• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Trebnica

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#1
Ponieważ lokalizacyjnie mój kolejny planowany moduł 1:220 nie mieści się w ramach Linii 368 to uznałem, że raczej warto wyodrębnić wątek niż opisywać prace nad nim w ramach Projektu 368.

Planowanie tego modułu rozpoczęło się od pomysłu na stację techniczna i opisane jest TUTAJ. Z założenia to stacja techniczna która ma dać możliwość obrotu lokomotywy, i oblotu dwóch składów oraz zmiany lokomotywy pomiędzy składami i postoju 2-3 lokomotyw do wymiany. W sumie może służyć także jako mała makieta pozwalająca na prowadzenie ruchu manewrowego.

Inspiracją dla układu modułu jest stacja czołowa w Trzebnicy - po rozbudowie w stosunku do pierwotnego układu z końca XIX wieku, choć sam plan trochę czerpie ze stanu z różnych okresów funkcjonowania - generalnie można przyjąć, że ma to być stacja umiejscowiona w realiach powojennych. Ponieważ nie wszystkie elementy i budynki będą dokładnie odwzorowane uznałem, że powinna do tego nawiązywać nazwa modułu - Trebnica (czyli prawie Trzebnica).

Generalnie będzie wyglądać to tak:
techniczna14gr.jpg

Na schemacie nie ma jeszcze parowozowni (ponad obrotnicą).
Obecnie gotowe są dwa budynki:
Magazyn - prezentowany już model z żywicy Artitec po pewnej przeróbce:

IMG_0569.JPG


oraz wieża wodna Marklin - tutaj oczywiście zostanie odcięta duża część niezbyt estetycznej górki na jaką ją postawiono. Robiłem ja lata temu więc pewnie jeszcze dach jej poprawię, bo kompletnie plastikowy jest...

IMG_0534.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#3
Planowanie ostatniej wersji było w pociągu pomiędzy Gdynią a Poznaniem (IC Mieszko do Wrocławia) :p:p:p
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#4
Ważne wyjaśnienie do planu jest takie, że nie bawiłem się w rysowanie różnic poziomów - droga na planie przechodzi pod wiaduktem gdzie górą pójdą tory. Generalnie - dla dodania smaku jak w latach 50-tych czy 60-tych w drodze będą tory wąskotorówki. Ma być też sama wąskotorówka - tor wbudowany w bruk i myślę, że parowóz i ze dwa - trzy wagony. Wąskotorówka 1:220 będzie stacjonarna oczywiście ale i tak myślę, że będzie to niezłe wyzwanie. Jak się z nim rozprawić - pokażę za jakiś czas jak pojawią się komponenty ....:sleep::sleep::sleep:

Ponieważ nie będzie to model dokładny stacji w Trzebnicy to nie będę próbował zlecać przygotowania modelu dworca a ręcznie raczej nie wyrzeźbię takiej bryły 1:220:

dworzecnew.jpg


Zresztą dworzec - aby zapewnić więcej przestrzeni na module - będzie odnosił się do pierwotnego kształtu bryły - czyli bez dobudówki z lewej strony (stan z czasu budowy stacji) - być może z odtworzoną wiatą nad peronem.

stacja.jpg

dworzecstary.jpeg


Źródło: http://trzebnica.pl/1968/historia.html

Poszukiwania zbliżonego gabarytami i kształtem bryły budynku dworca dostępnego jako model w skali Z skończyły się na niczym więc ostatecznie zapadła decyzja o zastosowaniu techniki kitbashingu czyli istotnej adaptacji/budowy w oparciu o komponenty gotowego modelu plastikowego. Punktem wyjścia będzie model Kibri:

IMG_0525.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#5
Praca nad budową dworca powoli się zaczyna - pocięte ściany i częściowo posklejne:

IMG_0754.JPG IMG_0755.JPG IMG_0756.JPG

Skrócona podstawa i chodnik na peronie:
IMG_0757.JPG
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
258 2 1
#10
Poprostu kolega jest sprytny i drukuje na drukarce 3d. Swoja droga pare plikow wyjsciowych modeli bym przygarnela i przeskalowala do H0...
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#11
Poprostu kolega jest sprytny i drukuje na drukarce 3d. Swoja droga pare plikow wyjsciowych modeli bym przygarnela i przeskalowala do H0...
Nie da rady - ja nic nie projektuję - korzystam z projektów dostępnych przez Shapeways, których autorami są ludzie z różnych stron świata - wóz z koniem to akurat projekt kolegi z Francji.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.842 386 20
#12
Kolejne bardzo ciekawe dodatki w tej miniaturowej skali. Ale wydruk to wydruk. Natomiast podziwiam malowanie. Masz Ty chłopie rękę. Pełen szacun Pawle. (y)(y)(y)
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#13
Kolejne bardzo ciekawe dodatki w tej miniaturowej skali. Ale wydruk to wydruk. Natomiast podziwiam malowanie. Masz Ty chłopie rękę. Pełen szacun Pawle. (y)(y)(y)
Nie wiem na czym to polega ale niezbadany jest mózg ludzki. Powiem tak - od czasu jak używam okularów-lupy to ręka stała się pewniejsza. Jednym słowem u mnie lepsze skupienie wzroku skutkuje lepszą kontrolą ręki. Jak malujecie drobiazgi "z ręki" sprawdźcie czy i u Was ta zasada zadziała.
 
