• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)

OP
OP
Czapajew

Czapajew

Znany użytkownik
Reakcje
686 1 0
#21
@piotram dzięki za dobre słowo. Co do 105N w skali H0, to model nie należy do łatwych, porównując z tym samym w dużej skali. Części są małe i już samo wycięcie co poniektórych może sprawić problem ( np. otwory okienne). Dobrą alternatywą może być ten zestaw z GPM-u, gdzie wszystko praktycznie jest wycięte laserem, choć moim zdaniem 105N z GPM-u nie jest tak efektowny jak ten z wydawnictwa Modelik w 1:87. Nie mniej jednak przy odrobinie własnej inwencji twórczej można coś ładnego z tego zrobić. Ogólnie skleiłem dwa modele 105-tek w H0, pierwszy w 2015r, a drugi w ubiegłym roku, prowadząc jednocześnie relację z budowy. Poniżej link, pod którym są zdjęcia tego pierwszego z 2015r i drugiego z 2019r.
http://forum.modelarstwo.info/threads/105n-470-w-skali-h0-modelik-9-14.25858/
 

piotram

Użytkownik
Reakcje
91 0 0
#22
@piotram dzięki za dobre słowo. Co do 105N w skali H0, to model nie należy do łatwych, porównując z tym samym w dużej skali. Części są małe i już samo wycięcie co poniektórych może sprawić problem ( np. otwory okienne). Dobrą alternatywą może być ten zestaw z GPM-u, gdzie wszystko praktycznie jest wycięte laserem, choć moim zdaniem 105N z GPM-u nie jest tak efektowny jak ten z wydawnictwa Modelik w 1:87. Nie mniej jednak przy odrobinie własnej inwencji twórczej można coś ładnego z tego zrobić. Ogólnie skleiłem dwa modele 105-tek w H0, pierwszy w 2015r, a drugi w ubiegłym roku, prowadząc jednocześnie relację z budowy. Poniżej link, pod którym są zdjęcia tego pierwszego z 2015r i drugiego z 2019r.
http://forum.modelarstwo.info/threads/105n-470-w-skali-h0-modelik-9-14.25858/
Ja w kartonie mam małe doświadczenie, natomiast teraz sklejam tramwaj siemens-schuckert w skali H0, karton. Za stopiątkę chciałbym sie kiedyś wziąć. Ale moja skala to tylko H0. Przeczytałem całą relację z budowy wagonu, rzeczowo wszystko opisane i udokumentowane, a szczęka opada(y). Po obejrzeniu zdjęć gotowego tramwaju jeszcze bardziej się nakręciłem żeby go mieć.:p Dzięki za odpowiedź i czekamy na dalszą relację z obecnej budowy.
 
OP
OP
Czapajew

Czapajew

Znany użytkownik
Reakcje
686 1 0
#23
Witam, dziś mała aktualizacja. Na sufit doszły listwy, poręcze, imitacje oświetlenia w kabinie oraz klosze lamp. Wnętrze lamp obkleiłem kawałkami folii aluminiowej w celu lepszego rozproszenia światła. Efekt może nie jest jakiś mega super, ale drobna różnica jest.

1.JPG 2.JPG 3.JPG

Klosze zrobiłem z tego samego tworzywa, z którego robię oszklenie, czyli z przeźroczystych obwolut, które można dostać w pierwszym lepszym sklepie papierniczym. Najpierw narysowałem siatkę klosza na papierze milimetrowym, następnie do narysowanej siatki przyłożyłem kawałek tego tworzywa i na nim od linijki za pomocą nożyka porobiłem linie zagięć, wzdłuż linii narysowanych na papierze. Po wycięciu, złożeniu i sklejeniu, klosze pomalowałem białą farbą Vallejo Game Air 72.701. W tym celu dobrze jest użyć pędzelka o miękkim włosiu, tak żeby robić jak najmniej pociągnięć.

