• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Trzy ściany i trochę

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.695 58 9
#1
Witajcie,

w szybki sposób postaram się Wam przedstawić co udało mi się wyrzeźbić przez okres 14-stu miesięcy z przerwami, które podyktowane są pracą i związanymi z nią wyjazdami.
"Trzy ściany i trochę", taki wymyśliłem tytuł dla mojej pracy, a nie było to proste.
Trzy ściany i trochę to wymiar 300x490x410x125 , gdzie 125 to jest to trochę. Całość podzielona jest na skrzynki o różnych rozmiarach i dopasowane tak, by wszystko zmieściło się w podane wymiary.
Konstrukcja segmentów zrobiona jest z surowej płyty meblowej 16mm do, której miałem dostęp bez ograniczeń.
Wiem, wiem płyta dla wielu jest bee i powinna być zastąpiona sklejką 10mm, lecz mi to nie przeszkadza bo makieta jest na stałe w piwnicy gdzie nie ma wilgoci, jest ciepło i wypaczenia jej nie grożą.

Na zdjęciach widać jak powstawały elementy.[DOUBLEPOST=1392208655,1392207145][/DOUBLEPOST]
 

Załączniki

  • 137,2 KB Wyświetleń: 404
  • 115,4 KB Wyświetleń: 400
  • 125 KB Wyświetleń: 374
OP
OP
śledź

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.695 58 9
#2
W pierwszej kolejności powstały trzy elementy stacji,a po nich rozbudowa w lewą i prawą stronę.Całość wykonana jest na torach Piko A-Gleis, z którymi do tej pory nie mam żadnych kłopotów.Rozjazdy WR i WL jak i dwa angliki spisują się na medal.
W całym układzie zastosowane są dwa moduły pętli z czego jeden po lewej stronie makiety obsługuje dwie pętle.Docelowo będzie to rozdzielone na dwa moduły.Prawa strona ma swój jeden moduł.
Jak wyszperam widok całego układu to załączę lub fotki zrobię.

Poniżej 4 zdjęcia kolejnych segmentów.Stacja oraz szlak w prawą stronę i most.
 

Załączniki

  • 174,6 KB Wyświetleń: 490
  • 168 KB Wyświetleń: 504
  • 168 KB Wyświetleń: 489
  • 194,5 KB Wyświetleń: 467
OP
OP
śledź

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.695 58 9
#5
No, no , nareszcie zacząłeś robić makietę:) Super :)
Walczę , walczę z małymi przerwami ale cały czas powoli do przodu.Wiele czasu spędziłem na oglądaniu i czytaniu tematów innych więc mam nadzieje , że coś z tego wyjdzie.[DOUBLEPOST=1392221224,1392220120][/DOUBLEPOST]
Będzie to pierwsza makieta czterowymiarowa :)
Heh, nie wiem czy pierwsza ale na pewno jest czterowymiarowa.

Znalazłem cały plan układu i oczywiście zamieszczam go razem z pozostałymi zdjęciami.Prawa strona jednak odbiega trochę od ostatecznej wersji i jest to widoczne na załączonych obrazkach.Wszystko jest przejezdne i bez problemu mogą,i poruszają się jednocześnie trzy składy oraz można wykonywać manewry koło lokomotywowni.
Na jednym ze zdjęć widać kompletną porażkę z próby wykonania mojej pierwszej w życiu drogi.Wczoraj została zlikwidowana i powstała nowa droga z nowych składników i wygląda przynajmniej w moich oczach całkiem wporzo. Zdjęcia dodam jak ogarnę zieleń.
A tym czasem...
 

Załączniki

OP
OP
śledź

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.695 58 9
#6
Stara droga zlikwidowana, a na jej miejscu pojawiła się nowa.Mam nadzieje, że zdecydowanie lepszej jakości.Przybyło tez trochę zieleni, którą jeszcze trzeba nieco wzbogacić.
 

Załączniki

OP
OP
śledź

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.695 58 9
#9
Oświetliłem sobie budynek stacji.Środek podzieliłem na trzy segmenty tak, aby każdy z nich był zaświecany osobno. Natężenie światła jest różne, bo przecież nie każde pomieszczenie ma tę samą ilość i moc źródła światła.
 

Załączniki

OP
OP
śledź

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.695 58 9
#10
Witam, zostałem posiadaczem wagonów 1 i 2 klasy PKP z epoki III.

Pierwszy to wagon
Roco 45703 Wagon pasażerski Ahxz Kl1 Włoch PKP Ep3
Seria: Ahxz
Numer boczny: 5431
Stacja: Olsztyn DOKP Olszytn

I drugi
Roco 45702 Wagon pasażerski Bhxz Kl2 Włoch PKP Ep3
Seria: Bhxz
Numer boczny: 19455
Stacja: Kraków Płaszów DOKP Kraków

I teraz mam pytanie: Czy do tych wagonów jest wagon 1/2 klasy i wagon bagażowy? Czy będzie z tyk kłopot? Szukam i nie potrafię się doszukać, albo kompletnie nie potrafię szukać.
 

