• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Troll Electronics

Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.

Kamilb

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.245 32 6
#1
Na wstępie wyjaśnienie - dlaczego taka nazwa? Bo jakaś być musi, a ta wynika z mojego specyficznego poczucia humoru i dystansu do własnej osoby, nie jest to absolutnie kontynuacja pewnego wątku ;)

Na pierwszy ogień idą płytki oświetlenia wagonów. Mogą działać analogowo i DCC (brak dekodera). Możliwość wyłączania/włączania oświetlenia magnesem (przy czym jest to działanie monostabilne, bez konieczności odwracania magnesu!). Wykonane dedykowane płytki PCB, dzięki czemu mamy diody umieszczone we właściwym położeniu, a nie tak jak wypada na taśmie LED. Podtrzymanie oświetlenia kondesatorami elektrolitycznymi.

Wagon bagażowy Dhx (PIKO 53177)

Płytka PCB:
1671478896762.png

1671478920414.png


Efekt końcowy:
1671478942393.png

(zmiana barw oświetlenia wynika ze zdjęcia "ad hoc" i obecności lub nie beżowych ścian działowych wnętrza w świetle okien)

Wkrótce zaprezentuję komplet płytek do Donnerów Roco (czekają na montaż w wagonach - kwestia czasu, a raczej jego braku), a w przyszłości przyjdzie kolej na bonanzę - tutaj układ z przełączaniem świateł końca pociągu i pamięcią (również przełączanie w 1 punkcie, bez machania w kilku miejscach).

Jeśli ktoś byłby zainteresowany - pozostało mi trochę płytek PCB, będą oferowane na sprzedaż ;)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
K

Kamilb

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.245 32 6
#4
Zestaw Donnerów (Roco 74019)

Dedykowane płytki oświetlenia (każdy z wagonów posiada dedykowaną, dopasowaną płytkę PCB). Dla wagonów otwartymi pomostami możliwość dołączenia ich oświetlenia (należy dolutować diody - bez oporników - do oznaczonych padów lutowniczych).
 

Załączniki

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
3.079 87 0
#5
Prąd w donerkach odbierasz z kół, czy z osi?

Przymierzam się do ich oświetlenia w najbliższych dniach. Zamierzam połączyć sprzęgami przewodzącymi, żeby poprawić odbiór prądu. Jednocześnie zaoszczędzić na dekoderach.
 
OP
OP
K

Kamilb

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.245 32 6
#6
Z osi - docialem blaszki z "widelcem" na końcu i zahaczyłem o "cycki", jak sądzę degustowane do tego (są na poprzeczkach po obu stronach osi). Przewody względem oryginału umieściłem w WC - są niewidoczne.
Osobiście dekodery oświetlenia do wagonów uważam za zbytek i przerost formy nad treścią - w bonanzie dodam mikrokontroler, ale dalej sterowany kontaktronem (sekwencyjnie sterowane oświetlenie i światła końca pociągu). W przypadku igrekow można dać kilka wariantów zgaszonych przedziałów i też będzie OK. Taki wariant (dalej - dla mnie) jest wystarczający, tańszy, prostszy w obsłudze (brak konieczności ogarniania adresów i programowania).
 

Załączniki

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
3.079 87 0
#8
Pokażesz foto z tymi cyckami?


Mój patent jak niżej - blaszka umocowana w gnieździe sprzęgu.

B975C87D-478B-4BBA-A768-2436F9D92EA7.jpeg
982DEF3B-1B11-4DA6-A621-C283E28CB666.jpeg


U mnie do donerków pójdą listwy ESU, które z wbudowanym dekoderem kosztowały 90 zł. Dają się przeciąć i kontynuować w następnym wagonie. Czyli 2 albo 3 wagony oświetlone jedną listwą.


W wagonach bezprzedziałowych, albo przy listwach bez sekcji, Twoje rozwiązanie z magnesem, jeśli jest tańsze od listwy ESU, zdecydowanie ma sens.


Zacząłem też wątpić w sens dodawania dekoderów do wagonów Robo. Świeci cały wagon na raz. Myślałem o zaprogramowaniu każdego dekodera w składzie na ten sam adres - ale może prościej jest w ogóle nie wkładać dekoderów ;)


Natomiast mam 2 pokazowe Y-ki z listwami @Marqus z każdym pomieszczeniem załączanym osobno. Wtedy dekoder ma sens.



