• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

TrAD, czyli Trumanova automobilova doprava w skali H0

Truman

Użytkownik
Reakcje
124 0 0
#1
Hej,
mimo, że w pojazdach jestem raczej przywiązany do 1:72, od czasu do czasu jakiś skok w H0 mi się zdarza. Uznałem więc, że pora i tutaj założyć wątek.
A rozpocznę takim pozytywnym, pomarańczowym akcentem :D a mianowicie postarzonym modelem starego MAN-a z Herpy.

Od tego się zaczęło...

IMG_20190302_183220.jpg


I skutki warsztatu:

P1380499.JPG


P1380501.JPG


P1380504.JPG


P1380507.JPG


P1380506.JPG


P1380505.JPG


Pozdrawiam
Tomek
 

Ciemny

Aktywny użytkownik
Reakcje
857 6 1
#2
Stara a zarazem dobra forma z Herpy odzyskała swój blask. Waloryzacja wykonana bardzo przyzwoicie nadała tej miniaturce bardzo realny wygląd.
 
OP
OP
Truman
Reakcje
124 0 0
#3
Dzięki :) Szczególnie ten pomarańczowy w plastikowym wydaniu był bardzo sztuczny. Po zgaszeniu go washem jest dużo przyjemniejszy w odbiorze.

Dziś chciałbym pokazać małą zbiorówkę z modelami, które przygotowywałem jakieś 10 lat temu do budowy "tortu", co wówczas nie wyszło. Za to wyszła z tego minipodstawka dla osobówek.
Taka mała, że mam nadzieję, że przejdzie w tym wątku ;)
A użyłem do niej auhagenowych garaży dodawanych do różnych większych budynków.

P1360812.JPG


Wnętrze już mojej roboty, z balsy i drobiazgów + zestawowy rower:

P1360814.JPG


P1360815.JPG


A na podstawce model starszy ode mnie :p Pamiętam, jak bawiłem się nim jako zwykłą "zabawką", a już wtedy nie miał jednej ośki...
Była to wersja strażacka, ale w czasie "remontu" zrezygnowałem z koguta i węży. Mimo całego sentymentu nie powstrzymałem się też przed "wyłupieniem oka" i "urwaniem" klapy od wlewu paliwa.

P1360816.JPG


P1360817.JPG


P1360818.JPG


I już w nowej roli... Dach od tyłu zżera rdza z MIG-a, fajny efekt przy niewielkim czasie pracy.

P1360914.JPG


P1360915.JPG


I trochę bardziej klimatycznie:

P1360916.JPG


P1360917.JPG


P1360924.JPG


I drugi, przejściowy już lokator - Trabant, bodajże SES-u, uzupełniony przeze mnie listwami z rozciągniętej plastikowej ramki. Herpa to to już nie jest, ale myślę, że daje radę. Jeśli rozwinę się kiedyś trabantowo, to pójdzie w ślady Barkasa na kolejną dioramkę ;)

P1360921.JPG


P1360922.JPG


P1360925.JPG


Jak patrzę teraz na te zdjęcia, to widzę, że czegoś mi brakuje na tej dioramce... :niepewny:
Czegoś, a może kogoś żywego... Będę musiał to uzupełnić :)

Pozdrawiam
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#4
Widzę, że robisz kapitalne przeróbki. Man wyszedł naprawdę świetnie. Wygląda jakby przejechał już niejeden tysiąc kilometrów. Podobnie i dioramka ze złomkiem z Barkasa także wygląda bardzo realistycznie. Taki nasz swojski klimat. Fotki robisz świetne i jedyne czego mi tu brakuje to jakieś tło do zdjęć. Popatrz jak robi zdjęcia kolega @adamwyt np przy prezentacji trolejbusa klik, czy też innych poprzednio pokazanych modeli. On też ma niedużą dioramkę, ale tło robi tam ogromną robotę. Trzymam kciuki za postęp prac. (y)
 
OP
OP
Truman

Truman

Użytkownik
Reakcje
124 0 0
#6
Witam serdecznie po dłuuugiej przerwie :)

Dzięki za Wasze komentarze :) Zacząłem nieco większą dioramę pod zdjęcia, jak dobrze pójdzie, to może w wakacje będzie fertig... :LOL:
Mam też parę widoczków, żeby uplastyczniać tło. 4 rok studiów zabiera jednak więcej czasu, na klejenie zostało go niewiele (a rozbebeszonych projektów trochę jest :p).
Wziąłem się za odświeżenie modeli z czeluści półek, zatem dziś coś z bliższych nam czasów. Jakieś 10 lat temu (o holender...), gdy kupowałem te modele bardziej kręciły mnie sprzęty, które mogłem zobaczyć na ulicach.

