• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

INFO TinyTimetable - mały rozkład na wielkiej makiecie

siódemka

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
17 0 0
#1
Cześć wszystkim!

Chciałbym Wam zaprezentować dziś moją pracę, którą będę rozwijać na rzecz naszego hobby. Zakończyłem właśnie wstępne przygotowania do wypuszczenia internetowej aplikacji TinyTimetable czyli serwisu do zarządzania projektami rozkładów jazdy i symulowania czasu na makiecie. Projekt znajduje się pod linkiem:

www.tinytimetable.online

W skrócie o projekcie:
Serwis internetowy służący do importowania rozkładów jazdy z programu Grafikon 2.1 i wyświetlania go wraz z czasem modelarskim na komputerze. Główne funkcjonalności oprogramowania:
- Importowanie rozkładów jazdy z programu Grafikon 2.1 (program generuje pliki xml!)
- Zsynchronizowane wyświetlanie czasu modelarskiego o dowolnej prędkości na monitorach komputerów, rzutnikach, urządzeniach mobilnych itp.,
- Wyświetlanie na żywo rozkładu jazdy dla ogółu makiety, dla pojedynczej stacji bądź pojedynczego składu na podstawie bieżącego czasu,
- Możliwość rozpoczynania, wstrzymywania i stopowania symulacji,
- Dzielenie się rozkładami jazdy z innymi użytkownikami oraz z gośćmi przybyłymi na organizowane przez nas imprezy.

Mam nadzieję, że wstępny opis zainteresował Was choć trochę. Być może są tu osoby, które miały już możliwość biernego korzystania z serwisu podczas I Bielańskiego Rodzinnego Spotkania z Koleją, które odbyło się w sierpniu w Warszawie :). Projekt powstał właśnie na to wydarzenie będąc również pierwszym testem pomysłu, który powstał w gronie członków MSMK. Rozmawiałem z kilkoma osobami i otrzymałem bardzo pozytywny feedback. Dzięki niemu w ostatnich dniach zmobilizowałem się i dzięki temu wypuszczam serwis dla Was do testów.

Jest to wersja BETA, pokazowa. Zawiera podstawową funkcjonalność skierowaną do szerokiego grona na potrzeby testów. Celem tej premiery jest sprawdzenie i zgromadzenie zapotrzebowania jakie kluby i stowarzyszenia miałyby w stosunku do takiego serwisu. Jeśli projekt przyjmie się będę z przyjemnością rozwijał go dla szerszego grona aby z czasem wyjść z fazy testów i rozpocząć pełnoprawne działanie.

A co mam dalej w planach?
- Impreza jako projekt.
Każde wydarzenie będzie wymagało projektu, do którego będzie można importować rozkłady jazdy wraz ze stacjami i taborem,
- System zarządzania stacjami oraz taborem. Raz wprowadzona stacja bądź tabor będą mogły być zgłaszane na imprezy. Stacje oraz tabor posiadałyby dokładny opis ilości torów, peronów, dostępności, długości składu oraz ich typu.
- Symulator SEPE (System Ewidencji Pracy Eksploatacyjnej). Zapowiadanie, wypuszczanie na szlak oraz raportowanie stanu wykonania rozkładu jazdy przez dyspozytorów ruchu,
- Wyświetlanie w czasie rzeczywistym opóźnień pociągów jakie wystąpią dzięki wprowadzanym danym przez dyspozytorów ruchu,
- Edytor rozkładu jazdy na podstawie zaimportowanych danych z programu Grafikon oraz tworzenie wykresów rozkładu jazdy,
- Indywidualne strony dla imprez tak aby osoby postronne mogły śledzić rozkłady pociągów oraz obserwować wjazdy i wyjazdy na stację zależnie od zainteresowań. Informacje o wydarzeniu oraz możliwość wyświetlenia spersonalizowanego tekstu.

