• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

TKt48

Pantograf

Znany użytkownik
Reakcje
997 63 25
#1
Witam. Mam mały problem. Jestem w trakcie budowy TKt48 z zestawu z żywicy (czasem dostanego na alledrogo). Baza jest Br86 (nowy Gutzold). Jednak mam problem z przesunięciem układu biegowego (nie wiem czy dobrze to nazywam). Nie mam pojęcia jak przesunąć w tył aby element zaznaczony na zdjęciu cofnąć z BR86 by byl jak w TKt48 :(


Foto: http://www.parowozowniawolsztyn.pl/parowozy/TKt48
 

matis_kr

Znany użytkownik
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
136 1 0
#2
Trzeba skrócić mimośród i wydłużyć drążek stawidła/wodzidło suwaka. Długość mimośrodu + długość drążka stawidła/wodzidła suwaka = długość korbowodu (jarzmo/kulisa to centralny punk przy mierzeniu). Wszystkie Tekatki48 w H0, które w życiu widziałem nie miały przerabianego stawidła. Osoby przerabiające zostawiały oryginalny mechanizm parowo rozdzielczy z Gutzold'a.
Tkt48-143 gffdg.jpg
Przyznaję się nie jestem mistrzem jeżeli chodzi o obróbkę zdjęć.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
#3
Ale to już chyba wyższa szkoła jazdy, bo trzeba przerobić także inne (nieruchome) elementy rozrządu i dostosować ramę tak, by dało się to wszystko wykonać.
 
OP
OP
Pantograf

Pantograf

Znany użytkownik
Reakcje
997 63 25
#7
Masz może jakąś fotorelacje krok po kroku? Może być na PW :D Póki co to ja jeszcze w polu jestem :gwizd:

 

jacekk

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
445 18 0
#8
Modelowi daleko do dzisiejszych przeróbek, ale proszę o wyrozumiałość. Zrobiłem go ćwierć wieku temu bez elementów żywicznych, fototrawionych i aerografu...
Przeróbka mechanizmu nie jest trudna. Wymaga tylko cierpliwości i dokładności.
 

Załączniki

krzychu12231

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#9
Co do drążka mimośródowego to szkoda się paprać ze skracaniem, kup taki drążek z BR 52 starego PIKO. Pasuje idealnie pod TKt48:


 

Janek

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#10
Cierpliwość to podstawa, nie mam dokumentacji ale na pewno należy mechanizm wiązarowy całkowicie rozłożyć, i na bazie tego co jest da się to poskładać.
 

krzychu12231

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#13
Zdjęcia nie pstryknę, bo modelu już u mnie nie ma. Mam jedną nocną z włączonym oświetleniem korbowodowym jedynie:


Lampy od KLUBy, ale nie pamiętam jakie, przy czasie przejrzę jego ofertę to może mi się przypomni. Drążków niestety nie mam, na Allegro kupowałem po kilka zł.
 
OP
OP
Pantograf

Pantograf

Znany użytkownik
Reakcje
997 63 25
#14
TKt-ki pokazane są piękne :love: Może ktoś posiada relacje krok po kroku by łopatologicznie mógł zobaczyć jak się zabrać do dalszej pracy? :mamdola:
 

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#16
No to i ja pochwalę się swoją tekatetką. Podwozie, tak jak Koledzy, adaptowałem ze starego gutzolda, ale górę złożyłem sam z polistyrenu, bo mi ta żywiczna buda jakoś nie podeszła. Brakujący osprzęt dokupię z APM-u, czeka mnie jeszcze wymiana silnika, oświetlenie, cyfryzacja... masa roboty, wbrew pozorom.
Pytanie było o stawidło. Rozwiązałem je w taki sposób, że wykonałem zupełnie nową "małą ostoję", czyli ramę stawidła z dwóch połówek (na profilach Plastructu) zamocowanych na wpusty i klej dwuskładnikowy do ostoi modelu, mam nadzieję, że zdjęcia to wyjaśniają. Drążki mimośrodowe zastosowałem z BR52, pozostałe elementy pochodzą z bazowego modelu BR86.

1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG
 

arczi1986

Znany użytkownik
Reakcje
245 0 1
#18
A ja mam inne pytanie czy posiada ktoś do sprzedania nie wiem czy dobrze to nazwałem ale chodzi mi o sprężarkę na przodzie lokomotywy, lub wie gdzie można taką nabyć?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 85
Tabor 45
Tabor 51

Podobne wątki