• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

TOLOLOKO Rosomak H0 - eszelon

Heaven1973

Aktywny użytkownik
Witam kolegów,
może ma ktoś wiedzę na temat kodeksu prawnego z tematyka sytuacji mojej i też pewnie kilku kolegów:
- pobranie należności za wykonanie i sprzedażą modeli -
jednakże "autor" modeli unika wywiązania się z transakcji już od ponad roku.
Jestem z tym by zbiorowo złościć sprawę dt naszego ulubionego stwórcy,
- może się opamięta i wykona dobry ruch
Wole by kolega to sam przeczytał by uniknąć konsekwencji...

M&M

Znany użytkownik
Ogólnie to mu nic nie zrobicie, pieniądze wysyłaliśmy dobrowolnie. Więc nawet jak by doszło do jakiś sądów to wystarczy że się zobowiąże do wywiązania z umowy i wszystko.
Niestety tak bywa.

Miałem się nie wtrącać w dyskusję, bo nie mam żadnego interesu z tym panem, na szczęście nic u niego nie zamawiałem, ale czytając te wszystkie Wasze wpisy... zostaliście oszukani, być może jest jakiś paragraf na to ale bez konsultacji z prawnikiem chyba sie nie obędzie .
I jeszcze jeden taki wpis tego pana z pierwszej strony wątku : Nienawidzę cwaniaków i złodziei. - jakże on musi teraz siebie nienawidzieć :mad:

Astro

Znany użytkownik
Zgodnie z kc zawarta umowa ma swoje konsekwencje. Jeśli twórca wziął kasę a unika realizacji usługi, podchodzi to pod oszustwo, ale w przypadku Tola jest tylko nieterminowe wykonanie usługi, więc możesz zerwać umowę, zażądać zwrotu kasy z odsetkami, jeśli miałeś z tego jakieś kłopoty, możesz się posądzić. Ale sąd może uznać, że jest ogólna opinia, że Tolo nie trzyma terminów i że ryzyko było świadome. Więc nic nie ugrasz. Z drugiej strony sam wiem jak jest z utrzymaniem terminów, jak np. coś nie gra z żywicą, dlatego nie biorę kasy z góry. No ale mogę sobie na ten luksus pozwolić...

Martino

Znany użytkownik
Dlaczego przed wykonaniem modeli wpłacane są pieniądze. Już tyle razy podobne sytuacje miały miejsce a dalej są wpłacane kwoty, często za kilka modeli a później lamenty. Góra zadatek i tyle.
Ogólnie współczuję osobom, które znalazły się w takiej sytuacji tymbardziej, że poniosły koszty i długo czekają z nadzieją otrzymania zamówionego modelu.
Z powództwa cywilnego i w dodatku przedstawienie dowodów a takie sprawy mogą trwać bo wygrana nie oznacza zwrotu pieniędzy a też niosą za sobą kolejne wydatki.

Mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
I to jest bardzo mądre stwierdzenie - ZADATEK. Nie zaliczka, nie przedpłata tylko zadatek. Zgodnie z art. 394 Kodeksu Cywilnego zadatek jest kwotą wpłacaną na poczet realizacji umowy. Jak kupujący zerwie umowę, to zadatek mu przepada, natomiast jak sprzedający zerwie umowę i się z niej nie wywiąże, to musi oddać wpłacony zadatek i dodatkowo zapłacić równowartość wpłaconego zadatku kupującemu.
Tylko trzeba jasno i czytelnie napisać, że wpłacane pieniądze na model są zadatkiem.

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Ze świata modeli pojazdów ciężarowych i autobusów 19