• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa TORCINEK

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
422 0 0
#22
Projekt naprawdę ciekawy i na pewno będę kibicował ;)

A może jakiś klifowy brzeg i odrobina tego morza. Na moje oko dałoby to się wepchnąć na ten odcinek za filarem. Oczywiście wody będzie mało, ale ładnie by uzupełniła wszystko tematycznie.
 

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#23
pewnie już sprawdziłeś, ale na wszelki wypadek zapytam. Za filarem na łuku piętrus się mieści?.
Mógłbyś zasymulować nim górę i jazde przy samym zboczu urwiska, np przy kamiennej ścianie, ale wymagałoby to lekkiego odsunięcia torowiska od filara
 
OP
OP
Kris

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#24
Klif to ciekawy pomysł, ale z koleją u nas nie występuje.
Nie mam piętrusa, ale generalnie wagony się mieszczą. W przyszły weekend pokażę na przykładzie najdłuższego wagonu jaki mam.

Dziękuję za dotychczasowe i czekam na dalsze propozycje :)
W międzyczasie będę działał z budynkami, które już są na makiecie i czekają na sklejenie lub wnętrze. :)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#25
Jeżeli standardowy wagon typu X/Z o długości 303 mm (w oryginale 24 600 mm) przejdzie z małym zapasem, to można przyjąć, że wszystko przejedzie. Wprawdzie są jeszcze dłuższe wagony i ich modele, np. wagony restauracyjne DB o długości 27 500 mm (316 mm w skali), ale to już rzadkość - dlatego wspomniałem o małym zapasie.
 

przemek tabisz

Znany użytkownik
Reakcje
871 60 10
#27
Po przymiarkach wychodzi tak.
Teraz proszę o wsparcie przy miejscach zaznaczonych znakiem zapytania.
Zrobiłem fotkę tego nieszczęsnego rogu za filarem, żebyście zobaczyli, ile tam realnie jest miejsca i co tam można zrobić.
Popieram @Paweł R cmentarz ale zboczu, a sam tor w leśnym wąwozie.

Pytanie o filar, pełni rolę konstrukcyjną czy ozdobną? Bo w obu wypadkach można mniej lub więcej wyciąć.
 
OP
OP
Kris

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#28
Filar pełni rolę konstrukcyjną, gdyby było inaczej, nie byłoby problemu.

Już wymyśliłem (po części dzięki Waszym pomysłom) nową wersję prawej strony.
Jutro namaluję i pokażę. Myślę, że to będzie dobry kompromis.

Cmentarz odpada... Chyba że taki malutki zaraz przy kościele, albo po lewej za CPNem.....
 
OP
OP
Kris

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#29
Jest kawałek morza.
Jest las sosnowy.
Jest "oddech" (mniej znaczy więcej). ;)
Jest bardziej polsko (?).

Co Wy na to?

PS. Będę musiał zrobić dioramę z młynem, bo w tym planie się nie załapał. :)
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
#30
Jak na mój gust, to i tak masz tam za gęsto od budynków. Może zamiast trzech domów z pokojami na wynajem zrób dwa, ale z większym podwórkiem, garażem, ogródkiem, paroma grządkami, ławkami i stolikiem kolo domu, jakąś szopą, komórką na rupiecie, budą dla psa, itp. Wbrew pozorom daje to więcej możliwości wymyślenia ciekawych scenek niż ciasno stłoczone budynki.

Oczywiście kibicuję mocno :)
 
OP
OP
Kris

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#31
Dziękuję za wsparcie i zwrócenie uwagi, ale są raptem 3 domki z pokojami gościnnymi. A te prostokąty to nie same domki, tylko "działki", na których stoją.
Scenki będą. Staram się w planie zbalansować realną ilość budynków w takich miejscowościach ze znaną regułą makietową: "mniej znaczy więcej".
Makieta to odwzorowanie rzeczywistości. Zobaczcie na zabudowania Kuźnicy(Hel), Helu, czy innych. W samym centrum takiego miasteczka jest dużo budynków dość gęsto ustawionych.