Pomysłów mam jeszcze całkiem sporo. Jeśli one się podobają z chęcią je wdrożę jednakże bez wsparcia z Waszej strony nie dam rady stworzyć czegoś co przyda się nam wszystkim. Dlatego zapraszam do współpracy dwa bądź trzy stowarzyszenia, które chciałyby wykorzystać TinyTimetable podczas Swojego wydarzenia. Jeśli macie jakieś pomysły bądź uwagi, które chcielibyście wdrożyć jestem do Waszej dyspozycji aby przygotować nowe funkcjonalności. Gdy będę miał cel ten projekt dojrzeje o wiele szybciej i mam nadzieję, że stanie się kiedyś miłym dodatkiem podczas naszych modelarskich wydarzeń :D.

Rejestrujcie się, testujcie i zgłaszajcie błędy, uwagi i pomysły. Pamiętajcie też, że to jest tylko wersja testowa, której daleko jeszcze do produkcyjnej. Obecnie każdy zarejestrowany użytkownik będzie mógł stworzyć wydarzenie, edytować je oraz zobaczyć przykładowy rozkład jazdy, który zostanie dodany po stworzeniu projektu. W listopadzie planuję zakończyć możliwość importu rozkładu jazdy z Grafikonu jednakże udostępnię tę funkcję jedynie osobom, które zdecydują się pomóc przy rozwoju serwisu.

Zapraszam do testowania :D
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
OP
OP
siódemka

siódemka

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
17 0 0
#5
@ho-kolekcjoner pomoc w rozwoju projektu to przede wszystkim możliwość współpracy z chętnymi klubami podczas organizowanych przez nich wydarzeń. Wyobrażam sobie to tak, że jeśli komuś pomysł się podoba i chciałby go wykorzystać podczas wystawy modelarskiej, a ma jakieś dodatkowe wymagania względem obecnej wersji to ja je z chęcią przygotuję.

Przykładowo chciałbym rozwinąć funkcję zapowiadania pociągów wraz z opóźnieniami. Jeśli znalazłoby się stowarzyszenie, które taką funkcję chciałoby przetestować to z chęcią wdrożę taką nowość aby była możliwa do wykorzystania podczas wydarzenia. Być może macie inne pomysły, które ułatwiłyby ruch na makiecie. Tutaj pole do popisu pozostawiam Wam :D

@Andrzej Harassek o rany, dziękuje bardzo :eek:. Teraz to pozostaje mi schować głowę w piasek i nie wychylać się. Mam nadzieję, że ten błąd w ogóle umożliwia zrozumienie całego postu... Tak czy inaczej nie mogę znaleść przycisku edytuj żeby zetrzeć tą dramatyczną wpadkę...

@Misiek specjalnie dla Ciebie :)
TinyTimetable 7.png TinyTimetable 4.png TinyTimetable 5.png TinyTimetable 1.png TinyTimetable 2.png TinyTimetable 3.png TinyTimetable 6.png
 
Reakcje
22 5 0
#6
siódemka dzięki za info, przedyskutujemy w klubie ten pomysł. Zapowiada się ciekawie i dla tych co jeżdżą na imprezach według rozkładu jazdy będzie to wielkie ułatwienie.
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
OP
OP
siódemka

siódemka

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
17 0 0
#7
@ho-kolekcjoner mam nadzieję, że dyskusja przyniesie kilka nowych pomysłów :)

Każdy nowy cel bądź wizja jak powinien rozwijać się ten serwis przyda mi się dlatego zachęcam do zgłaszania swoich pomysłów tutaj bądź poprzez stronę TinyTimetable oraz zakładkę "Zgłoś"

Zgłoś.png

Do końca miesiąca zakończę prace nad importem rozkładów jazdy. Będę chciał następnie zaplanować dalsze prace nad serwisem. Gdyby jakieś stowarzyszenie miało ochotę zaangażować się do współpracy to serdecznie zapraszam. Z chęcią udostępnię importer do testów :).
 
