• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Tramwaj 4N Konstal

saabal

Użytkownik
Reakcje
5 5 1
#1
Witam wszystkich użytkowników tego forum, zarejestrowałem się po baaardzo długim czasie od pierwszej wizyty tutaj, śledziłem wątki, głównie tabor, oraz makieta i moduł.
Główna dziedziną w modelarstwie (bardziej kolekcjonerstwie :p ) jest dla mnie komunikacja miejska-tramwaje, autobusy nie, za dużo tego wyprodukowano. Jeżeli chodzi o kolej, tylko lokomotywy, bez faworyzacji którejkolwiek epoki, czy państwa. Lokomotywa musi się podobać a decyzja a zakupie tej czy innej bardziej polega na "wpadnięciu w oko".

Jest kilka osób które budują niesamowite konstrukcje od podstaw, są tacy co malują zagraniczne lokomotywy występujące na Polskich szlakach, oraz wiele osób które robią moduły, po nich poruszają się typowo polskie pojazdy, a poza torami, na magazynach dążą do umieszczania charakterystycznych dla krajobrazu elementów.

Poszukuje osoby która podjęła by się powielenia budy tramwaju 4N, w takiej ilości alby była ona łatwo dostępna, taki skład wagonów fajnie prezentował by się na modułach, gdzie przed budynkiem dworca znalazło by się miejsce na tor tramwajowy, na allegro są osoby, które odlewają takie rzeczy, a czy na tym forum? Nie wiem, dlatego pytam. Wagon 4N powstał na bazie wagonu N, a ten na bazie niemieckiej konstrukcji KSW. W związku z tym, że model KSW jest dostępny (a powielanie go ma taki sens jak powielanie Gagarina) przerobiłem KSW na 4N, obniżone burty, przesunięte drzwi, atrapy skrzyń na dachu (wykończeniem modelu zajęła się inna osoba) niestety stworzenie kilku jednakowych wagonów jest kłopotliwe, odlew żywiczny byłby najlepszym rozwiązaniem. Mam nadzieję, że osoby, którym pomysł się podoba, podpiszą się tutaj, same powielenie nie ma na celu przyniesienia dochodów, a możliwość stworzenia kilku składów, a także innych wariantów (np. wagony techniczne)

Poniżej zamieszczam zdjęcie wagonu ( jakość komórkowa ) oraz czekam na jakieś podpowiedzi, jak można to zrealizować.
 

Załączniki

OP
OP
saabal

saabal

Użytkownik
Reakcje
5 5 1
#3
wespe napisał(a):
ok, ale kto finansuje żywicę i inne środki? powielenie też w końcu kosztuje :/
Wiem, że kosztuje, a jakie to są koszta nie mam pojęcia, i chciałbym się dowiedzieć.
Potrzebował bym 8-10 sztuk tej budy dla potrzeb własnych, a osoby które chciały by zanabyć taka budę musieli by się znaleźć. Jeszcze raz przypomnę, nie chodzi o zarobienie na tym, ale o pozyskanie powtarzalnych brył na potrzeby własne i możliwość udostępnienia zainteresowanym obudów po kosztach produkcji. Jestem bardzo ciekaw jak takie wagony wyglądały by w malowaniu Poznania, Krakowa, Wrocławia-pozostałe i tak są kremowo/czerwone. Pozdrawiam
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#4
saabal, jakby coś, to jestem chętny na taki modelik. Czyli pierwszego chętnego masz.
Tyle tylko, że niezależnie od sposobu wykonania, reflektuję na model gotowy, a nie zestaw do samodzielnego montażu.
 
OP
OP
saabal

saabal

Użytkownik
Reakcje
5 5 1
#5
CoCu napisał(a):
saabal, jakby coś, to jestem chętny na taki modelik. Czyli pierwszego chętnego masz.
Tyle tylko, że niezależnie od sposobu wykonania, reflektuję na model gotowy, a nie zestaw do samodzielnego montażu.
CoCu, niestety takiej możliwości nie będzie :( Do swojego prototypu użyłem napędu PMT (55 Euro) , który jest zamontowany na ramie z wagonu KSW (ten który był przerabiany-żwiczna rama nie wchodzi w grę na dłuższą metę, chyba że do modelu stacjonarnego, a mimo to nie chciałbym aby odlewana była rama-zwiększy to koszta, ona jest prosta, ma 2 belki i 4 maźnice-do zaadoptowania z odpowiedniego wagoniku) plus ewentualnie hamulec szynowy-którego w oryginale nie było, a montowany był po tragicznym wypadku ze Szczecina, do tego dodajmy odbierak prądu, i malowanie ( którego samodzielnie nie potrafię wykonać-zlecałem to innej osobie)
tak więc jeżeli mój pomysł trafi do realizacji, to będą to tylko pudła wagonów, "dozbrajanie" we własnym zakresie. Pozdrawiam
 

robo

Znany użytkownik
Reakcje
621 10 6
#7
Ja tez reflektowal bym na kilka bud 4N. Co do odlewow to mysle ze w 100zl mozna sie zamknac jezeli chodzi o materialy;
silikon ok 20-30zl (wystarczy na zrobienie formy)
zywica 25-30zl za 330ml (tu wystarczyloby na jakies 3 moze 4 odlewy)
Pozdrawiam

PS co do kosztow to jestem w stanie dofinansowac Tworce
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#8
Badziewne odlewy zrobić to w zasadzie nie sztuka. Ale zrobić takie, które się naprawdę na coś nadadzą, to już tak.

I ja również mogę dofinansować interes, ale pod warunkiem że odlewy będą profesjonalne. Zabawa w silikony i żywice widać jak wychodzi po tym, co jest sprzedawane na Allegro pod nazwą bud do lokomotyw. Zaczy się duża cena za shit.
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#10
Zaraz, zaraz. A może kolega lokojacko byłby tym zainteresowany. Kiedyś robił modele "enek". To może teraz by zrobił i te...?
 

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.309 16 0
#13
Jeśli się za nie ktoś zabierze to ja dla HAZERO 2 szt. też bym adoptował.
Przydały by się jeszcze trawionki na odbierak prądu, resztę poręczy itp.
 
OP
OP
saabal

saabal

Użytkownik
Reakcje
5 5 1
#14
Witam, cieszę się, że jest sporo osób zainteresowanych, to bardzo zwiększa szanse powstania tych odlewów zwłaszcza, że otrzymałem wiadomość od osoby, która podjęła by się próby wykonania odlewu, a sama konstrukcja budy jest prosta.

Co do napędów, do których link podał CoCu to jednak najtańsza opcja to napęd dedykowany PMT, z drugiej strony obserwując poczynania tutejszych budowniczych napędów ( baa, całych lokomotyw) można zaryzykować stwierdzenie, że napęd do N-ki to prosta rzecz do wykonania.

Na dniach poinformuje, co dalej w tej sprawie. Pozdrawiam
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#15
Ja znam nie jednego producenta modelu wagonu KSW. Robią chyba nawet to z napędem, więc zawsze można kupić gotowy model, i podmienić tylko budy, no i wprowadzić odpowiednie przeróbki wnętrza.
 

lokojacko

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#16
CoCu napisał(a):
Zaraz, zaraz. A może kolega lokojacko byłby tym zainteresowany. Kiedyś robił modele "enek". To może teraz by zrobił i te...?
Chętnie bym się tą tramwajką zajął - jednak najpierw chcę dokończyć temat drezyny WM5 i wagonu zwężaka;)
 

Podobne wątki