• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Tort, v. 2.0

Reakcje
11 0 0
#1
Dzień dobry,
poprzedni cały poligon odchodzi powoli do przeszłości - kilka zdjęć tutaj: http://forum.modelarstwo.info/threads/mój-kawałek-tortu.38089/

Będę go demontował, tory przejdą na nowy tort, a co się uda odzyskać trafi zapewne na Alledrogo... Styl nowego tortu będzie podobny do tego co już robiłem na "poligonie" powyżej bo mi bardzo odpowiada :)

Technicznie idea budowy będzie podobna do poprzedniej, czyli decha zamykana na ścianę. Sterowanie cyfrowe. Powierzchnia do wykorzystania to 125 x 240 cm. Poniżej plan jak to widzę:

_plan_2.jpg


Do stelażu zostanie przymocowana płyta, i tu pierwsze pytanie, bo nie wiem, który materiał będzie najlepszy: sklejka z liściastych albo iglastych grubości 4 lub 6 mm, czy może OSB 10 mm, czy może coś innego? Na to przyjdzie pianka poliuretanowa o grubości 20 mm lub styrodur, a torowisko zostanie ułożone na 5 mm podkładach korkowych.

_plan_3.jpg


kolor szary: stelaż
kolor niebieski: płyta
kolor żółty: pianka
kolor zielony: korek

Poniżej plan makiety z widocznym zarysem stelażu pod nim, szare pole z zieloną linią będzie segmentem obrotnicy (podobnym do Faller 120275). Segment oraz obrotnicę planuję zbudować własnoręcznie.

_plan_1.jpg


Jeżeli macie jakieś sugestie, propozycje zmian to bardzo poproszę o nie, sam układ wzorowany jest na jednym z planów przedstawionych przez @Kris 'a. Wielkie dzięki, pomysł na podstawę makiety wzięty z tematu 5,28 m2 tortu z MICRO świata METALu i KITu, również wielkie dzięki za natchnienie. :) W dalszej kolejności o ile będziecie chcieli mnie wspomóc radą uśmiechnę się o pomoc w ustawieniu świateł, semaforów itp. rzeczy.
 

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
#2
Ten element G231 na zielono to co to ma być? Rozjazd W3? Obrotnica? Trochę ciasno tam i właściwie to będzie nieużyteczne, bo nic więcej oprócz loka nie wejdzie, dodatkowo wtedy jaki sens G62 i G107? Mógłbyś opisać jaką pracę lokiem/wagonami chcesz tam osiągnąć?
 
OP
OP
Z
Reakcje
11 0 0
#4
Ten element G231 na zielono to co to ma być? Rozjazd W3? Obrotnica?
Tak jak pisałem na wstępie, tam będzie segment obrotnicy (na styl Faller 120275) - tylko do "wrzucania" lokomotywy na inny tor

dodatkowo wtedy jaki sens G62 i G107?
To tylko "skrót myślowy" w SCARMie, do segmentu będą położone flexy

Mógłbyś opisać jaką pracę lokiem/wagonami chcesz tam osiągnąć?
Odpowiedziałem wyżej. :)

Widzę konflikt obrotnicy z żebrowaniem płyty.
Nie będzie konfliktu, obrotnicę zrobię sam, a cały mechanizm będzie pod dechą.
 
Reakcje
226 2 2
#5
Moim skromnym zdaniem jest tu troszeczkę chaosu jeżeli chodzi o konstrukcję "dechy". Powierzchnia jest naprawdę wielka i ma być unoszona do poziomu o 90 stopni(tak zrozumiałem) więc na pewno deska będzie próbowała falować co doprowadzi do zniszczenia przyklejonych rzeczy. Na początek proponuję zrobić solidną ramę z równych kwadratów co będzie uniemożliwiać falowanie tej powierzchni - oczywiście kosztem wagi. Napisałeś, że zamierzasz deskę pokryć pianką abo styrodurem, polecam styrodur jest droższy ale za to dobrze się obrabia i jest wystarczajaco twardy. Kolejna sprawa napisałeś o korku pod torami, a po co ci one jak masz 20 mm styroduru? Mityczne stukania zostaną wygłuszone. Jeżeli chcesz tylko po to żeby stworzyć kształt torowiska pod podkładami to polecam piankę pod panele tanio i szybko.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.331 463 29
#12
Ładnie to wygląda, ale mam pytanie: jakie jest przeznaczenie toru, zaznaczonego strzałką? Tam się zmieści co najwyżej krótki wagon, a i tak mam wątpliwość, czy nie wejdzie w skrajnię rozjazdu. Wydaje się, że można ten tor trochę wydłużyć. Jeżeli zmieściłby się tam chociaż jeden długi wagon (np. platforma do czołowego załadunku pojazdów), to wtedy takie żeberko miałoby sens.

_MG_0371.JPG
 
OP
OP
Z

Zaxu

Użytkownik
Reakcje
11 0 0
#13
jakie jest przeznaczenie toru, zaznaczonego strzałką?
Będzie to wyłączony odcinek toru przy małej stacji z rozpadającym się boczniakiem albo jakimś innym wagonem, dodatkowo część rozjazdu będzie rozebrana i jeszcze bardziej zarośnięta.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.331 463 29
#14
OK, ale ja miałem na myśli oryginalne przeznaczenie toru, kiedy był projektowany i budowany. Po prostu nikt by nie zaprojektował i nie zbudował tak krótkiego toru, na którym prawie nic się nie zmieści (obawiam się, że normalny boczniak wejdzie w ukres rozjazdu, nawet, jeżeli oprze się zderzakami o kozioł).
 
OP
OP
Z

Zaxu

Użytkownik
Reakcje
11 0 0
#15
Pierwotnie nie miał się tam pojawić... ale jest i mam pomysł jak to wszystko zagospodarować.
---
Dzięki wielkie za wszystkie głosy uznania. Teraz czeka mnie wymiana torów za lokomotywownią...
 

Podobne wątki