• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolekcja Transport PRL-u - irokez46

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.344 47 0
#1
Dotarł wreszcie mój Jelcz z naczepa do cementu.Trochę patyny i kilka podmalowanych elementów juz zrobione.Jeszcze musze podmalować dentkę wisząca na filtrze za kabiną bo na zdjęciach wyszło jedno miejsce, które pominąłem machając pędzlem.:D

SAM_9254.jpg
SAM_9242.jpg
SAM_9243.jpg
SAM_9244.jpg
SAM_9245.jpg
SAM_9246.jpg
SAM_9247.jpg
SAM_9248.jpg
SAM_9250.jpg
SAM_9251.jpg
SAM_9252.jpg
SAM_9253.jpg
 

Marek P

Znany użytkownik
Reakcje
12 0 0
#5
Jelcz został zwaloryzowany po mistrzowsku, czerwone detale i pas transmisyjny na wlocie powietrza dodają swoistego klimatu
Ostatnio udało mi się upolować taką naczepe,na którą czekam z niecerpliowścią.
Mam tylko dylemat do czego ją zaczepić:(
Takie naczepy ciągały jeszcze Tatry 138, dodawałem zdjęcia takich zestawów w dziale 1:1, w temacie o firmach z czasów PRL-u.
 

S.A.W Model

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#6
Na tym jelczu typowy tuning tamtych lat :), brakuje tylko kultowej naklejki CIBIE na szybie.
I tu pojawia się problem bo nie posiadam żadnego z nich,a kupienie samego ciągnika nie jest łatwe(chyba)
Jest banalne tylko trzeba poczekać ;)
Niedługo będzie inny ciągnik co pociągnięcia tej CNki, jaki to się dowiecie koło lutego.
 

Marek P

Znany użytkownik
Reakcje
12 0 0
#8
To były pasy transmisyjne tam wieszane?
Mi to tak wygląda, jednak mogę się mylić, podsumowując co by to nie było i do czego nie służyło i tak wygląda ponadprzeciętnie. Wspomnę też, że nie mam prawa pamiętać tych naczep, ale jestem ciekaw w jaki sposób odbywał się wyładunek tych naczep, oraz ewentualnie co było źródłem napędu wyładunku zasobników, czy grawitacja bądź też napęd pochodzący z ciągnika.
 

S.A.W Model

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#9
Mi to tak wygląda, jednak mogę się mylić, podsumowując co by to nie było i do czego nie służyło i tak wygląda ponadprzeciętnie. Wspomnę też, że nie mam prawa pamiętać tych naczep, ale jestem ciekaw w jaki sposób odbywał się wyładunek tych naczep, oraz ewentualnie co było źródłem napędu wyładunku zasobników, czy grawitacja bądź też napęd pochodzący z ciągnika.
Rozmawiałem na temat rozładunku z byłym kierowca Transbudu - W cementowniach na stanowiskach były pompy które podłączało się do zaworu i pod ciśnieniem naczepa była rozładowywana, późniejsze modele CN182 miały juz z przodu "balkonik" z pompą, CN165 tez poddawano takiej modyfikacji w późniejszym okresie użytkowania.
 

pitek

Znany użytkownik
Reakcje
1 0 0
#11
Jelcz wygląda super. Na moje oko na kominie wlotu powietrze wisi dętka. To było kiedyś częstym widokiem ponieważ koła w tych pojazdach były dętkowe. Dlatego wożono dętki na zapas. Nie wydaje mi się akurat, żeby woził to kierowca Transbudu, który miał w całym kraju bazy lub warsztaty naprawcze. Super pomysł z tą dętką i bardzo realnie to wygląda. CO do cementu jest to materiał sypki. Nie jeździłem nigdy cementowozem lub silosem ale widziałem jak to rozładowywano tak owe na firmach. Dzisiejsze ciężarówki maja pomy ciśnieniowe i wypychają cement, granulat itp. pod ciśnieniem silosa lub takie pomy posiadają firmy, do których takie rzeczy są dostarczane.
 
OP
OP
Irokez46

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.344 47 0
#12
No własnie też mi się zawsze wydawało że były to dętki, przynajmniej ja to tak pamiętam i dlatego tak napisałem w pierwszym poście.
Co do niej na samochodzie Transbudu to właśnie z tego zdjęcia zaczerpniety pomysł.
ce.jpg
 

poziomek72

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
NAMR
Reakcje
76 3 0
#13
Zestaw jak zwykle cud miód, patyna jak prawdziwa. Podobna beczka jeszcze w tamtym roku gniła na posesji u szfagra.
UAZ też jest super.Bardzo chętnie bym takiego przygarną. Jakiej jest produkcji?
 
M

Maverick

Gość
#14
Kurcze staram się unikać tego typu wypowiedzi ale tym razem... szczęka mi opadla jak zobaczylem co mozna zrobić z tego zestawu. Brawo bo chyba bardziej realistycznie się już nie da. (y)
 

Brodagaz

Znany użytkownik
Reakcje
26.028 108 2
#15
Jelcz w takim wykonaniu jest super, mam wersję fabryczną nie jest zła ale Twoja jest ciekawsza. :)
Uaza z Transbudu też mam ale Twój ma jakieś takie fajne światła przednie a mój tylko malowane.
 

wujcik

Znany użytkownik
Reakcje
2 0 0
#16
Brawo,Jelcz z naczepą jest świetny.Co do wyładunku takich naczep koledzy już nieco napisali ale i załadunek był ciekawy,po napełnieniu obu otworów w beczce w jej wnętrzu nadal pozostawało sporo wolnego miejsca tak więc kierowca wyjeżdżał spod silosu,ostro ruszał raz do przodu raz do tyłu gwałtownie przy tym hamując aby pomóc cementowi rozpłynąć się we wnętrzu po czym ponownie podjeżdżał żeby dopełnić zbiornik,obserwowałem takie działania na cementowni w wykonaniu kierowców Jelczy.
 
Reakcje
0 0 0
#17
Taki jelonek to klasyka , ale wydaje mi się albo na zdjęciu (tym z realu) to raczej jest tzw. kołnierz .. :) Zakładało się je na dętkę żeby opona i felga nie przyszczypnęły dętki.... Takie wypełnienie. Miałem kiedyś za młodu okazję zmieniać koło dętkowe w drodze w Jelczu 316 zakładanie pierścienia i takie tam :cool:oj na trasie nie było łatwo..
 

Podobne wątki