• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zieleń Trawa DIY

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#1
Być może Ameryki nie odkryłem ale i tak jestem dumny ze cos sam wymysliłem:)

Zdjecia ponizej to posypka wykonana z pocietego a raczej obcietego mchu i porostów lesnych, narazie to wersja testowa ale wg mnie dosyc ciekawy efekt przynajmniej jak na pierwszy raz, dodałem troszke piasku kwarcowego oraz czarnej przesianej ziemi wyszło takie cos jak na zdjęciach
Tnac na rozna dlugosc mozna uzyskac ciekawe malutki krzaczki oraz roslinnosc bardzo niska
 

Załączniki

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
LUKASZdiy napisał(a):
Być może Ameryki nie odkryłem ale i tak jestem dumny ze cos sam wymysliłem:)

Zdjecia ponizej to posypka wykonana z pocietego a raczej obcietego mchu i porostów lesnych, narazie to wersja testowa ale wg mnie dosyc ciekawy efekt przynajmniej jak na pierwszy raz, dodałem troszke piasku kwarcowego oraz czarnej przesianej ziemi wyszło takie cos jak na zdjęciach
Tnac na rozna dlugosc mozna uzyskac ciekawe malutki krzaczki oraz roslinnosc bardzo niska
Nie napisze, że bomba bo mech raczej średnio sie nadaje do takich zastosowań - uschnie i będzie brzydko lepiej zainwestuj w normalne trawki elektrostatyczne, a z mchu rób normalne krzaczki :) trzeba próbować dalej :idea:
 
OP
OP
LUKASZdiy

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#3
to juz jest wyschniete
trawek elektrostatycznych mam duzo ale bez elektrosadzarki efekty mnie nie zadowalaja
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
LUKASZdiy napisał(a):
to juz jest wyschniete
trawek elektrostatycznych mam duzo ale bez elektrosadzarki efekty mnie nie zadowalaja
elektrosadzarka się przydaje, ale podobne efekty można osiągnąć bez jej udziału :) kwestia poćwiczyć sypanie z ręki ja biorę kępki trawki z opakowania i staram sie sypać w pionie z niskiej wysokości jednocześnie formując palcami trawę w strumień prostopadły do podłoża makiety. Spadająca w sporych kępach trawa idealnie ustawia sie do pionu :)

Następnie odkurzaczem w wysokości około 2cm nad podłożem odsysam nadmiar nie przylepionej trawki jednocześnie stawiając do pionu resztę, która sie przylepiła :) i tak ze 2-3 razy aż teren sie równomiernie zazieleni , a na koniec lakier do włosów, pył gąbczasty (heki 1612), trochę przesianej ziemi i krótkich trawek jednym słowem dowolność :)

Sprawa dotyczy trawek o wysokości 6mm, z krótszymi jest trochę większy problem bo ciężko jest uformować spadający w pionie strumeń igiełek,

Kiedyś robiłem testy i zamiast kleju wikolowego używałem farbek olejnych i krótka trawa bardzo ładnie podnosiła sie na tak przyszykowanym podłożu :)

Czekam na relacje z siania ręcznego :D
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#5
Trawę można sypać, a następnie sadzić na metodę ''młotkową''. Sprawdziłem i sadzi się rewelacyjnie. Mchy przerabiałem kilka lat temu i Ci zżółkną, zapewniam. I nie zrobią się żółto-jesienne, tylko blado-słomkowe. ''Przykładowców'' L.Leskiego chciałbym uczulić, że tam zastosowano całe kępki niskich mchów, a te istotnie nie żółkną, ale to zabawa dla patchorkowców. Komu się chce kopać dziury w styropianie, by osadzać całe kępy? Ciemnozieloność niezbyt dobrze kontrastuje ze skrawkami dartej trawy :twisted:
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Zbyszek napisał(a):
Trawę można sypać, a następnie sadzić na metodę ''młotkową''. Sprawdziłem i sadzi się rewelacyjnie. Mchy przerabiałem kilka lat temu i Ci zżółkną, zapewniam. I nie zrobią się żółto-jesienne, tylko blado-słomkowe. ''Przykładowców'' L.Leskiego chciałbym uczulić, że tam zastosowano całe kępki niskich mchów, a te istotnie nie żółkną, ale to zabawa dla patchorkowców. Komu się chce kopać dziury w styropianie, by osadzać całe kępy? Ciemnozieloność niezbyt dobrze kontrastuje ze skrawkami dartej trawy :twisted:
kolor mchu reż można reanimować rewelacyjnym heki 1612 i lakierem do włosów - sprawdzono organoleptycznie :D na foto widać efekt końcowy reanimacji :)