Dziś przeglądałem temat linii Gdynia - Hel. Doszedłem do 40strony....uff.
Czy ktoś ma może zdjęcia tego słynnego przejścia przez tory z ławeczką w Kuźnicy z lat wcześniejszych (80tych i początku 90tych)?
Chodzi mi - z bliska, ze wszystkich stron :)
Będę wdzięczny - można na priv.

Do tego zastanawiam się nad dodatkowym torem wczasów wagonowych....(jeden dla przyjezdnych wagonów i drugi dla stałych-mieszkalnych).
Nie wiem, czy to nie będzie za dużo....Musiałbym wtedy wstawić anglika, żeby rozdzielić te bocznice na dole. Plus ta krzyżówka sugerowana przez Pana Andrzeja.....
Wstawiam jeszcze raz zdjęcie układu torowego, żebyście mieli podgląd, o co mi chodzi.
 

Załączniki

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#32
Dodatkowy tor wczasów wagonowych może nie musi mieć wjazdu - kiedyś był i wtoczono wagony. Potem podjęto decyzję, o remoncie a że było wiadomo, że nie będą tych wagonów ruszać to ... nie zamontowali już rozjazdu i ten tor został oddzielony od reszty sieci. To chyba całkiem wiarygodna historia ?
 
OP
OP
Kris

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#33
OK. Będzie dodatkowy tor wczasów wagonowych, odcięty od reszty.
Nie będzie krzyżówki przy lokomotywowni, sugerowanej przez p. Andrzeja. Dlaczego? Bo lokomotywownia będzie nieczynna dla lokomotyw. Będzie w niej tymczasowy magazy narzędziowy i składzik kolejowych bambetli.
W "pokoju zabaw" jest małe przemeblowanie, więc przez dwa tygodnie nic się nie będzie działo.
W tak zwanym międzyczasie przyszły zakupy, więc pstryknąłem sobie to, czym dysponuję. :) Na zdjęciach jest jakieś 2/3 zasobów.
 

Załączniki

OP
OP
Kris

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#34
W Torcinku się dzieje:
1. Udało mi się tak pozmieniać łuki, aby zmieścił mi się w międzytorzu peron o szerokości 5cm.
2. Podmalowałem podmurówkę w strażnicy przejazdowej. Jeszcze trzeba dopieścić.
3. Wkleiłem okna do magazynu. I tu muszę poczekać, bo chcę zamontować wrota rozsuwane od Sławka77.
4. Zmieniłem nieco wizerunek jednej z dwóch nastawni. Schnie....
5. Druga nastawnia prawie gotowa. Czeka na wnętrze.
6. Podjechałem na wewnętrznym torze do filara najdłuższym wagonem jaki mam.
20180715_015646.jpg
20180715_013611.jpg
20180715_013534.jpg
20180715_013811.jpg
20180715_013555.jpg
20180715_013455.jpg
20180715_013611.jpg
 

Załączniki

OP
OP
Kris

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#36
Po przerwie wakacyjnej znów coś się dzieje w Torcinku.
Nowe nabytki:
Trzeba zaszutrować tory w Torcinku. :)
Szutrówka Roco, na razie jedna, ale dojdzie druga.
Tankstella. Drzwi do magazynu. Płyty przejazdowe. Plac z trylinki pod magazyn.
Płytki chodnikowe na peron przystanku Torcinek Port.

Mnóstwo roboty przede mną, a czasu tak mało :)

Dzisiaj zostały wykonane drzwi rozsuwane do magazynu (muszę wykombinować, jak je zamontować, aby faktycznie były przesuwne. Magazyn plastikowy, drzwi z kartonu....Macie jakieś pomysły?)

Wreszcie ruszyła budowa dworca Torcinek Port... :)
 

Załączniki

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
#37
Dobrze, dobrze .... trzymam kciuki za powodzenie projektu i obserwuję postęp prac (y) Może Torcinek zmotywuje mnie do powrotu prac na mojej makiecie, bo dawno nic się tam nie działo. Czy ten plac przy magazynie to osobne arkusze? Poszukuję czegoś na drogę obok dworca. ;)
 
OP
OP
Kris

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#38
Dzięki za miłe słowa.
Co do trylinki:
Tak, to osobne arkusze od Sławka77
(modelekartonowe.eu)
Chyba, że chodzi Ci o płyty drogowe, to gotowy odlew żywiczny od popowe. Można go podzielić.