Na początek ciągnik Scania T z dzikopomarańczowego zestawu Klett z Kibri. Model prosto z pudełka, przy odświeżaniu zmieniłem tylko kolor z pomarańczowego na czerwony, żeby nie mieć samych "marchewek" we flocie.

P1390391.JPG


P1390394.JPG


P1390392.JPG


P1390393.JPG


P1390395.JPG


I druga odświeżona marchewka, tym razem cały zestaw, herpowy DAF XF95 SSC przywieziony z wakacji z Trójmiasta :cool: (naprawdę nie wiem, co miałem wtedy z tym pomarańczowym... :LOL: )
Tutaj ograniczyłem się do lekkiego washa i podmalowania zderzaka naczepy. Niestety z biegiem czasu plastik przednich świateł nieco zżółkł...
No ale można udawać, że to tak ma być. Jakaś forma tuningu, czy coś... :p

P1390397.JPG


P1390398.JPG


P1390399.JPG


P1390402.JPG


P1390404.JPG


Pozdrawiam
 
OP
OP
Truman

Truman

Użytkownik
Reakcje
124 0 0
#9
Witam ponownie,
dzięki za Wasze komentarze :)
kwarantanna okazuje się pracowita, ale w międzyczasie obfociłem ostatni ze starszych modeli i udało się zacząć coś nowego.

Na początek zatem Setra S6 Brekiny. Urzekła mnie kiedyś swoimi kształtami. Z tym przeszkleniem jest jakaś taka nierealna, nieco hmm, elficka...
W zasadzie dodałem tylko washa i nawierciłem przednie reflektory.

P1380520.JPG


P1380519.JPG


P1380517.JPG


P1380516.JPG

A żeby nie zostać tylko na ożywianiu starych modeli, pojawił się nowy nabytek - Star 21. Pierwsze spotkanie z kartonem ciętym laserowo, ze stajni GPMu.
Początek jak początek, rama jaka jest każdy widzi, ale trochę zbuduję napięcie, a sam się zmotywuję, żeby systematyczniej aktualizować wątek ;)

P1390332.JPG


Pozdrawiam serdecznie
Tomek
 

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.405 68 0
#10
Dużo lepiej wygląda po Twoich poprawkach, no a powstawanie stara będę śledził, tylko mam nadzieję że następna wrzuta trochę wcześniej niż za trzy miesiące ;)
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#11
Setra bardzo klimatyczna, a dodanie figurek ożywiło ją. Podoba mi się.
Star zapowiada się ciekawie. Będę kibicował. (y)
 
OP
OP
Truman

Truman

Użytkownik
Reakcje
124 0 0
#12
Dzięki :) tym razem postaram się uzupełniać warsztat regularnie :D

Setra bardzo klimatyczna, a dodanie figurek ożywiło ją.
Muszę sprostować, udało mi się zdobyć model w wersji jubileuszowej, z okazji 50 lecia S6 i figurki już tam były ;)

A dziś mały krok, czyli koła.
Część, której najbardziej się obawiałem w kartonowym modelu, ale wyszło całkiem sympatycznie, GPM poradził sobie naprawdę spoko. Opony składają się z 3 krążków i do tego felga. Jeszcze parę szlifów papierem ściernym, żeby zniwelować łączenia i będzie ok. Felgi malowałem, oryginalnie wszystko było czarne. Trzeba przyznać, że ten gruby karton cyjanoakryl i farbę wpija w siebie jak smok :p

_1040493.JPG


_1040494.JPG


Pozdrawiam
 
OP
OP
Truman

Truman

Użytkownik
Reakcje
124 0 0
#13
Proszę państwa, oto zebra :D
Ile nerwów poszło przy kabinie, to poszło, ale jest. Chyba popełniłem błąd przyklejając najpierw podłogę z komorą silnika do ramy. Teraz wydaje mi się, że łatwiej by było formować kabinę osobno. Kabina na razie na sucho, leży trochę krzywo. Pewnie wyjdzie na mocno spracowaną. Ale dużo okaże się jeszcze po papierze ściernym i malowaniu. Zebrowe ryfle to mój dodatek, model ma tylko wypalone zaznaczenia w ich miejscu, jakie widać w miejscu klamki.

