• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

TIR

Zoppoter

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Re: Katowice

Cezary napisał(a):
A propos TIRa Żywca, nie lepiej kupić takiego niepomalowanego Tira i samemu zrobić kalkomanie i prysnąć lakierem np matowym ?
Nie chiałbym sie czepiać, ale zauważyłem daleko posuniętą troskę o poprawność językową na tym forum.

TIR to skrót od francuskojęzycznej międzynarodowej konwencji dotyczącej zabezpieczeń celnych dla tranzytowego transportu samochodowego. Samochody (a przede wszystkim naczepy) spełniające wymogi tejże konwencji i aktualnie dokonujące takiego tranzytowego przewozu winny byc oznaczone niebieska tablicą z literami TIR. W pozostałych transportach teablice winny byc zdjęcte lub zasłonięte.

Z całą pewnościę TIR nie jest typem samochodu ciężarowego marki Volvo ani typem samochodu rozwożącego piwo...
 

avecez

Aktywny użytkownik
Reakcje
423 22 4
#3
T.I.R.

Może [shadow=red]T.I.R.[/shadow] to i skrót jakiejś europejsko-francuskiej konklawe do spraw przwozów i przemytu różnych "towarów'.
Wątek jest o samochodzie ciężarowym - lub też ciągniku z naczepą firmowaną przez bardzo lubiany przez dużą część polskiego społeczeństwa - Browar Żywiec :twisted:

Bardzo prosimy o nie rozśmieszanie Pana Miodka :D

Jeżeli JA źle użyłem słowa TIR to należałoby przede wszystkim wysłać listy protestacyjne chyba do wszystkim mediów w tym kraju, ponieważ nigdy i nigdzie nie słyszałem np. takiej przykładowo relacji: "... na granicy w naczepie zestawu ciągnik z naczepą, który to zestaw był oznaczony znakiem TIR, czyli "międzynarodowej konwencji dotyczącej zabezpieczeń celnych dla tranzytowego transportu samochodowego" ... itd"

Pozdrawiam

Proszę o potraktowanie z przymrużeniem oka mojej wypowiedzi ;)

Przy okazji chyba większość z nas dowiedziała się co oznacza znaczek [glow=blue]TIR[/glow].
 

georgebb

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Tak więc skrót TIR mamy rozszyfrowany a gdyby ktoś jeszcze nie złapał o czym mowa to na aukcji jest chyba wystarczająca ilość dostatecznej jakości zdjęć aby się zorientować o jaki pojazd chodzi. A co do: "poprawność językową na tym forum" to zgodnie z jedną z audycji radiowych pana prof. Miodka powinniśmy nazywać się forowiczami a nie forumowiczami (jak się to już przyjęło prawie na wszystkich forach ) aby było to zgodne z poprawną polszczyzną i jeszcze kilka innych pochodnych od słowa forum ale to tak na marginesie.
Cezary napisał(a):
Czy kolega georgebb mógłby podać wysokość tego modeliku "TIR'a" ?
Proszę bardzo:
-wysokość 52mm
-długość naczepy 162mm
-szerokość naczepy 31mm
-długość całkowita 198mm
-rozstaw kół 30mm


Cezary napisał(a):
A propos TIRa Żywca, nie lepiej kupić takiego niepomalowanego Tira i samemu zrobić kalkomanie i prysnąć lakierem np matowym ?
Cezary a może zapytaj tych licytujących: http://www.allegro.pl/show_item.php?ite ... s%C5%82any. :roll:

albo zaproponuj im wykonanie "pekaesu" ;)
 

avecez

Aktywny użytkownik
Reakcje
423 22 4
#5
Widziałem tę cenę "PEKAES" brr.

W sumie bez konkretniejszego opisu, podania wymiarów.
Ten sprzedający ma też takie zestawy "tirów" łyse.

Cytat
" Proszę bardzo:
-wysokość 52mm
-długość naczepy 162mm
-szerokość naczepy 31mm
-długość całkowita 198mm
-rozstaw kół 30mm "

To teraz prosimy kogoś o podanie wysokości i/lub rozstawu kuł Tira 1:1 to sie obliczy skale rzeczywistą modelu browarowego.
 
OP
OP
Z

Zoppoter

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Re: T.I.R.

