• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Treno Azzurro (koleje włoskie )

DieselPower

Znany użytkownik
Reakcje
2.140 442 105
#1
Szanowni Forumowicze,
zwracam się z odezwą dotyczącą pociągu o nazwie "Treno Azzurro" który jeździł pomiędzy Mediolanem a Neapolem w latach 50tych i 60tych ubiegłego wieku. Jeszcze w tym roku firma ACME planuje zestaw 5 wagonów do tego pociągu (kat. 55193). Ponadto na początku przyszłego roku dwa zestawy planuje wydać firma Rivarossi.
Poszperałem trochę w sieci i z pomocą translatora ustaliłem, że modele wagonów do tego pociągu posiadają niekoniecznie prawidłowe malowanie, a konkretnie odcienie. Wskazuje się, że prawidłowe odcienie posiadają modele Hornby-Rivarossi tj. bardzo jasny górny pas i bardzo ciemny dolny natomiast stare edycje Rivarossi i ACME mają te odcienie nieprawidłowe czyli górny pas ciemniejszy od ww a dolny jaśniejszy od ww.
Natomiast w Internecie udało mi się znaleźć wzmiankę, że oba odcienie występowały tyle że ten pierwszy jako późniejszą modyfikacja a ten drugi przeze mnie wymieniony był tym pierwotnym.
Jednak dużo jest wątpliwości na forach włoskich co do tego, czy ten zmodyfikowany schemat pojawił się i dotyczył tylko wagonów z nowej dotawy (tipo 1957 i 1959) czy również z czasem objął stare wagony (tipo 1946), czy może nowy schemat pojawił się już wcześniej?
Czy posiadacie koledzy jakieś informacje na ten temat?

Druga sprawa dotyczy powstałych na temat tego pociągu publikacji. Chodzi o książki o tym samym tytule "Il treno azzurro". Jedna jest autorstwa Michele Mingari a druga Luigi Voltan.
Czy ktoś posiada te książki ewentualnie jest wstanie mi pomóc je zakupić gdzieś we Włoszech?
 
Ostatnio edytowane: