• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

TMF - modele wagonów pasażerskich typu 120A

MarGe

Aktywny użytkownik
Reakcje
10 1 0
#1
Panowie, dziś przyszły do mnie długo oczekiwane wagony typu 'bonanza' produkcji TMF. Od razu po zdjęciu (notabene bardzo ładne i mało zajmujące miejsca pudełeczka) przykrywki z tworzywa i odsłonięciu folii ochronnej rzuca się w oczy lekkie pofałdowanie boku ściany pudła wagonu.

Jest to uważam piękny efekt. Na mój gust świetnie odwzorowuje oryginalne ściany wagonu co widać na załączonym poniżej zdjęciu oryginału (i modelu). Zdaję sobie sprawę, że o ile fałdy na modelu stanowią większe obszary niż na oryginale o tyle jest to zdecydowanie bliższe oryginałowi niż wagony z produkcji seryjnych, gdzie przy odlewach nie da się uzyskać (chyba, że się mylę) takiego efektu. W tym momencie widać wielką przewagę handmade.
 

Załączniki

OP
OP
MarGe

MarGe

Aktywny użytkownik
Reakcje
10 1 0
#3
To nie te same pofałdowaniamco w oryginale. Moim zdaniem to tylko świadczy o złej jakości produktu. Nie dałbym więcej niż 150 pln za ten produkt. Co z tego że to PKP. Za tą cene ma być poprostu idealny.
Przyglądam się temu modelowi i chyba faktycznie przesadzone są te nierówności. Okazuje się też, że znajomy zamówił jeden z wagonów i tam ściany są w miarę równe (też coś widać ale nie aż tak). Hm, chyba pośpieszyłem się z wychwaleniem, zgłaszam sprawę do producenta :|
 

mikel

Aktywny użytkownik
Reakcje
32 1 0
#6
A jak kalkomania ? U mnie w niektórych miejscach ciutkę krzywa. Najlepiej to te wagony by było w sklepie kupować. Kolega @Spacerowicz tak mnie postraszył, że cały w nerwach byłem otwierając paczkę :)
 
OP
OP
MarGe

MarGe

Aktywny użytkownik
Reakcje
10 1 0
#7
Powiem Ci, że widzę lekkie przesunięcie nadruku na skrzyni akumulatorów zaś reszta wygląda w porządku. Widać, że coś pofiglowali z jakością skoro - jak piszesz - można było się obawiać.

Dodam, że zamówiłem też przydział Toruń i Piła i tutaj też wystąpił babol bo Toruń miał mieć oliwkowy dach wedle katalogu a dostałem z dachem szarym. Oczywiście to też teraz zgłosiłem mailowo.
 

m_zntk

Znany użytkownik
Reakcje
11.618 177 14
#8
Panowie, dziś przyszły do mnie długo oczekiwane wagony typu 'bonanza' produkcji TMF. Od razu po zdjęciu (notabene bardzo ładne i mało zajmujące miejsca pudełeczka) przykrywki z tworzywa i odsłonięciu folii ochronnej rzuca się w oczy lekkie pofałdowanie boku ściany pudła wagonu.

Jest to uważam piękny efekt. Na mój gust świetnie odwzorowuje oryginalne ściany wagonu co widać na załączonym poniżej zdjęciu oryginału (i modelu). Zdaję sobie sprawę, że o ile fałdy na modelu stanowią większe obszary niż na oryginale o tyle jest to zdecydowanie bliższe oryginałowi niż wagony z produkcji seryjnych, gdzie przy odlewach nie da się uzyskać (chyba, że się mylę) takiego efektu. W tym momencie widać wielką przewagę handmade.


ten wagon ma takie ściany jakby zaliczył "dzwona" ... notabene mam gagsa z TMF z drugiej reki, w którym rozpadły się wózki klejone chyba na super glue, odpadły schodki itd .. takze czeka w pudle na lepsze czasy
 
OP
OP
MarGe

MarGe

Aktywny użytkownik
Reakcje
10 1 0
#9
ten wagon ma takie ściany jakby zaliczył "dzwona" ... notabene mam gagsa z TMF z drugiej reki, w którym rozpadły się wózki klejone chyba na super glue, odpadły schodki itd .. takze czeka w pudle na lepsze czasy
Niestety pośpieszyłem się i źle oceniłem bo faktycznie przesadnie duże są te pofałdowania. Te nierówności w oryginale są interesujące ale cóż... w modelu jednak przegięli i raczej nie chodziło im o ich odtworzenie. Ciekawe czy to odosobniony przypadek czy też więcej takich "perełek" się trafi...

Co do gagsa też mam jednego i niestety wózki musiałem przykleić na superglue bo też mi odpadły...
 