Po zrobieniu kloszy, przyłożyłem na sucho dach do budy wagonu w celu sprawdzenia jak mniej więcej wygląda oświetlone wnętrze. Poniżej kilka zdjęć.

4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg

Tło na zdjęciach z oświetleniem nie jest zbyt reprezentatywne, bo musiałem zrobić je w ciemnej łazience, ale następnym razem będzie lepiej :D
Na dziś tyle, pozdrawiam. :kawa:
 

Fisz

Aktywny użytkownik
H0e
GGM
Reakcje
59 0 0
#24
W niemal każdej stopiątce TŚ z oświetleniem sprzed RB nie ma identycznej barwy światła we wszystkich świetlówkach - zawsze jest jakiś mix kloszy i każda ćwiartka wagonu jest oświetlona inaczej :p dopiero diodowe oświetlenie po remontach zrównało barwę światła w całych wagonach :) ale to tylko takie czepialstwo... :)
 
OP
OP
Czapajew

Czapajew

Znany użytkownik
Reakcje
686 1 0
#26
Witam, w dzisiejszej aktualizacji kilka zdjęć pantografu OTK-1. Kleiło się go całkiem dobrze, choć złożenie do kupy górnych ramion trochę dało w kość. Tutaj po sklejeniu, przed malowaniem:

1.jpg 2.jpg

A tu po malowaniu i lakierowaniu:

3.JPG 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg

Do kompletu zrobiłem jeszcze odgromnik i gniazdo WN.

9.JPG

Tak jak już wspomniałem w którymś z wcześniejszych postów, chciałbym zrobić otwierane drzwi. Nie wiem czy coś z tego wyjdzie, ale spróbować warto. Skrzydła drzwiowe mam już pomalowane i aktualnie czekam aż wyschną po nałożeniu bezbarwnego lakieru. Na dziś tyle, pozdrawiam. :kawa:
 
OP
OP
Czapajew

Czapajew

Znany użytkownik
Reakcje
686 1 0
#29
Witam, prace przy 105-tce posunęły się nieco do przodu, pudło zostało pomalowane podkładem, w czterech miejscach użyłem odrobiny szpachlówki, tam gdzie są łączenia przedniego i tylnego poszycia ze środkowym po obu stronach wagonu. Na tylnej ścianie czołowej doszły również gniazda sterowania wielokrotnego, a na środkowej żaluzja. Wygląda to tak:

dadaIMG_20200913_101412.jpg dadaIMG_20200913_101428.jpg dadaIMG_20200913_101626.jpg dadaIMG_20200913_101737.jpg dadaIMG_20200913_102034.jpg dadaIMG_20200913_102046.jpg dadaIMG_20200913_102403.jpg

Na podwoziu dorobiłem jeszcze mieszki doprowadzające powietrze, służące do chłodzenia silników trakcyjnych. Na rysunkach montażowych nie ma ich w ogóle zaznaczonych, ale są opisane w opisie budowy- są to części o numerach: 346, 347 i 348.

Poniżej jeszcze wspomniane we wcześniejszym poście drzwi. Będą jednak wklejone do wagonu na stałe. Próbowałem zrobić ruchome, pierwsze nawet dało się otworzyć i zamknąć, jednak efekt jak dla mnie był niezadowalający. Na zdjęciach gdzie są drzwi od wewnętrznej strony, widać w ich górnej części tulejki ( jedynie na pierwszych drzwiach są jeszcze na dole, na pozostałych powklejałem już części nr 139), są to pozostałości po próbie zrobienia otwieranych drzwi, normalnie wg wycinanki w ich miejscu powinny być części nr 139. Nie chciałem już ich zrywać żeby nie uszkodzić powierzchni, a z zewnątrz praktycznie mało co to widać.

dadaIMG_20200913_102746.jpg dadaIMG_20200913_102900.jpg dadaIMG_20200913_102937.jpg