http://ds5.agh.edu.pl/~qziou/files/hpim1364_155.jpg
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Zbyszek napisał(a):
Ja tam jestem dziwak, odludek i dewiant :twisted: więc gąbek i mchów nie stosuje. :razz: Mam uczulenie.
Zbyszku rozumiem że nie stosujesz mchów, ale co jest złego w mielonej gąbce ? :D
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#8
co jest złego w mielonej gąbce ? :D
_________________
Nic, nawet kupiłem sobie Fallera Premium coś tam. Ackerboden na próbę, ale do cieniowania sianej trawki. Te wszystkie flory i lauby na drzewa i krzaczki.to moim zdaniem nieporozumienie, niestety :neutral:
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
316 1 0
#11
Jeśli tylko umiesz lutowć to sadzarkę zrobisz sam, nawet bez robienia płytki - tyle już o tym napisano...
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#13
Zrobiłem eksperyment sprawdziłem czy rozdrobione kawałki mchów włozone wraz z trawą do elektrosadzarki nie dadzą efektu "zachwaszczonej łąki".
Niestety, mech w porównaniu z syntetyczną trawą wygląda... nienaturalnie :)
W dodatku nie chce się elektryzować, zatyka sitko, spada najpierw trawa a potem mech się nie przykleja albo spada mech i obkleja go trawa...
To już wolę sypnąć tu i tam drobnej gąbki albo przykleić potem kawałki heki decośtam.

Ale chwała Łukaszowi za próbę nowatorskiego ugryzienia tematu.

A przy okazji - macie jakiś patent na sadzenie trawy w rowach?
I ogólnie na pochyłościach, aby długie włókna "rosły" w górę a nie prostopadle do gruntu?
 
OP
OP
LUKASZdiy

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#14
dzikuje ciekma, tak wlasnie podchodzedo modelarstawa tak mnie moj instruktor coprawda w inne dziedzinie modelarskiego hobby uczyl ze nalezy szukac zawsze czegos nowego
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Zbyszek napisał(a):
co jest złego w mielonej gąbce ? :D
_________________
Nic, nawet kupiłem sobie Fallera Premium coś tam. Ackerboden na próbę, ale do cieniowania sianej trawki. Te wszystkie flory i lauby na drzewa i krzaczki.to moim zdaniem nieporozumienie, niestety :neutral:
hmm, no cóż tez początkowo gąbki nie wzbudzały mojego zainteresowania, ale kolega przypadkiem kupił wspominaną już przeze mnie HEKI 1612 (ja bym na to nawet nie spojrzał z powodu koloru), a okazało sie, że z czasem przypadła mi do gustu.

Masz Zbyszku jakieś inne patenty na cieniowanie trawek i tworzenie efektu zachwaszczonej zieleni bez użycia mielonych gąbek ? :)
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#16
Jedyny patent jaki opracowałem to sianie długiej trawki-6 i 2mm, a następnie sypnięcie 1mm i popukanie od spodu. Swoją drogą jak kupiłem jedynkę Polaka, to byłem mocno rozczarowany bo trawka wygląda jak włoskopył. Ale efekt sam mnie zaskoczył. Próby wypadły pomyślnie, więc jak będę zazieleniał skrzynkę to go zastosuję. Aha, trawki kleję na klej do tapet z wikolem, klej musi mieć konsystencję żelu.
 

Podobne wątki