Reakcje
9 0 0
#15
Czekam na wąskotorówkę bo zapowiada się świetnie. Szkoda, że bez napędu ( co w sumie jest wykonalne) ale na jeden moduł nie opłaca się aż tak kombinować :) Konik świetny chociaż kopyta lekko za duże.

To samo zadziała u każdego, po czasie niezbędnym do przyzwyczajenia się do nowych warunków. Widział ktoś zresztą snajpera nie korzystającego z lunety przymocowanej do karabinu, że takiego porównania użyję ;)
Taki mały off-top ale akurat mało trafiony przykład... Był sobie taki Pan Simo Häyhä (biała śmierć) który podczas wojny zimowej (1939-1940) służył jako snajper. Był najskuteczniejszym snajperem w historii wojen. Zabił 505 żołnierzy armi czerwonej bez używania przyrządów optycznych. koniec tej lekcji historii :)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#16
Kolejny element na Trebnicę to parowozownia jednostanowiskowa. Ogólnie kształtem nawiązuje do tej, która znajduje się w Trzebnicy. Model to karton firmy Archistories z Niemiec z małymi modyfikacjami. Ponieważ z rozrysowania modułu i przy braku miejsca (a jednak w Zetce też ten problem występuje) wyszło, że dobudówka powinna być po drugiej stronie względem tego co przewidział wytwórca modelu to trzeba było robić lustrzane odbicie - w efekcie nie wszędzie elementy pasowały jak trzeba. Dlatego dobudówka nie jest z cegły a została "otynkowana". Także dach aby upodobnić go do oryginału w miejsce blachy falistej dostał "papę" z papieru ściernego.

IMG_0780.JPG

IMG_0781.JPG

IMG_0782.JPG

IMG_0783.JPG
 

techno

Moderator
Zespół forum
Reakcje
1.045 18 0
#17
Czekam na wąskotorówkę bo zapowiada się świetnie. Szkoda, że bez napędu ( co w sumie jest wykonalne) ale na jeden moduł nie opłaca się aż tak kombinować :) Konik świetny chociaż kopyta lekko za duże.
Ja też! Ja też!

Taki mały off-top ale akurat mało trafiony przykład... Był sobie taki Pan Simo Häyhä (biała śmierć) który podczas wojny zimowej (1939-1940) służył jako snajper. Był najskuteczniejszym snajperem w historii wojen. Zabił 505 żołnierzy armi czerwonej bez używania przyrządów optycznych. koniec tej lekcji historii :)
Żeby zakończyć offtopa ;) Znam gościa :) (tj. czytałem o nim i o innych strzelcach wyborowych swego czasu). On po prostu nie mógł używać szkieł. Naraziłby się tym na szybsze wykrycie i pewne zdjęcie, a tak spokojnie dożył kresu swego żywota w 2002 roku.
 

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.962 6 0
#18
-kopyta jak i reszta zwierzęcia wg mnie są okej -bo to rasa ciężkiego konia pociągowego rejonu Francji (model pochodzi z Francji )- a rasa się zwie Shire ,-te konie słyną ze swej ogromnej masy jak i charakterystycznej cechy wyglądu goleni :)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#20
-kopyta jak i reszta zwierzęcia wg mnie są okej -bo to rasa ciężkiego konia pociągowego rejonu Francji (model pochodzi z Francji )- a rasa się zwie Shire ,-te konie słyną ze swej ogromnej masy jak i charakterystycznej cechy wyglądu goleni :)
No to puryści powiedzą, że nie pasuje na polskiej makiecie ;)
[DOUBLEPOST=1485204913][/DOUBLEPOST]
Jakiego modelu okularów z lupą używasz/polecasz ?
Nie mam wielkich doświadczeń z różnymi typami. Używam czegoś takiego - choć nie mam pewności, że to od tego samego producenta:
http://automatyka.elstat.com.pl/p9500,lupa-naglowna-okular-podswietlenie-vtmg6.html