Dziś jeszcze postaram się pomalować podwozie i połowę pudła na biało. Pozdrawiam. :kawa:
 
OP
OP
Czapajew

Czapajew

Znany użytkownik
Reakcje
686 1 0
#30
Witam, dziś kilka zdjęć z aktualnego stanu przy budowie 105-tki. Pudło wagonu zostało pomalowane i zabezpieczone bezbarwnym lakierem. Nałożone zostały również kalkomanie, a wnętrze uzupełnione w brakujące elementy, takie jak m.in. maszyny drzwiowe, drzwi do kabiny motorniczego i poręcze na drugich schodach i po środku. Poniżej kilka zdjęć:

Tutaj wagon świeżo po malowaniu i lakierowaniu bezbarwnym połyskiem

9.jpg

A tutaj zaraz po nałożeniu kalkomanii

10.jpg 11.jpg

Po nałożeniu oznaczeń, został pokryty bezbarwnym półmatem z aerografu ( Vallejo 70.522 Satin Varnish)

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg

Zostało jeszcze pomalować i polakierować dach. Białe płaty poszycia dachu, to elementy rozrysowane przeze mnie, bo oryginalne z wycinanki zalałem kawą :oops:

6.jpg

Zderzaki z nałożonymi wczoraj białymi oznaczeniami, ich kalkomanie musiałem zrobić na zamówienie, bo w oznaczeniach, które nabyłem na stronie GPM-u ich nie ma. Po wyschnięciu połysku, spryskam je jeszcze półmatem.

7.jpg

I jeszcze rzut oka na wnętrze

8.jpg

Prace nad modelem powoli dobiegają końca, jak wspomniałem muszę jeszcze pomalować dach, później to już tylko prace wykończeniowe, poprzez doklejenie brakujących elementów, które w większości mam już gotowe.
Co do malowania pudła, być może komuś się to przyda, farby i lakiery jakich użyłem, to głównie chemia firmy Vallejo ( oprócz podkładu akrylowego). Pudło w pierwszej kolejności pomalowałem białą farbą Vallejo Model Color 70.918, później czerwoną Vallejo Game Air 72.710. Jak farba wyschła, to poszedł bezbarwny połysk w sprayu 28.530, po nałożeniu oznaczeń, jeszcze raz to samo i po wyschnięciu, bezbarwny półmat Vallejo Satin Varnish 70.522 z aerografu. Muszę przyznać, że za pomocą tego lakieru idzie uzyskać ładną satynową powłokę. Wcześniej używałem półmatu w sprayu tej samej firmy 28.532, ale bliżej mu było do połysku. Przy nakładaniu kalkomanii używałem płynów pod i na kalki firmy Microscale.
To by było tyle na dziś, pozdrawiam. :kawa:
 

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
580 1 0
#32
Harry Potter napisał(a):
bo jak na model zbyt realne
No takie covidove to wnętrze tramwaju wyszło ;)

A model wychodzi świetnie i jeśli użytkownik Czapajew to TEN Czapajew, którego mam na myśli, to może uda mi się kiedyś zobaczyć ten model w realu nawet bez potrzeby przemieszczania się z wykorzystaniem pojazdu mechanicznego zwanego samochodem, którego to i tak nie byłoby gdzie zaparkować :)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Czapajew

Czapajew

Znany użytkownik
Reakcje
686 1 0
#33
No takie covidove to wnętrze tramwaju wyszło;)

A model wychodzi świetnie i jeśli użytkownik Czapajew to TEN Czapajew, którego mam na myśli, to może uda mi się kiedyś zobaczyć ten model w realu nawet bez potrzeby przemieszczania się z wykorzystaniem pojazdu mechanicznego zwanego samochodem, którego to i tak nie byłoby gdzie zaparkować :)
To raczej nie ten Czapajew, którego kolega ma na myśli :cool::giggle:
 

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
580 1 0
#34
Czapajew napisał(a):
To raczej nie ten Czapajew, którego kolega ma na myśli
No właśnie coś mi trochę nie pasowało bo ten inny Czapajew to raczej Vallejo nie używał ale ludzie mogą się zmienić. No to pooglądam sobie tylko zdjęcia modelu. :)

A może ten mój znajomy modelarz - z którym już dawno się nie widziałem - miał jednak inny nick ale też na "Cz" ?

