• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Tort - coś do zabawy.

Fisz

Aktywny użytkownik
H0e
GGM
Reakcje
59 0 0
#1
Witam. Jak wcześniej pisałem plan poprzedniej makiety legł w gruzach, z powierzchni 4x1,5 zrobiło się 2,5x1,25.. czyli typowa płyta OSB. W zaciętej walce o miejsce w pokoju między mną a dwoma siostrami zawarto taki kompromis.. trudno.

Z założenia sterowanie zamienne cyfra-analog, separowane bloki. Mam na składzie mnóstwo starego taboru, którego po prostu nie chcę się pozbywać.. cieszył i bawił tyle czasu, przywiązałem się do tych kolejek po stokroć bardziej niż do komputera... :D Muszę dosztukować jeszcze trzy napędy podmakietowe, bocznica z zakładem na wyższym poziomie nie będzie miała elektrycznych napędów, ponieważ z założenia ruch tam będzie o wieeele mniejszy niż na stacji i bocznicy na dolnym poziomie..

Tory mają już pociągnięte zasilanie, czekam na pleksę do zabudowania pulpitu, wtedy wezmę się za montowanie przełączników rozjazdów i bloków. Wszystko jest przejezdne, brakuje mi w sumie tylko rozstawienia sygnalizacji. Nie chcę tutaj inwestować w produkty z górnej półki - chciałem sygnalizację i inne elementy wykonać samemu, dla nabrania doświadczenia w tworzeniu tego typu konstrukcji. :) Makieta ma być w stu procentach dla zabawy, jest moim eksperymentem bardziej pod kątem konstrukcji niż realizmu, z góry przepraszam :D Jasne, że nie będę tu tworzył kompletnie bajkowego świata.. ale realia odtworzę na module, nie tu. :)

Założenia wciąż te same - czasy współczesne, inspiracja Jurą Krakowsko-Częstochowską, tabor różnych przewoźników, sieć trakcyjna.

Tutaj moje pytanie i prośba.. jest mi ktoś w stanie pomóc rozplanować sygnalizację..? Chciałbym okablowanie do zasilania semaforów, lamp i budynków zamieścić jeszcze przed jakimkolwiek modelowaniem.. dlatego to dość pilna sprawa.

Pozdrawiam, Paweł.

PS. Zdjęcia i ogólny plan.. w częściach, bo nie miałem pojęcia jak cały objąć z góry.. :D
 

Załączniki

OP
OP
Fisz

Fisz

Aktywny użytkownik
H0e
GGM
Reakcje
59 0 0
#4
Cóż, makieta nie umarła śmiercią naturalną, wszystko pracuje dalej - elektryka w większości jest już osadzona, układ torowy po niewielkiej zmianie w górnej bocznicy uległ dosłownie 'wyprostowaniu'. Odcinki izolowane w całości zrobione, sprawdzone - działa. W sumie wszystko pod względem elektrycznym na samej makiecie gotowe, pudło pulpitu sterującego prawdopodobnie podłączę już z kumplem elektrykiem :D Bo z moimi zdolnościami to wszystko wybuchnie po podłączeniu.

Zdjęcia dorzucę jutro, dzisiaj już oświetlenie nie pozwoli.. sama makieta przypomina w tej chwili lej po bombie, więc nie ma co się rozdrabniać :D Jutro posprzątam i cyknę parę fotek.

Pytanie do ludu - ma ktoś może niepotrzebne materiały - konkretnie coś 'z tamtych lat'..? Makieta jak już wcześniej ustaliłem bazuje na rozwiązaniach niekoniecznie nowych i stricte modelarskich, to taka zdecydowanie zabawka. Gdyby ktoś za parę groszy nie zechciał się pozbyć np. starych semaforów, słupów trakcyjnych Hulackiego, krzaczorów czy innego drobiazgu - sądzę że się dogadamy :D

Żeby nie było - w toku także rozpoczęte już przygotowania do budowy modułu - życzcie powodzenia :)

Pozdrawiam, Fisz.
 
