• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Testowa diorama

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
#1
Witamy wszystkich.

Mam sklejke 90 x 80 x 1.2 cm na ktorej w koncu rozpoczalem prace nad szutrowaniem i tak sie rozochocilem ze zaczalem juz myslec o nastepnych krokach. w odleglejszych planach jest odtworzenie klimatu stacji na podstawie ukladu torowego stacji Szlarska Poreba Gorna, ale to piesn przyszlosci. Jako ze jest to moja pierwsza przygoda z modelarstwem kolejowym (nie liczac zabawy na torcie 20 lat temu) to jestem zdecydownie nowy praktycznie we wszystkich dziedzinach modelarstwa, wiec ten temat jest dla mnie przede wszystkim sposobnoscia na zebranie informacji.

Uzywam torow peco code 75 (na chwile obecna flexy z podkladami drewnianymi: w drodze zwrotnice 12 stopniowe). Oprocz tego zaopatrzylem sie w kruszywa Woodland Scenics, zarowno w wersji fine jak I medium. Do tego dwa szare Polaki TT I H0. Mam tez pare opakowan traw statycznych I elektrosadzarke od kolegi z forum z ktorych w przyszlosci chcialbym zrobic pozytek. Wiec poczatki poczynilem, zeby w przyszlosci przesiesc dyskusje do dzialu "relacje"! Ale po kolei..

Koledzy juz mi wytkneli ze zapomnialem o piasku przed szutrowaniem, sklonilo mnie do rozpoczecia tego watku. Cobym pozniej nie plakal ze o czyms zapomialem. Wiem ze w internecie mozna znalezc wszystko, ale prawda jest taka ze jak wiesz gdzie szukac to wszystko idzie znacznie sprawniej. Dlatego jesli macie nawet jakies linki, to prosze rowniez je wstawiajcie

Jako ze mam juz dwa tory zaszutrowane i gotowe oraz budynek stacyjny w drodze (Auhagen Krakow), wiec pytania beda niejako zwiazane z powyzszymi.

Jak ucyfrowic zaszutrowane tory?
Od czego zaczac przy budowie peronu- sklejka, gips, stare podklady na krawedzie?
Czy oswietlenie na makiecie mozna latwo dodac pozniej?
Czym najlepiej zaimpregnowac farby akrylowe torowisko i plastik?

Pozdrawiam serdecznie
Michal
 
OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
#2
Czy ktos ma sprawdzona metode jak zrobic kamienne krawedzie peronowe? Jedyne co znalazlem z gotowych to auhagena krawedzie betonowe (41201)badz fundamenty kamienne (48577)

Pozdrawiam
Michal
 
OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
#3
Pokrzepiony odpowiedziami postanowilem ruszyc z pracami nad diorama. Na chwile obecna mam dwa tory stacyjne do ktorych dobudowuje peron. Do krawedzi peronowych uzylem Nocha fundamenty kamienne (numer katologowy jw). Wypelnienie to listwa 4mm. Zakladam, ze wszystko zaleje betonem Nocha. Chcialbym zakonczyc plytami chodnikowymi 500x500. Czy oprocz wycinki z balsy jest jakis latwiejszy sposob uzyskania efektu plyt chodnikowych?

Pozdrawiam
Michal
 

Załączniki

OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
#5
Witam,

Czy moglibyscie koledzy doradzic jakich materialow uzyc do odtworzenia zarosnietego peronu jak na zalaczonym obrazku? na chwile obecna mam "zabetonowany peron" i jedyne co mi przychodzi do glowy to podsypac troche piasku (na wikol), pomalowac akrylami i zasadzic trawe uzywajac elektrosadzarki. Macie moze jakies inne sposoby?

1) Jakie kwiatki i trawe polecacie/
2) czy warto sadzic na tym odcinku eletkrosadzarka czy w zamian kupic eletkrostatyczna trawe?

http://www.pod-semaforkiem.aplus.pl/jg-szklarska-p-g.php

Pozdrawiam
Michal
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
#6
Pierwsze proby "ugruntowiania" mojego peronu za mna. Moze nie wyszlo jak chcialem, ale na pewno bylo ciekawie:) Ale po kolei. Peron "zabetonowalem" i posypalem piaskiem na ktory zalalem rozcienczony klej PVA. Po czym zadowolony z efektu poszedlem spac.