Cezary napisał(a):
Jeżeli JA źle użyłem słowa TIR to należałoby przede wszystkim wysłać listy protestacyjne chyba do wszystkim mediów w tym kraju, ponieważ nigdy i nigdzie nie słyszałem np. takiej przykładowo relacji: "... na granicy w naczepie zestawu ciągnik z naczepą, który to zestaw był oznaczony znakiem TIR, czyli "międzynarodowej konwencji dotyczącej zabezpieczeń celnych dla tranzytowego transportu samochodowego" ... itd"
Od momentu wejścia Polski do UE, zdecydowana większość samochodów ciężarowych (bo to niekoniecznie musi być ciągnik z naczepą) nie przewozi towaru tranzytem wedle zasad TIR. I coraz rzadziej widuje się na nich owe niebieskie tabliczki. Zatem wystarczyłoby, ze media mówiłyby o samochodach ciężarowych - byłoby wystarczająco poprawnie.

A, ze w mediach mówią nieprawidłowo - to żadna nowość, wysyłanie listów protestacyjnych w każdym takim przypadku dałoby codzienne żmudne zajęcie całej armii purystów do końca zycia. I nie o to chodzi. Jak wspomniałem - widzę w tym konkretnym forum, że częstym jest poprawianie cudzych błędów jezykowych. Więc uczyniłem to, co jest tu powszechnie przyjęte za normę: też poprawiłem.
 
OP
OP
Z

Zoppoter

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Krzysiek napisał(a):
Co nie zmienia faktu, że w języku polskim słowo "Tir" przyjęło się jako potoczne określenie dużego samochodu ciężarowego ;)
Mhm. Podobnie jak słowo cepeen (CPN) - jako okreslenie stacji benzynowej. Młodszym wyjaśniam, że CPN - Centrala Produktów Naftowych - to był PRL-owski monopolista w handlu paliwami - nieistniejący od jakichś 10 lat... . Albo pekaes (PKS) jako okreslenie autobusu międzymiastowego. Słyszałem juz nawet takie kompozycje słowne, jak "CPN Shella", albo "PKS Polskiego Expressu". Bzdura, prawda? Taka sama jak TIR...

Nie raz słyszałem tez okreslenia typu "elektryczny parowóz", "ciuchcia", czy tez nazywanie lokomotyw wagonami, mylenie torów z szynami, rozjazdów ze zwrotnicami, mostów z wiaduktami. I słusznie takie bzdury sa tu korygowane. No to bądźmy konsekwentni...
 

pastka

Znany użytkownik
Reakcje
5 0 0
#8
Język polski nie łacina - jest to jezyk żywy wciąż podlegający kreacji. Skoro wszyscy Polacy nazywają ciągnik z naczepą tirem to znaczy że jest to prawidłowa nazwa. Trzeba by zajrzeć do jakiegoś nowszego słownika języka polskiego - prawdopodobnie słowo te będzie tam podane w potocznym znaczeniu. Tym bardziej że słowo tir ma już słowa pochodne - TIRÓWKA :D

Nikt nie mówi na jednoślad napędzany nogami bicykl - wszyscy mówią rower - dlatego iż w początkach kariery bicykla w Polsce na ramie znajdował się napis Rover.
 

georgebb

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
pastka napisał(a):
Skoro wszyscy Polacy nazywają ciągnik z naczepą tirem to znaczy że jest to prawidłowa nazwa.
Nie sądzę aby "wszyscy" tak to nazywali i byłoby to poprawne , jednak ten skrót jest troche pomocny w wyszukiwarce allegro.
http://pl.wikipedia.org/wiki/TIR
http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=tir
http://encyklopedia.pwn.pl/lista.php?co=tir
http://www.kurnik.pl/slownik/sw.phtml?sl=tir

Coprawda ten mój nie ma tablicy TIR ale zawsze można dokleić i uznać iż jedzie np. do Rosji :D - z naszym browarem , przepraszam piwem miało być.
 

avecez

Aktywny użytkownik
Reakcje
423 22 4
#10
A propos fajnych "nazw".

Gościa w sklepie się pytają jaki ma telefon, Nokię, Ericssona itd. On na to, że ma eraplus !!!! Nawet niewiem czy pisać to z dużej czy małej litery.

CPN istniał jeszcze po "komunie", teraz [/color](autocenzura ze względu na obecną "wolność słowa") poza tym nie ten wątek i forum.
 

georgebb

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
35,57 mm to by się zgadzało - jest to wysokość samej budy naczepy do tego dodając wysokość kół wychodzi 52mm. Długość naczepy tak jak napisałem wcześniej 162mm , szerokość 31mm. Czyli mamy okolice H0.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 29

Podobne wątki