• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

TKt48- lokomotywa towarowa do poc. osobowych.

BoGneR

Aktywny użytkownik
Pytanie, czego mogę się jeszcze dowiedzieć o TKt48, o ktorej powiedziano chyba wszystko.
Książka, to kompleksowy opis serii. Być może nie jest tak rozbudowany, jak w monografii Ty43, czy Ty2, ale w przystępnej formie opisuje założenia, plany, różnice, budowę po eksploatację. Sporo szkiców, rysunków, bardzo dużo zdjęć w tym świetnych kolorowych kadrów choć te są głównie fotografów spoza kraju, co w zasadzie sprawia, że są zdecydowanie lepsze jakościowo i fotograficznie. No i kompletne zestawienia wszystkich zbudowanych maszyn w tym do przemysłu, na tor szeroki, do Albanii wraz z opisem dotyczącym zawirowań eksportowanych egzemplarzy.
Myślę, że z czystym sumieniem można polecić.
Mam już Ty2, Ty43, TKt48, parowozy amerykańskie dla PKP i z wielką nadzieją czekam na Ok1 zapowiedziana przez wydawnictwo Eurosprinter. Z czasem stworzy się przyjemna biblioteczka mam nadzieję wielu serii maszyn eksploatowanych na naszych szlakach. Mam też nadzieję, że dożyjemy wydania parowozów pośpiesznych i lokomotyw dwuczłonowych będących w zapowiedziach Kolpressu już od paru dobrych lat.

xxx

Znany użytkownik
Do mnie już dotarła. O ile książkę o Ty2 oceniam na 6, Ty43 na 5 to tutaj daję 4-. Nieco za skromna szczególnie we wspomnieniach kolejarzy. Mimo to obowiązkowa jednak nie o tym chciałem napisać.
Wczoraj zaczytywałem się w treści o TKt48 i kolega w pracy zapytał mnie. Ty a to jeszcze ktoś czyta, kogoś to interesuje?
W sumie tak dzisiaj nad tym się zacząłem zastanawiać i..........sam jestem bardzo ciekawy czy jest ktoś kto ma obecnie lat 20+ czyta takie materiały?
Po moim przemyśleniu stwierdziłem, że chyba istnieje ostatnie pokolenie czytające o zespórkach, płomienicach i popielnikach.
Obecnie książka o SP/SU45 i SU46 jest dla młodych historią. I tak na koniec pytanie ilu forumowiczów w wieku 15+ kupiło/przeczytało tą książkę lub inne o parowozach?
Ja wczoraj w nocy oglądałem film o układaniu szamotu w palenisku "Błękitnego Albatrosa" więc sam siebie muszę wykluczyć jako przypadek beznadziejny.

Mam i nie żałuję, a czy czegoś się dowiedziałem ? Ot choćby tego dlaczego kilkanaście lat temu niepotrzebnie szukałem na rynku w Kościerzynie tego parowozu na pomniku.

Pawelec PKP

Aktywny użytkownik
A ja dzisiaj przeglądałem książkę TKt48 - lokomotywa towarowa ..... na wystawie w Krakowie :cool:
Niestety nie kupiłem bo to skromna publikacja o tej Tekatce :confused: w porównaniu monografiami Ty2 i SP45/SU46
:eek: U mnie niestety te maszynki na codzień nie jeżdziły :cry: Dla kogoś kto nie chce surfować po internecie to
Książka jest godna polecenia :niepewny: Aczkolwiek daję ocenę 3/4 w porównaniu z SP45/SU46 :cry:
Mam nadzieję, że wyjdzie w końcu książka o parowozach pośpiesznych na PKP :love: I będzie to 6+

xxx

Znany użytkownik
Tak jest nieco mniej obszerna w wątki poboczne a szkoda. Jednak jak zerkam na Twój wiek i zainteresowanie parowozami pospiesznymi no to już mam 1 osobową informację, że to wszystko jednak nie zginie. Też czekam na tą pozycję wydawniczą.