Reakcje
37 24 8
#9
Pomysł wydaje się fajny do momentu zainteresowania.
Po pierwsze czy to jest licencja open czy produkt na sprzedaż. Trudno się zorientować. A ważne bo szukasz darmowych beta testerów.
Po drugie jeżeli robisz coś takiego to czy masz świadomość , że grupą docelową jest 5 osób w Polsce które robią rozkłady na spotkania. I oni już mają programy np opisywany na tym forum przez Artura, Grafikon.
Jeżeli na serio chciałeś coś zaproponować to trzeba było np. przyjechać na wystawę krakowską i tam przy jednym stoliku siedziały 3 osoby robiące rozkłady . Po chwili rozmowy wiedział byś wszystko. Oni to robią od kilku lat.
I dla mnie osobiście konieczność logowania dla pobrania demo jest nieporozumieniem. Nie lubie takich sytuacji. Stwarza wrażenie tajności a nie elitarności. Czarna strona jest adekwatna do przyszłości projektu.
Ale życze miłej zabawy. W końcu zbieranie modeli jest równie bezsensowne a też przyjemne.
Na dodatek już na pierwszy rzut oka nie zależy Ci na kontakcie bo nie podajesz żadnego kontaktu . Wykluczasz nie zalogowanych a więc większość a jeżeli profesjonaliści po pierwszej prezentacji nie ruszyli do Ciebie szturmem to polityka informacyjna wymaga korekty.
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.642 133 3
#10
Kolego ten program nie jest do robienia rozkładów jazdy tylko je wykorzystuje do wyświetlania podczas imprez np na telefonach, tabletach, przy pomocy projektora tak żeby osoby, które odwiedzają nas podczas imprez widziały gdzie w danym momencie mogą zobaczyć jadący skład albo za ile minut jakiś pociąg wjedzie/wyjedzie ze stacji przy której akurat stoją.

Natomiast kolego ograniczasz też program tylko do użytku w Polsce ale grafikon to program używany do tworzenia rozkładów jazdy nie tylko w Polsce.

Kolejna rzecz to chyba nie dokładnie przeczytałeś pierwszy post:
cyt:"
W skrócie o projekcie:
Serwis internetowy służący do importowania rozkładów jazdy z programu Grafikon 2.1 i wyświetlania go wraz z czasem modelarskim na komputerze. Główne funkcjonalności oprogramowania:
- Importowanie rozkładów jazdy z programu Grafikon 2.1 (program generuje pliki xml!)..."

Tak więc on jak już napisałem służy do wyświetlania rozkładów jazdy a nie ich tworzenia.
 
Reakcje
37 24 8
#11
Ok dziękuję za wyjaśnienie. Tego mi brakowało.

To w takim razie jest jedna niezbędna rzecz w takim programie. Plan makiety żeby zwiedzający wiedzieli gdzie jest stacja z której coś wyjeżdża. I powiązanie tego planu z gps żeby mogli tam trafić.
A maszyniści w jednej ręce będą ściskali freda a w drugiej smartfona z rozkładem.
Nka poszła już dalej i od dawna używają smartfonów zamiast fredów do sterowania.
I prespektywicznie relacje live z kamer w lokomotywach na facebooka.
Zwiedzający nie będą patrzyli na makiety tylko w smartfony. Ale może to musi iść w tym kierunku. Są już podobno dzieci które spoglądając na zegar wskazówkowy używają google do przetłumaczenia jego wskazań na czas.
Pozdrawiam ale nie kibicuje bo nie używam smartfona.
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.642 133 3
#12
Nie bardzo rozumiem co starasz się udowodnić?