IMG_20200510_172250.jpg


IMG_20200510_172303.jpg


Kiper z ramą i usztywnieniami. Niestety klapa będzie na stałe, ale po tym zabiegu karton się poddał i praca szła elegancko ;)

IMG_20200523_163721.jpg


Przy baku i zaczątku dachu wróciłem do plastiku. Dach na razie jest wersją bardzo testową. Może jeszcze wykorzystam zestawowy.

IMG_20200523_132001.jpg


C.d.n.
Pozdrawiam serdecznie :)
 
OP
OP
Truman

Truman

Użytkownik
Reakcje
124 0 0
#14
Witajcie po przerwie :)

coś krótki ten warsztat, ale jak już się wziąłem znowu za niego, to poszło dość szybko...
Ale po kolei.
Na początku okazało się, że ja człowiek małej wiary jestem :p Zestawowy dach po rozwarstwieniu kartonu na zagięciach i utwardzeniu klejem cyjanoakrylowym elegancko poddał się wyginaniu. Dodałem paski papieru jako ryfle, tak jak na bokach kabiny i voila :D
Reflektory zostały zrobione z przezroczystego pręcika plastikowego (np. od szklanych kabin modeli samolotów) i od wewnątrz pomalowane na srebrno. Ogólnie efekt lubię ten efekt, ale przy Starze wyszły strasznie masywne i srebrny efekt zgasł przy szarym :confused:
Całość jest pomalowana farbami Vallejo, szary to dark sea grey. Potem był wash, brudzenie, jeszcze trochę washa i jest. Jeszcze tablice i koniec.

Podsumowując pierwszy model z kartonu ciętego laserowo, muszę przyznać, że jest bardzo na plus. Myślę, że to nie ostatni model z GPM-u, który tu zagości.
Co do samego Stara, obecnie inaczej zrobiłbym kabinę, a jeszcze widzę, że można by pokusić się o pocienienie bocznych słupków...
Cóż. Ogólnie bardzo miły modelik ;)
Dobra, kończę gadać, czas na fotki.

_1040611.JPG


Przyznam się bez bicia, że gdybym chciał uzyskać taki efekt zabrudzonych szyb, to w życiu by mi nie wyszedł :ROFL: To "wina" kleju cyjanoakrylowego. Bardzo mi się podoba :p Lusterko dostało pręcik z rozciągniętej ramki.

_1040627.JPG


_1040625.JPG


_1040613.JPG


_1040631.JPG


I porównanie z kolegą zza granicy (w zasadzie to zza dwóch granic). Automatycznie przyciąga to wspomnienie wakacyjnej wycieczki do skansenu w Sanoku, z czasów szkolnych, gdzie między domami, sprzętem i innymi szpargałami znalazłem JEGO. Oczywiście w wersji strażackiej. I wydawał mi się wtedy taki duuuży... :LOL:

_1040624.JPG


I na koniec grosik :)

_1040623.JPG


Pozdrawiam serdecznie ;)
Tomek
 

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.405 68 0
#15
Cześć Tomku,
masz zadatki na świetnego modelarza, o ile życie Ci na to pozwoli i nie ożenisz się z jakąś wredną babą;)
Modelowi wiele do ideału nie brakuje, rzeczy które można tu poprawić wynikają z błędnego projektu wycinanki, a nie Twojego wykonania.
Zderzak za wąski i za bardzo wysunięty do przodu,
ramki przednich szyb trochę za grube, przydał by się im kontakt z papierem ściernym.
Od siebie możesz dołożyć kierunkowskazy, wycieraczki, i zawiasy drzwi, a co do reflektorów zaznacz oprawki na czarno bo ten srebrny się gubi w połączeniu z szarym lakierem.
http://trucks.phototrans.eu/14,298,0,Star_21_46.html
Tu masz fotkę która mnie zainspirowała do bycia "wujkiem dobra rada", bo sam mam dwie lewe ręce, więc nie do końca się czuję upoważniony do
doradzania ludziom który się coś chce tworzyć, ale myślę ze się nie obrazisz ;)
 