No tak właśnie było, sprawdziłem przed chwilą jakieś zabytkowe maile sprzed lat. A więc to jednak skleroza ;)
 
OP
OP
Czapajew

Czapajew

Znany użytkownik
Reakcje
686 1 0
#35
Witam, wagon został uzupełniony w pozostałe elementy, dach pomalowany i tym samym jego budowa dobiegła końca. Poniżej trochę fotek, nie są jakiejś super jakości, ale coś tam chyba widać. Zapraszam do obejrzenia.

1.JPG 2.JPG 3.JPG 4.JPG 5.JPG 6.JPG 7.JPG 8.JPG 9.jpg 10.jpg 11.jpg

Tutaj z oświetleniem, niestety przednie oświetlenie szlag trafił, bo w suficie musiał poluzować się przewód, a fakt ten wyszedł dopiero jak już dach był obklejony poszyciem i pomalowany :confused: Ale coś jeszcze na to zaradzę.

12.JPG 13.JPG 14.JPG 15.JPG 16.JPG

Podsumowując, model kleiło się dosyć dobrze, nie zauważyłem żadnych braków w częściach, jedynie rysunki montażowe mogłyby być nieco bardziej czytelniejsze, nie raz podczas prac nad 105-tką pomocne były relacje z budowy innych modelarzy. Mimo to, jak wspomniałem kleiło się go dobrze, bez większych problemów. Model jest bardzo dobrze odwzorowany względem oryginału ze względu na liczne detale. Po sklejeniu, długość wagonu wynosi coś około 54-55cm. Mam w planach dorobić jeszcze podstawkę z kawałkiem toru i sieci trakcyjnej wraz z gablotą. Drewniana podstawka z resztą już się powoli robi. Z kolei podsumowując moje wykonanie, to jestem zadowolony, choć z czasem, uważam, że co poniektóre elementy mogłyby wyjść lepiej. Parę lekcji podczas budowy wyciągnąłem i myślę, że kolejne modele będą lepsze.
Pozdrawiam :kawa:
 

zuk

Znany użytkownik
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
159 8 1
#36
robi wrażenie, super! :) na żywo pewnie jeszcze lepiej - niezły kawał modelu
ciekawie by wyglądał z przyczepką... ;)
 

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.594 33 4
#37
4 zdjęcie od końca ze zdjęć "dziennych" wygląda mistrzowsko. Gdyby w plenerze było zrobione to pewnie trudno poznać by było, że to model. Ktoś kiedyś tak na forum z parowozem zrobił.
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
 
OP
OP
Czapajew

Czapajew

Znany użytkownik
Reakcje
686 1 0
#40
Witam, po upływie pół roku od zaprezentowania tu galerii końcowej, 105-tka doczekała się podstawki wraz ze szklaną gablotą. Otoczenie na podstawce starałem się utrzymać w jesiennym klimacie, słupy trakcyjne zrobiłem wzorując się na tych prawdziwych, które znajdują się w moim mieście wzdłuż linii nr 17. Odcinek gdzie się znajdują niebawem idzie do remontu, słupy znikną, ale chociaż u mnie jeszcze będą :)
Zapraszam do obejrzenia zdjęć

1.JPG 2.JPG 3.JPG 4.JPG

Tutaj z ustawionym wagonem

5.JPG 6.JPG 106_0677.JPG 106_0679.JPG 106_0680.JPG

I pod szkłem

106_0682.JPG

Pozdrawiam :kawa:
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:25 42

Podobne wątki