Niestety poranek przywital mnie niemila niespodzianka. Otoz.."wysadzilo" mi peron! Zakladam, ze zalanie wodnista mazia wikolopodopna spowodowalo napecznienie listew, ktore uzylem jako podkladu pod peron. Wiec peron jak byl, tak jest wciaz zamkniety dla podroznych, a ja mam kolejny wieczor z peronem w roli glownej:)

Ponizsze zdjecia przedstawiaja jak to wygladalo zanim poszedlem spac I co zastalem o poranku
 

Załączniki

OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
#7
Nastepny tor doklejony. Podkald to korek 3mm, tory peco code 75 flex pomalowy sparyem Humbrola (black). Kolejnym krokiem jest podmalowanie szyn uzywalajc Humbrola w spray'u red brown (160) i kolejna proba szutrowania.

pozdrawiam

Ps: :p prosilbym administracje do przerzucenia watku do relacji
 

Załączniki

OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
#8
Zastanawiam sie, jak najpiej odwzorowac peron zarosniety trawa ale bardziej na zasadzie ze kiedys peron mial plytki chodnikowe ktore pozniej zdjeto I na tym zaczela rosnac trawa (wiec nie chaszcze).

Poczatkowo myslalem, zeby peron wysypac drobnym piaskiem, ktory pozniej mozna bedzie podmalowac na kolory ziemiste i na koniec zasypac krotka trawa.

Jako, ze po pomalowaniu nie bylem zbyt zadowolony z wyniku eksperymentu, postanowilem zakupic drobniutka podsypke woodland scenics gleba I ziemia (T41 oraz T42) I sprobowac w ten sposob odtworzyc ziemistosc peronu. I tu pojawia sie problem bo z efektow tez nie jestem zbytnio zadowolony. Wyszlo tak jakosc puchowato i czarno-zgnilozielono. Co sadzicie?
IMAG0834.jpg


IMAG0833.jpg


IMAG0831.jpg

Do tego sie zastanawiam jak odwzorowac krotka trawe. Myslalem o 2mm, ale wydaje sie zbyt dluga na peron, gdzie mowimy o trawie na glebokosc trampka. Moze znowu jakies podsypki??

Pozdrawiam
 
Ostatnio edytowane:

poziomek72

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
NAMR
Reakcje
76 3 0
#9
Teraz to wygląda jak pokryte grubym mchem. Dla mnie też fajnie. Można kupić 1mm ale to nadal prawie 9cm real.Ja jako bardzo małej trawy używam piasku zabarwionego zielonym barwnikiem do farb.Im drobniejszy piasek tym krótsza trawka.
 
OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
#10
Dzieki. Podejde do sklepu w trakcie "obiadu" I poszperam w farbkach vellejo akrylowych. Myslisz ze sie nadadza po rozcienczeniu czy lepiej uzyc czegos innego?
 

poziomek72

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
NAMR
Reakcje
76 3 0
#11
Używam też czasem farb akrylowych(Pacta,Valejo) do barwienia piasku i nie rozcieńczam ich. po wyschnięciu przydaje się drobne sitko żeby potem skruszyć zlepiony farbą piasek.
 
OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
#17
Nie jestem wirtuozem fotografii, wiec rzeczywistosci swiatlo jest cieplejsze I zolte plus zdecydownie mniej wyraziste. Postaram sie zrobic kolejne w bardziej sprzyjajacych warunkach oswietleniowych (wiecej swiatla w tle), to moze bedzie bardziej realistycznie

Pozdrawiam
 
OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
#19
Po pierwszym w zyciu szutrowaniu, przyszla kolej na kolejny pierwszy raz..tym razem ja I moja elektrosadzarka...komentarze I porady jak zwykle mile widziane.
IMAG0865.jpg


IMAG0866.jpg


Tak przy okazji to mam pytanie do grona bardziej doswiadczonych. Otoz, jak sypie to strasznie duzo sie marnuje trawki tzn. wpada pomiedzy szuter, zaglebia sie pomiedzy podkladami itp. Jak odzyskac taka trawke?

I niejako drugie pytanie, polaczone z powyzszym. Czy uzywacie mniejszych sitek na mniejsze powierzchnie, czy moze cos w rodzaju koncowki-lejka ktory zmniejsza "strumien" trawki. Pytam bo chcialbym zrobic sciezke ale nie chce obsypac polowy dioramy co bedzie nieuniknione jesli uzyje oryginalnego sitka.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 13
Buduję makietę 1089
Buduję makietę 20
Buduję makietę 49
Buduję makietę 10

Podobne wątki