• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Tory na makiety

mirgo31

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#62
Heloł.
Wiem z góry co sobie wielu starych wyg pomyśli ale i tak zadam moje pytania.
1 Czy tory różnych firm (piko +???) można bezproblemowo ze sobą łączyć?
2 Czy tory można skracać w razie potrzeby?
Proszę zrozumcie i nie oceniajcie źle nooba.
Dzięki.
 

Tata1000

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
#69
Cytat:
Ani jedno, ani drugie tyko każdy odcinek szyny ma podwójne swoje zasilanie, czyli lutuje się dwa kabelki do każdego odcinka szyny.




Witam. To mój pierwszy post.
Czy ktoś bylby tak uprzejmy i mógłby mi wyjaśnić obrazkowo o co w tym chodzi?
Dziękuję.
 

Tata1000

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
#71
Dziękuję.

Edycja: czyli pierwsze narzędzie, które powinien kupić ktoś zaczynający modelarstwo kolejowe to lutownica?
 
Ostatnio edytowane:
Reakcje
64 1 0
#73
Temat idealny na moje pytanie chyba. Czy po torach firmy Weinert (te co mają wysokość szyny 1,9mm) można bez problemu puszczać tabor ze standarowymi zestawami kołowymi jakie montuje Roco, Piko itp. W jednym miejscu tylko mi mignęło o przeznaczeniu dla zestawów kołowych RP25 a wolę dopytać, bo może ktoś ma z tym doświadczenie w użytkowaniu(Nie zagłębiałem się dotychczas w temacie norm dotyczącej kół modelowych), a na forum nie dałem rady znaleźć odpowiedzi na moje pytanie, może źle szukałem... :p

Drugie pytanie odnośnie tego:
Gdzies ma forum przeczytałem, ze szyny na modułach sa porozcinane, by kompensować naprężenia ramy modułu.
Czy faktycznie tor w połowie segmentu przecięty coś daje, czy jest to trochę naciągane? Nigdy nie słyszałem o tym, a montowanie toru od połowy segmentu myślałem, że jest tylko swoistym ułatwieniem w ułożeniu równo szyn na łączeniach segmentów.
 

Inkson

Moderator Forum Dla początkujacych
Zespół forum
BGM
Reakcje
1.398 28 0
#74
Temat idealny na moje pytanie chyba. Czy po torach firmy Weinert (te co mają wysokość szyny 1,9mm) można bez problemu puszczać tabor ze standarowymi zestawami kołowymi jakie montuje Roco, Piko itp.
Tak.
Czy faktycznie tor w połowie segmentu przecięty coś daje, czy jest to trochę naciągane?
Daje i to bardzo dużo bo inaczej reaguje drewno, a inaczej metal na zmiany warunków atmosferycznych i temperatury.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#77
Kolega WM-MODEL ma dość ortodoksyjne podejście do geometrii torów i nie akceptuje promieni łuków poniżej jednego, a najlepiej dwóch metrów. Faktem jest, że niektóre drogie modele z manufaktur nie chcą przechodzić łuków o promieniu poniżej 1000 mm, więc jeżeli takie modele mają być używane, to należy unikać rozjazdów o promieniu łuku 484 mm. Poza tym według zasad FREMO promień 1000 mm jest minimalnym dopuszczalnym na makietach modułowych, które mogą uczestniczyć w imprezach. Ale na użytek domowy takie rozjazdy jak najbardziej się nadają.
 

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.939 133 7
#78
Kolega WM-MODEL ma dość ortodoksyjne podejście do geometrii torów i nie akceptuje promieni łuków poniżej jednego, a najlepiej dwóch metrów. Faktem jest, że niektóre drogie modele z manufaktur nie chcą przechodzić łuków o promieniu poniżej 1000 mm, więc jeżeli takie modele mają być używane, to należy unikać rozjazdów o promieniu łuku 484 mm. Poza tym według zasad FREMO promień 1000 mm jest minimalnym dopuszczalnym na makietach modułowych, które mogą uczestniczyć w imprezach. Ale na użytek domowy takie rozjazdy jak najbardziej się nadają.
A o to chodziło! Dziękuję. To wobec tego jestem uspokojony. Myślałem, że chodziło o jakość wykonania czy walory użytkowe, np. wykolejanie się wagonów itp. Faktem jest, że akurat model 85390 nie został przez Tilliga zmodernizowany do standardu innych rozjazdów z tej serii.
 

Podobne wątki