OP
OP
Fisz

Fisz

Aktywny użytkownik
H0e
GGM
Reakcje
59 0 0
#5
No i wsio poszło się.. sami wiecie. Co niektórzy, z którymi utrzymywałem kontakt w sprawach budowy, już wiedzą, co się stało z projektem. Szlag by to.. Wakacje, po nich studia i wyprowadzka. Tort padł ofiarą konfliktu rodzinnego, jedyne co po nim pozostało to płyta i wkręty do zmajstrowania półki na tabor. :|

Mimo to nie zamierzam się poddać. Dzięki wsparciu merytorycznym oraz materiałowym lada dzień zacznie się majstrowanie modułu. Wybór padł, z racji ograniczenia miejsca na składowanie skrzynek, na wąski tor. Od czasu mojej pracy na GKW coraz mocniej w mojej głowie rozwija się obraz małej stacyjki wąskotorowej. Kilku osobom z forum już zaprezentowałem plan, spotkał się z ogólną aprobatą i akceptacją projektu. Gdy tylko przeniosę go z papieru na piksele, pochwalę się i Wam.

Stacyjka to mocno uproszczony układ torowy stacji Bytom Karb Wąskotorowy, połączony z nieistniejącą już lokomotywownią wachlarzową stacji Poręba Wąsk. (teraz jest tam warsztat samochodowy, jednak nawet tory z kanałami nadal istnieją). Stacyjka formalnie będzie zakończeniem szlaku, z powodu rozebrania torów szlakowych po stronie wachlarza. Sygnalizacja świetlna taka sama, jak funkcjonująca do niedawna na Karbiu. Po 'zachodniej' stronie segmentu tor szlakowy z odgałęzieniem na bocznicę zakładową - tu jeszcze nie wiem co zrobić.. magazyn, skład, rampę przeładunkową.? Ma ktoś jakieś propozycje.?

Wszystko już w sumie przemyślałem, powoli zbieram się za budowę skrzynek. Z racji możliwości pracy w miejscu innym niż moja chałupa, problem 'zagracania' mieszkania zniknął całkowicie. Klimat jak poprzednio, jednak stawiam na przewagę motywów industrialnych - mieszkam w samym centrum ciężkiego przemysłu, mam co naśladować. A z majstrowaniem przy zieleni - cóż, po porażce z zazielenianiem torta chyba poproszę kogoś o pomoc.

Ogólnie byłbym wdzięczny za wszelką pomoc przy projekcie.. szczególnie sensowne zaprojektowanie bocznicy. Projekt nie do przeskoczenia na szybko, trochę to potrwa.. Nigdzie mi nie spieszno :)
 
OP
OP
Fisz

Fisz

Aktywny użytkownik
H0e
GGM
Reakcje
59 0 0
#6
Udało mi się przenieść prowizoryczny plan na ekran - oto i on. Sygnalizację oparłem na istniejącej niegdyś na Karbiu - wjazdowy czterokomorowy ( :D ) i wyjazdowe dwukomorowe. Całość ma być wystarczająco autonomicznym tworem, by móc się bawić i w domciu :D Projekt dość rozbudowany, wystarczająco zajmujący. Nie wiem jeszcze czym przybrać południe modułu, im mniej zieleniny, tym dla mnie lepiej.

Bocznicę jakoś zagospodarowałem - co tam będzie, czas pokaże :D Może po prostu złomowisko tam wcisnę.. Szlak z rozebranym rozjazdem - pełno u nas takich perełek - skrzyżowanie drogi ze splotem 1435/785, rozjazdy, wiadukty, nawet ślady po wąskotorowej sieci trakcyjnej :) Płakać mi się chce gdy pomyślę, że to wszystko zniknęło przed moim przyjściem na świat :(

Układ torowy odgałęzienia do lokomotywowni i warsztatu jak najbardziej realny, uciąłem tylko jeden rozjazd z uwagi na mniejszą liczbę hangarów :) Podobnie z lokomotywownią - istnieją budynki na Porębie, w Bytomiu podobna (z identycznym torem dojazdowym.!) została zburzona jeszcze za Niemca.

