• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Tory DCC

Reakcje
0 0 0
#1
Witam.
Mam trochę pytań na temat torowiska. Jestem TOTALNIE ZIELONY, jest tyle rodzajów tych torowisk, że nie mam pojęcia które mogę kupić by spełniały moje wymagania.
Chciałbym kupić kolejkę - nową! :)
Jakie tory kupić by można było sterować za pomocą DCC?
Znalazłem tory ROCO geoLINE, jednak są one ciut drogie. Można dostać coś tańszego?
Tory DCC podłączamy do prądu na jakieś zmienne napięcie jak z analogiem? Czy tylko leci wtyk w gniazdo a resztę wykonuje się sterownikiem.
Jest jakiś tańszy zamiennik MultiMouse od Roco? Ponieważ jak już kupię te tory to trzeba również od razu kupić coś do sterowania tak?
Mam zestaw już nowszych torów od Mehano (T726 - model z BR218), dało by radę je podłączyć pod DCC?

Dziękuję z góry za wszelakie odpowiedzi.
Pozdrawiam
 

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.371 2 0
#4
Tak. To jest do torów roco geoline. Kupując ten zestaw, który ci podałem, lub inny roco ma to wszystko w komplecie, dlatego też nie musisz nic dokupywać.
Jeśli jednak zdecydowałbyś się na inne tory, to kable będziesz musiał podłączyć przez inny tor, lub lutować kabelki (w przypadku makiety)
 

przemas22223

Aktywny użytkownik
Reakcje
113 16 3
#5
Deenn.

Ja też ci polecam ten zestaw co Merlin.
Ale na stronie Conrad.pl masz komplety torów Roco Geoline.
Masz ten np komplet po sześć torów łukowych czy po sześć torów prostych.
Zobacz sam.
Oto link: http://www.conrad.pl/Tory-Roco-Geol...tm?websale8=conrad&ci=SHOP_AREA_20069_1606317
proponuje tobie wtedy zakup tylko samych torów, rozjazdy na stronie modelmania.com.pl
Dlaczego tak?
Dlatego, że na conrad.pl rozjazdy masz bez napędów ręcznych. Na modelmani masz rozjazdy wyposażone w napędy ręczne.
Wejść na conrad.pl i zobacz sam.

Pozdrawiam
Przemysław Malinowski
ZKMK Szczecin
 
OP
OP
Deenn
Reakcje
0 0 0
#6
No dobra Panowie.
W takim razie jezeli dobrze rozumiem nie musze rezygnowac z tego co mam teraz. Bawie sie analogiem na starych torach PIKO. Jezeli zechce i dam rade to moge je podlaczyc by dzialaly w DCC, tak?
 

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.371 2 0
#7
Zależy jak stare (model podłączeniowy). Najlepiej, gdybyś wrzucił zdjęcie :)
Jeśli są to starsze modelowo, nie połączysz ich razem. Jeśli nowsze, to niema z tym problemu :)
 
OP
OP
Deenn
Reakcje
0 0 0
#8
Stare, stare PIKO na kartonowych podkladach z takimi wtykami gdzie szyna w szyne wchodzi.
Nie mam jak zdjecia teraz zrobic bo cala makieta w osobnym warsztacie 2km dalej :/

@edit - w ksztalcie odwroconej litery U
 
OP
OP
Deenn
Reakcje
0 0 0
#10
Nie bylo funduszy na nic wiecej :D
Zreszta dalej nie ma, dlatego bawie sie przy takim analogu.
Rozumiem, ze ten zestaw ktory podales ma juz tory DCC.
Nie taniej wychodzi osobno mouse, tory i sklad?
 

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.371 2 0
#11
Nie. Za samego mausa musiałbyś wydać około 400zł (z osprzętem), a lokomotywa i wagony to kolejny wydatek (około 250-300zł). No i pozostaje jeszcze kwestia torów :)
Więc sam widzisz ;)
 
OP
OP
Deenn
Reakcje
0 0 0
#12
Kurcze. takiego "smaczka" mi narobiles.
Chyba sie zgodze na Twoja propozycje. a dostane chociaz cos za te stare tory? Mam ich dobre 60, do tego zasilacz, 5 wagonow, BR80, Elektroniczny Zawiadowca(?) i jakies przejazdy, semafory itp :) sprzedam to?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#14
Nie ma torów "DCC' i "nie-DCC". Do każdego typu torów można podłączyć zarówno napięcie stałe (analogowe), jak i DCC. W obu wypadkach są dwa przewody, które trzeba podłączyć do dwóch szyn.
 
OP
OP
Deenn
Reakcje
0 0 0
#15
Nie chce zaśmiecać forum nowymi tematami dlatego zapytam tutaj:
Mam rozłożone torowisko analogowe na starych torach PIKO.
Lokomotywę jaką posiadam to BR218, oraz mam do niej kilka wagonów. Wszystko działało idealnie.
Dostałem dzisiaj kilka wagonów od kolegi które mają zarówno metalowe koła jak i osie łączące je. Wcześniejsze wagony mają to wszystko plastikowe.
Dając "gazu" lokomotywie wszystko jest OK do kiedy nie położę wagonu(metalowe koła) na torach. Lokomotywa staje. Gdy zdejmę wagon - lokomotywa jedzie.
Czy nie robi się czasem zwarcie jakieś skoro przez te koła i oś szyny się "łączą" ?
Jeżeli dobrze myślę, to znaczy, że będę musiał kupić kilkanaście sztuk plastikowych kół (o ile takie dostanę) i pozamieniać je w wagonach? Czy jest na to jakaś rada?
Pozdrawiam.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#19
Jakby się Kolega Deenn dobrze zastanowił, to znalazłby odpowiedź sam: trzeba ściągnąć przynajmniej jedno koło z osi, dorobić tulejkę izolacyjną, rozwiercić nieco otwór w kole i wcisnąć koło z powrotem na oś, uważając, żeby 1) koło było sztywno zamocowane na osi, 2) było centrycznie, 3) została zachowana właściwa odległość między kołami. Jeżeli Kolega ma odpowiednie narzędzia i potrafi to zrobić, to odpowiedź będzie pozytywna.