OP
OP
Truman

Truman

Użytkownik
Reakcje
124 0 0
#16
Hej,
dzięki za uwagi, spieszę kilka sprostowań ;)
Fotkę kojarzę, myślę, że GPM bazował właśnie na niej przy projektowaniu.
https://sklep.gpm.pl/pub/thumbs/57d/-produkty-291072-20181223033449resized-jpg-1900-1200.jpg
Model ma kierunkowskazy, ale widziałem, że nie wszystkie Stary je miały. Bardziej podoba mi się wersja bez, więc stąd taki układ.
http://www.polskie-auta.pl/stara/star21.jpg
Fakt, te czarne ramki świateł powinny pomóc.
A szyby to też moja sprawka :p Modelowe są eleganckie, ale podkleiłem je zbyt grubymi szybami. I po malowaniu wyszło nieco wyłupiasto. Następnym razem będę wkładał szyby do kabiny, a nie za ramki z osobna.

A w ramach odskoczni tworzy się... No właśnie, zagadka :D
Forumowy kolega Adam66 tak kusił skalą 1:700, że uznałem, że coś w niej wyrzeźbię. Dla ułatwienia dodam, że poczwara będzie z Trójmiasta.
(Oczywiście to to coś po prawej. Po lewej "fabryczny" Chevrolet CMP z Niko Model, dla zobrazowania wielkości)

_1040690.JPG


Pozdrawiam serdecznie
 
OP
OP
Truman

Truman

Użytkownik
Reakcje
124 0 0
#18
Przyglądnij się temu pionowemu paskowi pod bocznym wywietrznikiem. :)
Fakt, mea culpa, już widzę :oops: swoją drogą myślałem, że te wywietrzniki kryły "łapkę" migacza :X3:

Znalazłem jeszcze zdjęcie wywrotki w takiej konfiguracji...
http://www.picautos.com/images/star-21-08.jpg
star-21-08.jpg


...oraz inną wersję kierunkowskazów, której wygląd też mi pasuje... (kadr z filmu "Dancing w kwaterze Hitlera", via IMCDB)
https://www.imcdb.org/v158667.html
i158667.jpg


...i wersję z mieszanymi migaczami :cool: z ciekawym miejscem lusterka
http://www.trucks-machines.pl/samochody-ciezarowe/historia/975-pierwsza-przejsciowka-ze-starachowic
historiab.gif


Dzięki za zwrócenie uwagi, Star zatem wraca jeszcze na warsztat ;)

Pozdrawiam
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#19
inną wersję kierunkowskazów
Ta "inna wersja" to po prostu zwykłe migacze, jakie instalowano od wczesnych lat 1960., także w starszych pojazdach - był obowiązek zainstalowania świetlnych kierunkowskazów we wszystkich, eksploatowanych pojazdach w określonym terminie, ale nie znam dokładnych dat. Tak że jakieś kierunkowskazy wypadałoby w modelu zrobić, zależnie od okresu, w jaki celujemy. Ale sądząc po dość nowoczesnym wyglądzie tylnych świateł, to zrobiłbym raczej świetlne.
 
OP
OP
Truman

Truman

Użytkownik
Reakcje
124 0 0
#20
Dzięki za informacje :)
Od nadmiaru głowa nie boli, wybrałem opcję mieszaną. Powiedzmy, że będzie z okresu przejściowego.
No i Star dostał "balkonową" minigalerię przy garażach.
Co prawda jest pewna nieścisłość, patrząc na stan nowszego Barkasa, ale to nie jest docelowe miejsce dla Stara, więc...

_1040783.JPG


_1040795.JPG


_1040797.JPG


_1040798.JPG


_1040799.JPG


I na koniec zabawa z filtrem ;)

_1040796.JPG


Pozdrawiam
Tomek
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 13

Podobne wątki