Arti55

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
124 0 0
#10
Niestety pośpieszyłem się i źle oceniłem bo faktycznie przesadnie duże są te pofałdowania. Te nierówności w oryginale są interesujące ale cóż... w modelu jednak przegięli i raczej nie chodziło im o ich odtworzenie. Ciekawe czy to odosobniony przypadek czy też więcej takich "perełek" się trafi...

Co do gagsa też mam jednego i niestety wózki musiałem przykleić na superglue bo też mi odpadły...
No i widzicie panowie zachwycacie sie totalnym badziewiem za sporą kase. Ja oduczyłem się kupowania z manufaktur. Szkoda kasy.
 
OP
OP
MarGe

MarGe

Aktywny użytkownik
Reakcje
10 1 0
#12
No i widzicie panowie zachwycacie sie totalnym badziewiem za sporą kase. Ja oduczyłem się kupowania z manufaktur. Szkoda kasy.
Tutaj nie mogę się z Tobą zgodzić ponieważ nie każdy model z manufaktury jest kiepski. Przykładem są SU45 czy SM31 z EFC Loco, których wysokiej jakości oraz ilości odtworzonych detali prawdopodobnie nikt z seryjnych producentów nie przebije.

Niestety w przypadku TMF można ubolewać, że tak a nie inaczej wyglądają ich modele. Chociaż te bonanze poza tymi pofałdowaniami (przynajmniej u mnie) wyglądają ciekawie.
 

Spacerowicz

Znany użytkownik
Reakcje
3.160 98 2
#13
W moim odczuciu TMF (pomimo sympatii) mniej więcej od czasu wydania gagsów mimowolnie pikuje jakościowo (ewidentny brak kontroli jakości) w dół...
Co do EFC, to również zdarzają się "kwiatki". Generalnie wyleczyłem się na dłuższy czas z manufaktur. Szkoda pieniędzy i nerwów.
 

Arti55

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
124 0 0
#14
Tutaj nie mogę się z Tobą zgodzić ponieważ nie każdy model z manufaktury jest kiepski. Przykładem są SU45 czy SM31 z EFC Loco, których wysokiej jakości oraz ilości odtworzonych detali prawdopodobnie nikt z seryjnych producentów nie przebije.

Niestety w przypadku TMF można ubolewać, że tak a nie inaczej wyglądają ich modele. Chociaż te bonanze poza tymi pofałdowaniami (przynajmniej u mnie) wyglądają ciekawie.
mam sporo modeli EFC. Są ładne ale do jazdy na dłuższą metę się nie nadają.
 
OP
OP
MarGe

MarGe

Aktywny użytkownik
Reakcje
10 1 0
#16
Oto odpowiedź TMF w sprawie pofałdowania ściany: "Jeśli chodzi o pofalowaną powierzchnię ścian bocznych jest to zamierzony efekt, mający upodobnić model do oryginału. Niestety bardzo ciężko uzyskać powtarzalny efekt, i jedne wagony mają mniejsze pofalowania, inne większe. Takie niuanse czynią modele z manufaktur niepowtarzalnymi. Są to modele w 100% wykonywane ręcznie w limitowanej serii 100 sztuk. Nie uważamy aby pofalowania były powodem do reklamacji.". Widać więc, że większość modeli ma wadę ponieważ pofałdowania w nich brakuje...
 

Marcin Kempa

Znany użytkownik
Reakcje
157 1 0
#17
Oto odpowiedź TMF w sprawie pofałdowania ściany: "Jeśli chodzi o pofalowaną powierzchnię ścian bocznych jest to zamierzony efekt, mający upodobnić model do oryginału. Niestety bardzo ciężko uzyskać powtarzalny efekt, i jedne wagony mają mniejsze pofalowania, inne większe. Takie niuanse czynią modele z manufaktur niepowtarzalnymi. Są to modele w 100% wykonywane ręcznie w limitowanej serii 100 sztuk. Nie uważamy aby pofalowania były powodem do reklamacji.".
Głupszego tłumaczenia nie słyszałem! W mojej opinii te fałdy są powodem do reklamacji! I to ważnym powodem!
 

Gethvar

Znany użytkownik
Reakcje
229 4 0
#20
Wiecie co, akurat na tym wagonie pofałdowania poszycia to jest rzecz, którą doskonale pamiętam, to że w modelu ktoś spróbował to odwzorować no nie powód by z niego szydzić w ten sposób, z resztą namiętnie usiłujecie odwzorowywać podobne pofałdowania w węglarkach, więc w czym rzecz? Jedyny błąd to może to że producent nie uprzedził wcześniej że tego typu efekt zamierza odwzorować i prawdopodobnie mniej by było gadania, a ci co by nie chcieli z tym efektem wagonu osobowego by nie kupili po prostu.
 

Podobne wątki