Po pierwsze na imprezy przygotowujemy tablice z nazwami stacji i do dość pokaźnych rozmiarów, wiec zamiast GPS wystarczy wzrok, po drugie maszyniści dalej będą wykorzystywali papierowe rozkłady jazdy, natomiast zawiadowcy docelowo będą mieli możliwość zaznaczenia np opóźnienia składu co wyświetli się w systemie i każdy następny zawiadowca, czy widz na telefonie, czy wręcz obraz na projektorze uwzględni informację o opóźnieniu.
Dodatkowo jeżeli maszynista wczyta sobie rozkład w aplikacji na telefon to telefon przypomni mu że ma za 5min odjazd co może doprowadzi w końcu do sytuacji że maszyniści nie będą się spóźniać na odjazdy własnych składów.

Niestety nie jestem zwolennikiem sterowania na imprezach smartfonami. Fredi daje dużo większą pewność że sterownie będzie działać bo jest na kablu oraz że ma się odpowiednią lokomotywę i niechcący się nie zmieni i nie pojedzie inną.
 

Hajo

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
83 2 0
#13
Dodam jeszcze coś od siebie.
Podczas I Bielańskiego Rodzinnego Spotkania z Koleją używano początkowej wersji tej aplikacji, która z rzutnika pokazywała czas modelarski oraz najbliższe odjazdy pociągów.
1545996230198.png

autor zdjęcia Andrzej Harassek

@siódemka jest autorem tego rozwiązania, więc skoro udostępnia to znaczy, że można swobodnie korzystać. Kontaktować można się przez PW lub pisząc na forum o swoich spostrzeżeniach. To mało?

Logowanie jest koniecznością. W jaki sposób chcesz powiedzieć aplikacji, żeby pokazała Twój projekt, a nie mój albo Artura? Aplikacja jest utrzymywana w Internecie, a nie lokalnie na każdym urządzeniu.
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.551 386 20
#14
Nka poszła już dalej i od dawna używają smartfonów zamiast fredów do sterowania.
A te używane smartfony do sterowania lokomotywą są w zalogowane w sieci telefonicznej? Czy też trzeba się wylogować lub wyjąć kartę SIM? Pytam, bo smartfon jest tak skonstruowany, że jak dzwoni telefon to automatycznie przełącza się z innych używanych w danej chwili aplikacji na rozmowę telefoniczną. Jak jest wtedy ze sterowaniem lokomotywą?
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.992 140 0
#15
Engine driver/JMRi ma w ustawieniach takie funkcje do wyboru jak:
- zatrzymaj pociąg w momencie połączenia przychodzącego (raz mi się zdarzyło jak "połówka" zadzwoniła).
Sterowanie odbywa się po Wifi.
Ale niestety nie ma (może "jeszcze nie ma") blokady przechwycenia lokomotywy przez inny sterownik/telefon. Może to kwestia zasugerowania twórcom oprogramowania.

Fakt, na początku brakowało mi w telefonie pokrętła jak we Fredku. Ale po jakimś czasie jest do ogarnięcia.

Tak offtopicznie.
 
Reakcje
37 24 8
#18
Wracając do głównego wątku.
Program jest i będzie darmowy
Program służy do wyświetlania przez rzutnik info z innych programów do pisania rozkładów
Trzeba mieś stały i pewny internet bo program jest online i internet zerwie to przestaje wyświetlać.
Pozostaje jeszcze sprawa umieszczenia w regulaminie praw do twórczości jaką jest ułożony rozkład jazdy i jego gromadzenie i rozpowszechnianie.

W wysyłanie informacji to trochę nie wierze bo zbieranie i gromadzenie numerów telefonów podlega RODO.
Zabawa prywatna w momencie upublicznienia stawia zupełnie inne nowe wyzwania.

Program miał by sens gdyby był wirtualnym przewodnikiem. Stacja ma kod Qr i po kodzie można ściągnąć informacje . Np gdzie jesteś w stosunku do całej makiety. Podobnie ze składami , tylko nie wiem jak umieścić na nich kod. Można by umieszczać całkiem wirtualne pociągi i łapać jak pokemony.
Zabawa będzie większa niż sama makieta.
Jeżeli uznamy że zegar analogowy na środku sali to przeżytek i maszyniści nie przychodzą dla przyjemności ale trzeba ich poganiać esemesami to dopiero można rozwinąć wyobraźnię.