Załączniki

Aurel

Aktywny użytkownik
Reakcje
153 10 0
#11
Z pewnością nie został wydany wagon w malowaniu PKP 1/2 kl lub bagażowy włoskiego pochodzenia, pasujacy typem do tych dwóch wagonów.
Nawet nie wiem, czy takie były na PKP, niech się wypowiedzą fachowcy.
W epoce III c można podczepić "w zastępstwie" czteroosiowe wagony bagażowe, które zostały wydane, ale pochodzenia niemieckiego: Roco 45847 - Kraków Gł, Roco 64293 - Wrocław Gł lub starszy Sachsenmodelle 74560 - Gliwice. Jeśli chodzi o wagony 1/2 kl to pozostaje chyba tylko Roco Eilzug 64291 - Lublin lub Roco 45689 - Szczecin Gł (uwaga na błędny kolor pudła wagonu).
Być może coś jeszcze by pasowało, ale nie znalazłem więcej.
Oczywiście jeśli chodzi o przydziały - nie ma tu zgodności, ewentualnie ten bagażowy z Krakowa do włoskiej 2 kl - info powyżej. Oczywiście do tych niemieckich wagonów podanych powyżej istnieją wagony zarówno 1 jak i 2 kl. Z drugiej strony to wagony dalekobieżne, więc chyba mogły jechać dość daleko w składach
 
Ostatnio edytowane:

404W

Znany użytkownik
Reakcje
516 21 0
#12
Pisywałem kilka razy o zasadach zestawień. Dobry wykazy taboru są też na stronach wikikolejka GbbSofta i DDC24.eu Karola.
Te dwa wagony mają zupełnie inne stacje, więc teoretycznie nie powinny być nigdy w jednym składzie. Ale wyjątki się zdarzały, czy to ze względu na jakieś nagłe zastępstwa, czy też np. wakacyjne delegacje w okresie wzmożonego ruchu pasażerskiego.
W dodatku Ty decydujesz czy chcesz zrobić pełny realizm z dokładnym dopasowaniem stacji [co niestety ze względu na ilość dotychczas wydanego taboru pospiesznego nie jest możliwe, bo takie składy będą raczej przykrótkie], czy też zrobisz bardziej realistycznie wyglądający skład z różnych stacji [czego przecież i tak nie widać], byle by były w oznaczeniach z tej samej epoki.
Jak napisał Aurel żaden inny włoch pasujący epoką nie został wydany, a typu z klasą 1/2 dla epoki IIIc, to nawet w ogóle nie było.
Stacjami pasują:
Do 1 klasy, dwa wagony 2 klasy z Olsztyna - Roco wagon wirtenberski i Piko schurzen eilzug.
Do 2 klasy z Krakowa jest Roco wagon bagażowy pospiesznej grupy 28, i Roco 1 klasa eilzug. Parowozik wydał jeszcze 2 wagony pospieszne 2 klasy z Trixa , typu grupa 38, tzw schurzeny. Ale one są prawie nie do dostania.
Jednak w pociągu pospiesznym raczej nie powinno przy wagonie bagażowym i wagonie 1 klasy, być mniej niż 3 lub 4 wagony klasy 2.
 
OP
OP
śledź

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.695 58 9
#13
Witam po krótkiej przerwie.Chwilowy spadek formy i weny twórczej spowodowały poślizg,ale teraz wszystko poszło do przodu.Droga ukończona, zazieleniło się trochę po jej obu stronach,wyrosło kilka drzew i krzewów, znaki drogowcy wkopali w ziemię, mam nadzieje , że dobrze.Lewa strona makiety prawie skończona i powoli przesuwam się w stronę stacji.
Niestety dziś zadzwonili z pracy i muszę jutro z rana pędzić.Koniec byczenia się.Oj dwa i pół miesiąca zleciało jak z bicza.
Kilka dzisiejszych i jeszcze ciepłych fotek wklejam z tego co powstało w ostatnich dniach.Chyba fajnie to zaczyna wyglądać jak na pierwszą moją makietę w życiu.
 

Załączniki

Reakcje
1.731 13 0
#15
Dla mnie jak na pierwszą makietę także super, ponieważ temat makiety jest spójny , konsekwencja w zieleni i klimacie, nie ma przeładowania torowisk. Z czasem dołóż więcej krzewów i drzew ( zgrupuj je) i będzie naprawdę pięknie.....:)
 

Dawdzio

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#19
Możesz ustawić wieżę na krawędzi tak, aby reszta "zamku" była poza makietą :)

A tak na serio, to może być jako baszta, np: taka jak w Cieszynie:
2679387_-cieszyn-baszta-piastowska-xivw-na-wzgorzu-zamkowym.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 136
Buduję makietę 12

Podobne wątki