Niestety przy rozebraniu wypadła mi blaszka. Próbuje dojść w którym miejscu powinna być. Niestety nie mam instrukcji. A na stronie Roco nie znalazłem. Czeka mnie dojście gdzie wstawić.
Druga sprawa wstawiłem kostke z przewodami do płytki. Za nim wpiołem obejrzałem instrukcję sprawdziłem, które przewody odpowiadają za pracę silnika. I dokładnie wszystko się zgadza. Silnik niby mruczy. Ale wogóle nie startuje.
I światła brak.
[DOUBLEPOST=1505818671][/DOUBLEPOST]Tak lokomotywa 62331 oraz ESU 54400 LokSound V4.0 Decoder
 
OP
OP
L

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#6
A teraz hit! Rozłożyłem wszystko. Sprawdziłem napięcie. I jest! Zrobiłem prowizorke. Dół lokomotywy na tory aby dostała zasilanie. Podłączyłem przewody i sprawdziłem kostkę. Wszędzie jest napięcie. Przytknołem kable z silnikiem i działa. Po złożeniu tendera nie działa. Jest to dla mnie zagadka
 
Reakcje
11 1 0
#7
Czy lokomotywa jeździła bez dekodera w analogu? Sprawdź czy model nadal jeździ bez dekodera. Wyjmij dekoder i załóż zaślepkę, zobacz czy działa. Na stronie Roco masz wykaz części zapasowych do tego modelu: http://www.roco.cc/doc/ET/1/DE/62331_14000.pdf może zidentyfikujesz część, która wypadła. Do sprawdzenia działania nie zakładaj obudowy.
Jeżeli w analogu wszystko jest w porządku, załóż ponownie dekoder i zobacz co się będzie działo. Może masz inny dekoder 8-pinowy, nie musi być z dźwiękiem. Jeżeli model z innym dekoderem nie będzie działał prawidłowo to z gniazdem lub okablowaniem modelu jest jakiś problem. Jeżeli model z innym dekoderem będzie jechał i świecił prawidłowo, to sprawdź model z dekoderem dźwiękowym. Jeżeli z nim wystąpią problemy to Twój dekoder jest prawdopodobnie uszkodzony. Powodzenia

edycja: Widzę, że w czasie mojego pisania, dokonałeś nowych odkryć.
 
OP
OP
L

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#8
Czy fioletowy przewód od dekodera luźny jest do przylutowania do układu oświetlenia tak wynika z instrukcji.
[DOUBLEPOST=1505820864][/DOUBLEPOST]Człowiek się uczy cały czas...
[DOUBLEPOST=1505821735,1505820770][/DOUBLEPOST]Techniczne pytanie. Dekoder płytka LokSound jest w foli. Zostawić w tym opakowaniu czy zdjąć. Najbardziej mi pasuje umieścić dekoder u góry na silniku na plastiku. Czy przykleić dwustroną taśmą oraz gdzie umieścić głośnik. Polecono mi inny głośnik prostokątny mały. Ten co jest w zestawie jest duży i okrągły. Próbowałem zrobić zdjęcie ciuchci i elementów telefonem. Ale pokazuje mi za duże zdjęcia i nie mogę przesłać.
[DOUBLEPOST=1505821933][/DOUBLEPOST]Bob4ten mam problem właśnie z blaszką metalową. Dokładnie ta co jest na rysunku technicznym. Numer 31. Domyślam się że ma przekazywać prąd. Ale gdzie?? Wypadła mi podczas otwierania i nie wiem gdzie ją wstawić
 
Reakcje
11 1 0
#9
Patrzę na rysunek ale nie widzę blaszki opisanej 31, ten numer ma dekoder. Napisz dokładnie, która strona instrukcji i która pozycja na liście lub nr artykułu. Rozumiem, że chodzi o część z tendra.
 
OP
OP
L

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#10
Faktycznie są mój błąd. Instrukcja druga strona. Między kółkiem małym pierwszym a drugim jest blaszka. Numer 31 katalogowo 113192. Spróbuje zamieścić zdjęcia jak wrócę z pracy. To jest lokomotywa.

Czy mogę prosić o pomoc rozwiązania skali prędkości 28 czy 128 ustawić na Roco multimaus bo widziałem że jest.
 
OP
OP
L

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#11
Sytuacja wygląda ciężko. Lokomotywa na torach. Podpięty tylko układ scalony z tendera. Lokomotywa wydaje dźwięki. Przytknięcie do blaszek silnika działa bez problemu. Wystarczy postawić tender na tory wstawić układ scalone. Dostawić silnik. I nic nie działa. Pokazuje się na multimaus zwarcie. Trzeba wyłączyć wszystko.
Zastanawiałem się co robi zwarcie i znalazłem. Test prosty. Wszystko stoi na torach. Układ scalony jest na torach ma dwie blaszki i opiera się na torach. Działa silnik i są dzwięki. Niestety spięcie robi obudowa od tendera. Jak tu sobie z tym poradzić?
 
Reakcje
11 1 0
#12
Jeżeli obudowa jest z metalu, to spróbuj wykleić jej wnętrze plastikową taśmą izolacyjną, jest ona dosyć elastyczną. Oklej miejsca, które mogą potencjalnie powodować zwarcie. Jeżeli jest tam więcej miejsca wyklej całe wnętrze tylko uważaj żeby taśma nie utrudniała zamknięcia obudowy.
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#13
Raczej utrudni, w tej skali nawet grubość taśmy może być zbyt duża, a taśmy izolacyjne nie są cienkie. Znalezienie punktów powodujących zwarcie nie powinno być wielkim proiblemem, to prosta ektryka, więc polecam ci przyjżeć się temu tendrowi i zlokalizować gdzie zwiera i tam odizolować.
 
OP
OP
L

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#14
Witam!
Dziękuje wszystkim za wsparcie. Za nim doszedłem w jakim miejscu zwarcie było. To faktycznie z miernikiem ganiałem i sprawdzałem.
Lokomotywa na tą chwile działa super. Uporałem się z problemem zwarcia. Aż w 4 miejscach miałem. Wszystko zaizolowane i mocno oklejone. Dźwięk, światła i silnik działa. Wszystko jest super.
Niestety jako, że jest to całkowity mój początek. Nadal mam problem.

Pierwsza sprawa to pierwsze małe kółko. Wogóle się nie obraca. Bardziej powoduje że się chaczy. Jest tam metalowa blaszka, która przy rozbieraniu mi wypadła i nie mam pojęcia w jakiej pozycji była. Już próbowałem na różne sposoby i nic.
Druga sprawa to sprężynka, która wypadła mi chyba od mocowania gniazda zaczepu. Tylko tutaj też mam problem jak ją prawidłowo zamontować.
Czy szanowni forumowicze mogliby mi pomóc?
Pozdrawiam
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Dla początkujących 1
Dla początkujących 12

Podobne wątki