Rozjazdy.. jedyny słuszny wybór - rocowskie dziesiątki. Pięć dych za rozjazd to nie majątek. Druga sprawa, że mam zamiar część zrobić samemu, po kilku próbach stwierdziłem, że to nie takie trudne :)

Tory -w miejscach zakrytych budżetowa wersja - skala N. W bardziej odsłoniętych - fleksy H0e. na terenie lokomotywowni i warsztatu torowisko w całości trawiasto-żwirowe, ew. żużel/miał jak na górce rozrządowej w Bytomiu. W weekend robota na lokomotywowni, porobię znowu zdjęcia poglądowe w przerwie między przygotowaniami do Industriady :D

To chyba na razie tyle. Sklejkę kupię prawdopodobnie pod koniec tygodnia, pokroję i zacznę zbijać skrzynki.. :)
 

Załączniki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.388 463 29
#7
Bardzo mi się podoba ta stacja, życzę powodzenia i czekam na pierwsze fotki. Dziwi mnie tylko ten jeden, jedyny tor dojazdowy do obrotnicy. Rzeczywiście tak było/jest?

Co do torów, czy rozważał Kolega wyroby Tilliga? Jeżeli tak, to ciekaw jestem, co zdecydowało o wyborze Roco? Są też oczywiście inne firmy, jak Peco, czy Bemo, ale trudniej w Polsce dostępne (nie mówiąc o małoseryjnych produktach, ale tu także cena jest barierą).
 
OP
OP
Fisz

Fisz

Aktywny użytkownik
H0e
GGM
Reakcje
59 0 0
#8
Tak, z tego co mi wiadomo w obu przypadkach wachlarz był połączony z torami stacyjnymi pojedynczym torem.. sam się zdziwiłem, pamiętając o conajmniej podwójnym połączeniu.. :) Tutaj zdjęcia obecnych zabudowań na Porębie:

http://www.koleje.webd.pl/forum/album_pic.php?pic_id=198
http://www.koleje.webd.pl/forum/album_pic.php?pic_id=200
http://www.koleje.webd.pl/forum/album_pic.php?pic_id=201
http://www.koleje.webd.pl/forum/album_pic.php?pic_id=204

Wjazd do lokomotywowni przebiegał pomiędzy tymi dwoma budynkami na pierwszym planie.

Co do materiału torowego - jasne, jak najbardziej Tillig, w kwestii torów Rocowskich interesują mnie tylko i wyłącznie rozjazdy, o wiele lepsza geometria, a tańsze w dodatku :D
 
OP
OP
Fisz

Fisz

Aktywny użytkownik
H0e
GGM
Reakcje
59 0 0
#9
Skrzynki są już w zaawansowanym stadium konstrukcyjnym [czyt. pozbijane :D ], z założenia stacyjka będzie na ośmiu kawałkach - o jeden więcej niż zamierzałem, coby móc parzyście je składać :)

W planach dwa kawałki 35x67, w celu przedłużenia stacji z jednej (tor po prawej zamknięty) bądź z obu stron (jeśli się zdecyduję jednak zrobić stację otwartą z obu stron.. wątpliwe).

Zdjęcia przedstawiają obecny zarys prac, następne w piątek. :)

PS. segment nie będzie płaski, ale nie chcę też jakichś sporych różnic w wysokości - od strony budynku stacyjnego będzie coś w stylu nasypu.. taki spadek terenu, nieznaczny, ale jednak.. :p

Pytanie: W normie fremowskiej nie znalazłem dokładnych wytycznych na temat nasypu - tam tor leży bezpośrednio na profilu. Ma ktoś pomysł, jak zatem położyć korek pod tory na segmencie, nie zaburzając współpracy z profilem czołowym.?
 

Załączniki

OP
OP
Fisz

Fisz

Aktywny użytkownik
H0e
GGM
Reakcje
59 0 0
#10
Zasadniczo teren w podstawowej stolarce i modelowaniu jest ukończony. W tej chwili czekam na kolejne elementy materiału torowego, liczę że przynajmniej pierwszy, podwójny segment z lokomotywownią uda mi się pod tym względem ukończyć. Z racji budowy skrzynek (brak ukształtowania) teren został wykonany nie do końca na równi z ramą. Pokażę wam jak to wygląda gdy tylko wymyślę co zrobić z obrotnicą.. :p

Jedna sprawa - drogi na segmencie zostaną wykonane z fugi grafitowej, ktoś ma pomysł jak to w niektórych miejscach rozjaśnić, żeby na całej długości nie wyszła droga jakby asfalt wylano zeszłej nocy..? :D
 

mattia

Znany użytkownik
Reakcje
81 1 0
#11
Czesc! Spatynoj pudrami lub suchymi pastelami, mozesz tez uzyc metody suchego pedzla.Ale to wszystko po wyschnieciu asfaltu.
 

Podobne wątki