Myślałeś o zaoferowaniu wyłącznika magnetycznego wkładanego w gniazdo dekodera? Dekoder u Bogos 65-70 zł.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
K

Kamilb

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.245 32 6
#11
Panowie, tyle ile mogę wyjaśniam, i tak - na poważnie:
W załączeniu zaznaczone dedykowane cycki, które użyłem do mocowania blaszek (kajam się - ciąłem blachę jak leci, nożyczkami, bez sklepania na płasko, tyle aby pokazać). Użyłem 2 trzpieni plastikowych co zabazowania blaszek (@PP1970 - szacun, nie pomyślałem o użyciu sprzegu do mocowania!).
Co do dekodera - ja nie potrzebuję, ale fakt - pseudo dekoder z kontaktronem to fajna opcja - rozpoznam temat i zrobię prototyp dla wariantu: standardowe złącze dekodera, możliwość użycia modułu z kontaktronem.

Degustować cycki? No, no, no... ;)
Andrzeju, You make my day!
 

Załączniki

OP
OP
K

Kamilb

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.245 32 6
#17
Myślisz o Bipie i na przykład Y robo ,Piko?
Zmiana planów, będą 'Y'.

Ponieważ (jak się okazało) płytki oświetlenia Robo są ubogie (wszystkie LEDy w jednym obwodzie), zapowiedź płytek oświetlenia do wagonów Y (Robo*: 1, 2 klasa, kuszetki, bar, bagaż), 120A (PIKO) i Ryflaków (Robo)).

Płytki wyposażone w gniazdo dekodera:
- kilka sekcji oświetlenia sterowanych niezależnie (możliwość sterowania przedziałami w zależności od typu wagonu; WC, korytarz włącz/wyłącz wraz z globalnym stanem oświetlenia)
- sterowanie światłami końca pociągu (płytki z czerwonymi LEDami w zestawie)

Dodatkowo dostępne będą proste dekodery sterowane magnesem:
1. Sterownik dwustanowy - załącza, wyłącza globalnie oświetlenie (dedykowany do wagonów Robo z fabryczną listwą oświetleniową)
2. Sterownik inteligentny - pozwoli na załączenie, wyłączenie oświetlenia (w tym oświetlenie pełne i 2 programowane przez użytkownika schematy**) oraz załączenie światła końca pociągu (obsługiwane obie strony). Stan oświetlenia zapisywany w pamięci nieulotnej, więc po tygodniu gdy postawimy na tory - wnętrze i końcówki będą świecić tak, jak ostatnio.

* PIKO nie wykluczam, ale tu potrzebny byłby wagon (wagony), których nie posiadam - zwyczajnie, kupuję Robo.
** programowanie wymaga dostępu do dekodera, zatem realizowane podczas montażu, przed zamknięciem budy.
 

przemek tabisz

Znany użytkownik
Reakcje
913 60 10
#18
Jako laik zapytam.
Mam rozumieć, że dla mnie najlepszą opcją jest:
- globalne włączenie/wyłączenie oświetlenia magnesem,
- jednostronne włączenie/wyłączenie świateł końca składu,
czy taka możliwość będzie?

O cenę nie pytam, bo wiadomo wyjdzie na koniec.
 
OP
OP
K

Kamilb

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.245 32 6
#20
Mam rozumieć, że dla mnie najlepszą opcją jest:
- globalne włączenie/wyłączenie oświetlenia magnesem,
- jednostronne włączenie/wyłączenie świateł końca składu,
czy taka możliwość będzie?
Tak, sterownik 'inteligentny' to zapewni. Jeśli nie chcesz - nie montujesz czerwonych świateł z jednej strony.

Nie wiem, czy płytka z gniazdem ma sens vs. dekoder na płytce.
Mając 2-3 opcje montażu - tak łatwiej: jedna duża płyta bazowa, ktora zapewnia świecenie zawsze, w to wpinasz DCC lub płytkę z kontaktronem i mamy 3 warianty przy tym samym projekcie PCB (jeśli chodzi o PIKO, to podejrzewam, że ze wzgledu na miejsce nie będzie gniazda, a konieczność lutowania dekodera).
 
Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor i dodatki do taboru, elektronika 2

Podobne wątki