• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

[TORT] Relacja + pytania.

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
100 0 2
#1
Czy ktoś z Was szanowni Panowie może mi pomóc w rozmieszczeniu semaforów świetlnych na mojej makiecie? Najpierw chciałem to zrobić sam (na „wyczucie”), ale robienie czegoś tylko po to, aby poprawiać całość nie ma sensu.

Przepraszam, za mało czytelne zdjęcie, musiałem całość poskładać je z 4 fotek, wykonanych pod różnymi kątami.

Informacje o torcie:
- tort jest wykonany na płycie OSB15mm, wymiar 2500 na 1250 mm, robię go już jakiś czas jak tylko znajdę chwilę i wenę,
- tory użyte to geoLine, makieta jest zamykana (tzn. jest osadzona na zawiasach przykręconych do ściany, po zakończeniu zabawy całość zamyka się i nie przeszkadza w życiu domowników), całość musi być lekka, dlatego odpadło szutrowanie torów.
- ruch na makiecie jest dwukierunkowy,
- postaram się co jakiś czas umieszczać zdjęcia postępów przy pracy,
- na torcie będzie trakcja elektryczna,
 

Załączniki

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.341 33 1
#4
Witam :D . Wydaje mi się, że układ torów nie jest optymalny - nie ma powrotu z pętli zewnętrznej na wewnetrzną, i nie ma możliwości przyjęcia pociągów od strony wschodniej na tor inny niż 1 (główny zasadniczy), czyli nie można wyprzedzać pociągów, co w obliczu stałego "wyrzucania" kolejnych składów na petlę zewnętrzną, doprowadzi do nie lada zatoru. ;)
Natomiast drzewa i rzeźba terenu szalenie mi się podobają.
 
OP
OP
Badylek

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
100 0 2
#5
Wiem o tym błędzie, niestety nie ma już odwrotu :( nie da się tego układu zmienić (przynajmniej nie mam pomysłu jak to zrobić bez zrywania pianki z całości makiety). Najgorsze, że dopiero po fakcie zorientowałem się, że popełniłem taki karygodny błąd.
 

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.341 33 1
#6
:D Witam raz jeszcze. Skoro tak, to sprawa poważna. Zanim PP przedstawi profesjonalny sposób poradzenia sobie z problemem, napiszę co ja bym zrobił, aby mieć trochę zabawy. Ponieważ jestem miłośnikiem manewrów, torów odstawczych ale i kursowania pociągów między stacjami (dlatego kiedyś chciałbym zbudować fajny moduł i dołączyć do wielkiej zabawy), w sytuacji gdybym miał makietę na pewno zrobiłbym dwie stacje. Stacja południowa dostałaby po prostu peron. Natomiast tor 2 między stacją płd a płn zrobiłbym jako dwukierunkowy tworząc w ten sposób tandem dwóch stacji głównej (północnej) i zakład taboru z przystankiem osobowym (południowej) jako zaplecze stacji głównej. Mnogość semaforów i tarcz niech nie przeraża - najważniejsze jest bezpieczeństwo ;) Firma HULACKI ma tanie semafory, natomiast w przypadku firmy KLUBA można spróbować zamówić semafory do samodzielnego montażu (zawsze to trochę taniej). Oto moja propozycja przy założeniu, że nie można zmienić układu torowego. Aha! Kursowanie pociągów na torze 2 między stacjami oczywiście nie jako manewry tylko pociagi służbowe :D
 

Załączniki

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.341 33 1
#7
No proszę już popełniłem błąd. Oczywiście tor 2 na stacji południowej trzeba jeszcze osłonić semaforem wjazdowym. Czyli automatycznie tarczę ostrzegawczą trzeba przesunąć bliżej stacji północnej.
 
OP
OP
Badylek

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
100 0 2
#8
Wielkie dzięki :) Sam bym tego nie zrobił. Jeszcze raz dziękuję. Teraz zostało tylko kupić potrzebne semafory.
 
OP
OP
Badylek

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
100 0 2
#9
Miałem trochę wolnego, posiedziałem na moim tortem i dłubałem przy zieleni. Poniżej kilka fotografii, wszelkie komentarze MILE widziane, szczególnie sugestie.
 

Załączniki

A

Adam-H0

Gość
#10
Ten czerwony wagon mi sie podoba :D
jak chcesz zeby ten kontener uczciwie lezal usun niepotrzebne bolce i bedzie super - sprawdzone - nastepna generacja bedzie miala ten element juz do swobodnego montazu ;)
a makieta calkiem calkiem ;)
jestes znacznie lapszy niz ja - moje proby wyladowaly w miejscu odpoczynku niezakluconego ogladaczami 8)
 

Jaro

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#18
Badylek napisał(a):
:) no proszę, 2 krajanów :)
Sądzę,że więcej by się uzbierało.
Kiedys mi kurier z PP paczkę przyniósł i ciekawy był co w niej jest(bo nazwa dostawcy sugerowała modele).To mu powiedziałem.A on mi na to,że niedawno przede mną też coś z tego asortymentu zanosił jakiemuś gościowi z mojej dzielnicy i wychodziło jakoś tak,że ze 4 bloki ode mnie. :D
A sklepu modelarskiego z prawdziwego zdarzenia nie uświadczysz,o klubach modelarskich takich jak w Rybniku(mają makietę - całkiem niezłą w Domu kultury) to zapomnij.Modelarska pustynia.A jednak dopiero wtedy sobie uświadomiłem,ze jednak gdzies tam znajduje się modelarska partyzantka ,głęboko zakonspirowana i działająca w podziemiu.
 

KuKu

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#19
Jaro napisał(a):
Badylek napisał(a):
:) no proszę, 2 krajanów :)
Sądzę,że więcej by się uzbierało.
Kiedys mi kurier z PP paczkę przyniósł i ciekawy był co w niej jest(bo nazwa dostawcy sugerowała modele).To mu powiedziałem.A on mi na to,że niedawno przede mną też coś z tego asortymentu zanosił jakiemuś gościowi z mojej dzielnicy i wychodziło jakoś tak,że ze 4 bloki ode mnie. :D
Badylek to mi tata mówił, że jak byłem u babci na wsi to był Pan spisać licznik wody. Gdy wychodził zauważył moją makiete (plac budowy) i powiedział, że ma już kupione rzeczy ale nie ma miejsca. Pare osób by się nazbierało z Opolskiego. Jaro na ZWM mam pare kroków od Cioci ;), a ty Badylek jaka część Opola?
 

Podobne wątki