Dostałem dziś swoja książkę. Przejrzałem pobieżnie na szybko.
Co mogę napisać - nie żałuję wydanych pieniędzy choć jak już koledzy wyżej napisali skromniejsza od wcześniejszych wydań ( Ty2,Ty43)
Cieszy mnie fakt ,że w ogóle takie książki się ukazują ,bo w końcu uzbieram sobie fajną kolekcję o parowozach i lokomotywach będących na PKP.
Czekam również na kolejną monografię o Ok1 tym bardziej że zapowiadana książka ma mieć 300 stron :eek:
Myślę także iż w/w książka będzie uzupełnieniem wydanej już książki autorstwa p. Paszke.
Zostawiam sobie lekturę książki o " osiołkach " na świąteczne dni zamiast oglądać po raz enty " Kevina....... " :LOL:

" Wszystko już powiedziano, chyba szkoda kasy" itp. Czego właściwie oczekujemy ? Więcej zdjęć, najlepiej każdego numeru ? Więcej treści ? Najlepiej niższej ceny . A już cudownie by było gdyby to wszystko mieć za darmo skopiowane na internecie. Książka nie jest doskonała, ale czy taka istnieje, czy można dogodzić wszystkim ? Wiem, że to już nie czasy " Naszych Kolei " wyd WKiŁ która to seria liczył chyba 3 czy 4 książki. Czy tak bardzo krytykowano tu inne wydawnictwa? Trzeba znajdować i korygować błędy, bo robią je wszyscy, ale wpisy od których zacząłem to już przesada.

Ostatnio edytowane:

daromaro

Ekspert wszech nauk i wiedzy tajemnej
Mnie brakuje w takich pozycjach dobrych rysunkow technicznych. Nie w formie miniaturek. Super jak byly by to 2-3 rozkladowki ogolne i kilka rysunkow z detalami, krojem czczcionki itp. Tak jak kiedys w "Kolejach Duzych i Malych".

Ostatnio edytowane:

xxx

Znany użytkownik
W książce o TKt48 są dobre rysunki techniczne poszczególnych elementów maszyny jak i całościowe str.24,25,26,27,30,31,32,33,36,37. Król liter i oznaczeń jest na str.38 i 39. Możliwe, że są one dobre dla mnie a Ty oczekujesz powiedzmy innych form. Jednak aby nie wprowadzać w błąd przyszłych chętnych na tą pozycję trzeba powiedzieć jasno, że takie rysunki są zawarte w książce.

daromaro

Ekspert wszech nauk i wiedzy tajemnej
Ksiazki o TKt48 jeszcze nie mam. Mam o Ty43 i nia a wlasciwie zawartoscia jestem mocno zawiedziony. Jest to raczej zbior zdjec. Jest kilka rysunkow technicznych ale wedlug mnie nie tak powinny wygladac monografie.

xxx

Znany użytkownik
Pewnie każdy ma swoje oczekiwania i weryfikuje je lektura danej książki. Akurat skupiasz się na sprawach technicznych a ja bardziej na plastycznej formie zdjęć i wspomnieniach, dział wypadki też uznaję za ciekawy. Jak to w życiu każdy ma tam swoje pasje i to normalne :)
Myślałem, że masz książkę o TKt48 i jesteś zawiedziony tym co tam zamieszczono dlatego troszkę się zdziwiłem ale jak jeszcze nie masz sądzę, że zawarte tam dość szczegółowe rysunki nie powinny Cię rozczarować.

Mnie osobiście część techniczna nie bardzo interesuje natomiast eksploatacyjna już tak. Dlatego jestem z zakupu bardzo zadowolony.
Po pobieżnej lekturze naprawdę polecam wszystkim miłośnikom polskich parowozów.
Ma książkę o Ty2 teraz czekam na monografię o Pt47.