• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Transformator elektroniczny do DCC

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#1
Czy ktoś próbował używać transformatora elektronicznego do zasilania booster/centralki DCC, np. takiego:

http://eweled.pl/product-pol-2158-Transformator-elektroniczny-ET-105W-.html

Jakieś wrażenia z testów, działało/nie działało? Nie interesują mnie teoretyczne rozważania, że powinien być toroid lub inne tego typu. Moje pytanie skierowane jest do praktyków którzy nawet tylko w ramach testów wrzucili takie coś na warsztat.
 
OP
OP
corwin

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#3
Widzialem takie w akcji, tylko były przerobione na wyższe napięcie. Wszystko działało. To jest zwykły zasilacz impulsowy.
Dziękuję bardzo Karol za informację - ja właśnie zastanawiam się nad takim 12V do Uhlenbrocka, bo jego sprzęt - centralka Intellibox II i boostery np. Power 4 zwiększają napięcie i z 16 V wychodzi mi 21 V na torach, a z 12 V wychodzi 17 V - myślę, że to będzie optymalne napięcie dla H0.
 
Ostatnio edytowane:

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#4
Ale jesteś pewnien, że z zasilacza DC też tak mocno podbija ? Na pewno tak się dzieje w przypadku zwykłych tranasformatorów, na Hobby mieliśmy z tym problem bo z 18V zrobił ok 25V. Największą wadą Uhlenbrocka jest brak jakiejkolwiek kontroli nad poziomem napięcia wyjściowego.
 
OP
OP
corwin

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#5
Ale jesteś pewnien, że z zasilacza DC też tak mocno podbija ? Na pewno tak się dzieje w przypadku zwykłych tranasformatorów, na Hobby mieliśmy z tym problem bo z 18V zrobił ok 25V. Największą wadą Uhlenbrocka jest brak jakiejkolwiek kontroli nad poziomem napięcia wyjściowego.
Generalnie nigdzie nie znalazłem informacji, że można go zasilać DC. Wszędzie jest napisane, że musi być AC jako zasilanie.... A jak napiszesz do Uhlenbrock to nie dostajesz żadnej odpowiedzi na pytanie o zasilanie DC.

Starsze boostery jak np. Power 3 miały opcję regulowania napięcia wyjściowego, nowe niestety nie. I na pewno zwiększają je o stałą wartość.
 

jacekplacek

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 2
#8
OP
OP
corwin

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#9
Zasilanie Intelliboxa I to 7805, 7815 i przetwornica L4960. Te układy nie są przystosowane do zasilania z transformatora elektronicznego (jakiegokolwiek - wysoka częstotliwość na wyjściu) i szybko je zniszczysz. Z AC -50Hz i DC można go zasilać bez problemu. Pamiętając oczywiście o dopuszczalnych napięciach wejściowych.
http://hamradio.pl/wiki/Zasilacz_impulsowy_2.5A_na_układzie_scalonym_L4960
http://members.chello.nl/h.jorissen/intellibox.html

Ale ja pytam o Intelliboxa II.
 

jacekplacek

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 2
#10
Intellibox II nie wiem, bo nie wiem co tam jest w środku. Domniemywam, że tam jest podobnie to rozwiązane, ale pewności nie mam i w związku z tym bym nie ryzykował.
Ktoś kto ma, może rozkręcić i zobaczyć.
Rzecz nie dotyczy centralki jako takiej, a sposobu rozwiązania jej zasilacza.
 
OP
OP
corwin

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#11
Intellibox II nie wiem, bo nie wiem co tam jest w środku. Domniemywam, że tam jest podobnie to rozwiązane, ale pewności nie mam i w związku z tym bym nie ryzykował.
Ktoś kto ma, może rozkręcić i zobaczyć.
Rzecz nie dotyczy centralki jako takiej, a sposobu rozwiązania jej zasilacza.
Niestety chyba rozwiązanie jest inne. W poprzedniej generacji można było regulować napięcie, w tej nowej jest to jak napisał Maciek mnożnik 1.414.

Gdybym wiedział jak rozkręcić Power 4 albo Intelliboxa II to bym sprawdził - ale nie mogę znaleźć miejsca gdzie jest to skręcone :(
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
corwin

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#14
Czy w takim razie można go zasilać z trafo elektronicznego? To tak na przyszłość pytanie bo kupiłem właśnie toroidy 12V/5A.
 

jacekplacek

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 2
#15
Podtrzymuję to, co napisałem wcześniej.
Działać będzie, ale nie za długo.
Szkoda centralki.


Taka drobna uwaga, żeby nie nakręcać dyskusji.
Zasilacz impulsowy, a transformator elektroniczny, to dwa bardzo różne urządzenia.
I nie należy ich mylić, bo może się to okazać bardzo kosztowne.
 
Ostatnio edytowane:

Acid Rain 1973

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
304 0 0
#18
I na pewno zwiększają je o stałą wartość
Jesteś tego pewien? Ja Power 4 zasiliłem trafem od Roco (16,7V na wyjściu) a w torach zobaczyłem 32,4V ! Fakt, że mierzyłem to zwykłym multimetrem za pisiont groszy. Pewnie ujawnia się tu mój pech ale tak czy siak potwierdza się tu już kolejna opinia, że te boostery walą w tory pełną parą. Z samym trafo też miałem jazdę, kupiłem Pulsara TRP 80/16/18/20 80VA AWT800 z nadzieją, że na odszczepie 16V będę miał 16V i spokojne 4A. G***o! Na wyjściu 16V mam 18,7V, analogicznie na pozostałych 20,3V, i 24,1V. Pulsar oczywiście reklamacji nie uwzględnia zasłaniając się tolerancją i całą masą bzdetów oraz koniecznością obciążenia trafa by doszedł do swojego nominalnego napięcia. Tylko qrka sęk w tym że Power 4 nie wystartuje jak ma powyżej 18V na wejściu...
 

Acid Rain 1973

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
304 0 0
#20
Jeśli trafo można nabyć za 4 - 6 dych nie będę kombinował, obudowę od pulsara wykorzystam do nowego toro (bardzo solidna) a samo trafo do szufladki może nada się do czegoś innego. Poza tym nie umiem tego zrobić a tam gdzieś potem pojawia się 230V co może być niebezpieczne i wole takie zabawy pozostawić profesjonalistom. Muszę tylko rozwikłać kwestię jakie trafo nadaje się do tego cholernego Power4 (oczywiście poza oryginałem za 400 PLN). Swoją droga ciekawe jak ta cholera zachowuje się właśnie pod dedykowanym transformatorem, który nie wygląda by miał jakieś cuda dodatkowe na wyjściu.
Na Hobby poległ dekoder u mnie na Szadku padł Minibox (tak, tak trzecia centrala, jaka pada na tej stacji :), czy mam prawo mówić już o klątwie?) bo lokomotywa wjechała na łączenie odcinków zasilanych bezpośrednio z centralki i przez booster. Myślałem pierwotnie, że popierdzieliłem polaryzację i stąd powstało zwarcie ale po naprawie Miniboxa i przeanalizowaniu faktów wyszło, że polaryzacja była ok a centralkę zabiła różnica napięć.