• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Tory na makiety

Stasin

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#42
Mam taki problem, że nie mogę wbić gwoździ do torów w korek (wbijam gwozdzik do polowy i nie moge dalej). Mam 6 mm, tory A-Gleis i gwozdzie rowniez. Co mam zrobic?
 

Piotr M.

Znany użytkownik
Reakcje
1.216 86 30
#43
Może kleić? A gwoździe niech tylko utrzymują tor we właściwym położeniu, poza tym nie lepiej samemu sprawdzić co masz pod spodem ew. w środku? może sęk, może jakiś drut...
 

Tobi111

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
37 5 0
#45
Witam Wszystkich a ja tam kupiłem Roco Geoline na makietę do której się zabieram już ze 30 lat :) powiem tak chciałem na tych Pikowskich rurkach z lat 70, mam ich całą masę + rozjazdy elek. Chciałem DCC a koledzy na forum zdecydowanie odradzili ze względu na przepływ prądu przez nie a raczej jego braki (nie są zardzewiałe nie używane tez ze 30 lat) nie jestem modelarzem zawodowym nie wiem o co chodzi z tymi torami "tramwajowymi" czy nie , lokomotywy po tym jeżdżą super szukałem torów dostępnych żeby nie było problemów z napędami jak by padły albo dekoderami do rozjazdów może nie są najtańsze ale takich nie szukam bo dobry tor z dobrego materiału musi kosztować no niestety .
 

Element

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#46
Witam Panowie, pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość :)

Staram się czytać większość wątków od deski do deski, ale postanowiłem zapytać bezpośrednio tutaj. Podobnie jak kolega wyżej powoli zabieram się do stworzenia swojej pierwszej makiety i muszę podjąć decyzję co do torów. Ze wszystkich opisanych w tym wątku nie znalazłem opisu torów Märklin. Jestem pod wrażeniem makiet budowanych przez jedną firmę http://bit.ly/2jHUhhq (przepraszam za spam) i oni korzystają właśnie z tych torów. Ktoś może się wypowiedzieć na temat wspomnianych torów Märklin?
Pozdrawiam
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#47
Witamy na forum! Jeżeli Kolega czyta wątki od deski do deski, to pewnie wie, że firma Märklin to system 3-szynowy z zasilaniem prądem zmiennym, w dodatku mało popularna w Polsce. Jest jednak niewielki grono fanów tego systemu, również na forum jest specjalny wątek poświęcony tym modelom. Przed decyzją pójścia w ten system warto dobrze rozważyć wszelkie za i przeciw. Tory Märklina nie nadają się dla powszechnie u nas spotykanych modeli lokomotyw i nie dają się łączyć z innymi. Mniejszy jest też wybór lokomotyw, aczkolwiek większość producentów ma w ofercie lokomotywy w wersji 3-szynowej AC. A takie makiety można równie dobrze budować z innych torów, nie ma to żadnego znaczenia.
 

Tobi111

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
37 5 0
#49
Hej ja bym nie robił makiety z merlinów decyzja Twoja do dc jest więcej dodatków różnych firm różne sterowania to ma być zabawa a nie ciągle czekanie na dostawy czegoś tak jak kolega pisał zamówił w styczniu a dostał w lipcu to koszmar jest jakiś Jak się zacznie robić z czymś mało spotykanym jak AC Pozdrawiam
[DOUBLEPOST=1484951819,1484951507][/DOUBLEPOST]AC to tylko przykład tak na marginesie do DC z torami też można wtopić z dostępnością posprawdzaj po sklepach
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.563 386 20
#50
A może kolega @Tobi111 wyjaśnić co znaczy np. cyt. "do DC z torami też można wtopić z dostępnością" bo jakoś nie mogę skojarzyć o co koledze w tym wpisie chodzi?
 

Tobi111

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
37 5 0
#51
Chodzi o zasilanie torów AC zmienne z trzema torami jak i DC stałe skróty powszechnie obowiązujące
[DOUBLEPOST=1484952720][/DOUBLEPOST]Z trzema szynami sorki
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.563 386 20
#52
Te skróty akurat znam, ale nadal nie rozumiem, co to znaczy "też można wtopić z dostępnością".
 

Tobi111

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
37 5 0
#53
np. kupisz zestaw startowy torów a potem jak chcesz coś dokupić do tego zestawu to nie ma albo się czeka 6 miesięcy to jest właśnie wtopa bo wydałeś jakąś kasę którą generalnie straciłeś bo nie idzie go rozbudować albo jest to utrudnione z powodu dostępności towaru lub jego braku albo pisze czeka na wznowienie produkcji .
Myślę że wyjaśniłem i nie zaśmiecajmy tematu Pozdrawiam
 

Tobi111

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
37 5 0
#54
Czy może ktoś wie gdzie są jakieś informacje jak zamontować tory geoline na makietę , ktoś napisał ze temat był już ale nie mogę zlokalizować tematu,wpisu ?
 
Ostatnio edytowane:

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#55
Witam wszystkich użytkowników forum. Przepraszam was, że troszkę będę powielał temat. Ale dla osoby, która bardzo długo nie miała styczności z modelarstwem kolejowym mam pewnego rodzaju problemy. Jak w temacie głównie chodzi o tory. Ponieważ długo zastanawiałem się na co się zdecydować i prowadziłem rozmowy ze sklepem modelarskim. Zaproponowano mi wybór torów FLEISCHMANN. Ponoć są realistyczne i zdecydowanie lepsze od firmy ROCO czy nawet PIKO. Wspomniano mi również, że bardzo ciężko jest dostać TILLING, ale nie tylko że problemy z dostaniem to również ma firma problemy z jakością. Osoby piszące na forum i posiadające doświadczenie w modelarstwie kolejowym trochę się wypowiedziały na mój temat.
Natomiast chciałbym z jednej strony ponowić mojej zapytanie. Tory do budowy makiety w domu ok. Mogę wykorzystać gotowe Fleischmann. Ale co wybrać na makietę modułową. Jeśli chciałbym kiedyś pojechać na spotkanie modelarzy i kiedyś przywieźć mój fragment makiety i dołączyć się? Przecież nie zrobię tego na torach Fleischmann...
 

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#57
No trudno mam w tej chwili zamówione Flaischmann będą służyły jako rozstawiane na podłodze. A Tilling zamówię na spokojnie wszystko od nowa...
 

kolejowy Marwin

Znany użytkownik
Reakcje
70 0 0
#59
Ja również bez problemu kupiłem tory Tillig -a, uważam, że są bardzo dobre, tabor jeździ po nich świetnie. Pamiętaj, żeby na makietę modułową wziąć te, które mają wysokość szyny 2,1mm!
Czyli Tillig Elite code 83, jak dobrze pamiętam.;)
 

Podobne wątki