GPS działa wewnątrz pomieszczeń jeżeli warunki umożliwiają odbiór sygnału radiowego. Jest on słabszy niż komórek ale to też radio. Tylko w jedną stronę.

Wszystkiego najlepszego na Nowy Rok.
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.642 133 3
#19
Kolego rozkład jazdy nie podlega pod RODO. Dwa jak ktoś go sobie ułoży i na imprezie będzie chciał go udostępnić odwiedzającym to nie bardzo rozumiem po co ma sam siebie pytać o pozwolenie na upublicznianie.

Akurat zegar analogowy występuje tylko w Krakowie.
Kody Qr były rozwieszone przy stacjach na naszej imprezie w Warszawie.
Na pociągach są zbędne. Wystarczy że ktoś będzie wiedział że na daną stacje coś przyjedzie za np 3min lub z niej odjedzie.
Jak już pisaliśmy stacje mają tablice z nazwami więc każdy będzie wiedział gdzie jest i jakiej stacji w aplikacji szukać.
Śledzenie składów jest mało sensowne bo często co sesję składy się zmieniają.

Zadam Ci pytanie. Czy organizowałeś imprezy modelarskie podczas których był używany rozkład jazdy lub planujesz takie imprezy organizować?
Mam wrażenie że nie. Bo gdybyś organizował imprezy to byś wiedział dlaczego może on stać się aplikacją funkcjonalną na takich imprezach.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
siódemka

siódemka

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
17 0 0
#20
Ło rany, człowiek chwilę odpuścił forum na czas świętowania Nowego Roku, a tu takie dyskusje się narodziły .

@Sławomir K. mam nadzieję, że kontakt nie jest ze mną utrudniony. Można go poczynić poprzez ten wątek, drogą Prywatnej Wiadomości poprzez forum, można napisać maila poprzez zakładkę "Kontakt" przez stronę tinytimetable.online oraz poprzez przycisk zgłoś po zarejestrowaniu.

Być może "Kontakt" umknął Ci uwagę gdyż ta szara brzydka strona jest po prostu jeszcze w budowie i skupiam się na ważniejszych częściach projektu. Przycisk "Zgłoś" znajdujący się w prawym górnym rogu zobaczyłbyś dopiero po zarejestrowaniu, które jest wymagane aby zarządzać swoimi danymi. Oczywiście to obecnie tylko serwis w fazie beta. Jest tworzony na Waszych oczach i może po rejestracji nie ma za dużo danych jednakże w przyszłości będzie cały wachlarz możliwości, których opis możesz przeczytać w pierwszym poście.

Nie wiem w jaki sposób użytkownik mógłby importować rozkład jazdy z Grafikonu nie mając możliwości zapisu go na swoim koncie. Nie mam też pomysłu jak udostępniać taki rozkład innym użytkownikom. Tym bardziej jak rozdzielać funkcje takie jak maszyniści bądź dyżurni ruchu. Jeśli masz jakieś pomysły to zapraszam.

Podsumowując - zapraszam do zapoznania się z pierwszym postem i zarejestrowaniem się, nawet na fałszywe dane, do serwisu. NIe wykorzystuję w żaden sposób zebranych maili ani tym bardziej nie wymuszam na nikim rejestracji. Jestem twórcą projektu i w jak będzie on dystrybuowany zależy tylko i wyłącznie ode mnie i od moich umiejętności programistycznych. To co się w nim znajdzie opieram na doświadczeniach osób zajmujących się tym na codzień.

Jeśli masz jakieś uwagi bądź pomysły zapraszam do rozmowy. Jak widzisz część wymienionych przez Ciebie funkcji została już sprawdzona na imprezie w Warszawie.

P.S. Sygnału GPS nie da się wykorzystać w budynku. Jest za słaby i nie został do tego przeznaczony. Są inne sposoby geolokalizowania urządzeń w pomieszczeniu.