• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Testowa diorama

OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
20200406_123631_copy_2162x1407.jpg

Pojeździłem wirtualnie po magistrali podsudeckiej i po konsultacji wytycznych PKP ze odległość 2.5m od osi toru to minimum (w końcu nie chcemy żeby ludzie się potykali o te betonowe słupki) odsunąłem je na oko tak aby "fajnie wyglądało".

Na stacji będę ustawiał po odpowiednich stronach "zewnętrznych" torów
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Niestety, na pamięć nie wiem takich rzeczy, trzeba poszperać w przepisach i podręcznikach. Ale wydaje mi się, że na stacjach słupki hektometrowe ustawiane są na międzytorzu przy torach głównych zasadniczych, jednak gwarancji nie dam. Przy większej liczbie torów dodatkowych i bocznych ustawianie słupków całkowicie na zewnątrz byłoby mało użyteczne.
 
OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
Niestety, na pamięć nie wiem takich rzeczy, trzeba poszperać w przepisach i podręcznikach. Ale wydaje mi się, że na stacjach słupki hektometrowe ustawiane są na międzytorzu przy torach głównych zasadniczych, jednak gwarancji nie dam. Przy większej liczbie torów dodatkowych i bocznych ustawianie słupków całkowicie na zewnątrz byłoby mało użyteczne.
Zadam pytanie laika. czy wymagania skrajni pomiędzy torami głównymi mogą wpłynąć na brak miejsca dla słupka? Badz fakt ze np konstrukcje wsporcze bramki/ maszty sieci trakcyjnej są ustawiona na zewnątrz torów wszystkich stacyjnych scalając zarówno tory główne jak i tory postojowe?
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Niski słupek zawsze się zmieści, a na stacjach stosuje się powiększoną szerokość międzytorza. Poza tym słupków nie ustawia się między dwoma torami głównymi zasadniczymi, lecz na zewnątrz tych dwóch torów, między torami głównymi zasadniczymi a dodatkowymi. A pytania dotyczącego słupów trakcyjnych prawdę mówiąc nie rozumiem. Poza tym, jak napisałem, nie jestem w 100% pewien, czy to, co napisałem wcześniej, jest w pełni prawidłowe.
 
OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
Ponizej przytoczyłem cytat mówiący o tym ze na stacjach zelektryfikowanych wykorzystuje się inne elementy infrastruktury do ktorych "doczepia" sie znaki kilometrażu

w obrębie torów stacyjnych, w przypadku braku możliwości umieszczenia tablicy na słupie trakcyjnym można ją umieścić na innych konstrukcjach (słupy teletechniczne, wiaty, bramki itp.)

Co wiec jeśli slup bramki scala więcej niż tory zasadnicze?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Sam sobie Kolega odpowiedział tym cytatem: jeżeli nie da się na słupach trakcyjnych, to wiesza się tablice gdzie się da. A na ostatnie pytanie nie umiem odpowiedzieć. Poza tym jeszcze raz napiszę, że nie daję gwarancji 100% pewności moich porad w tym względzie. Pytanie jeszcze, z jakiego okresu ma być to diorama: czy czasy współczesne, czy wcześniej?
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Zamień drzewo ze środkowym słupem - nie będzie zygzaka ... zdażaja się "obejścia" np stacji ale raczej nie pojedynczego drzewa. Nie wiem jak lokujesz w czasie dioramę ale drzewo wygląda jakby wyrosło już po zbudowaniu toru - raczej nikt do tego by nie dopuścił.
 
OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
Witam. Mam dwa pytania:

- Chciałbym przerzucić te linie telegraficzne na z powyższego obrazka na "druga" stron dioramy, ale nie wiem jak to zrobić w sytuacji kiedy są bramki i slupy sieci trakcyjnej. Najprawdopodobniej zrobię to w okolicach przejazdu drogowego;
- czy ktoś moze polecić klei typu super-glue, który nie jest zbyt agresywny żeby wchodził w reakcje "elastic polymer" by go nie odkształcał (mówimy o czymś supercieniutkim [0.25mm])
 
OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
Szukam, surfuje po internecie i nie mogę znaleźć przykładów przerzucenia sieci telegraficznej na slupach drewnianych w poprzek linii kolejowej zelektryfikowanej. Czy dobrze myślę ze takich przerzutów napowietrznych się nie robi a jeśli już trzeba przełożyć siec, to się raczej kopie niż wiesza?
 

M-G

Znany użytkownik
Reakcje
654 34 1
Czy dobrze myślę ze takich przerzutów napowietrznych się nie robi a jeśli już trzeba przełożyć siec, to się raczej kopie niż wiesza?
Dobrze myślisz - poszukaj fotek albo przyjrzyj się w terenie jak wysokie słupy energetyczne są stawiane w przypadku średnich i wysokich napięć, bo sieci niskich napięć nie widziałem aby je przerzucano nad siecią trakcyjną, a co dopiero sieć telefoniczna/telegraficzna.
 
OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
Dziekuje M-G. Czyli w ogole sie nie przerzuca czy sie robi przekop/ przewiert?
Bo zakladam ze byly/sa linie niezlektryfikowane, ktore maja rzedy takich slupow, ktore albo beda albo zostaly zlektryfikowane. Co wtedy?
 

M-G

Znany użytkownik
Reakcje
654 34 1
Podejrzewam, że jak dojdzie do elektryfikacji jakiejś linii, to i stojące słupy będą zlikwidowane - generalnie w miarę możliwości zakopuje się kable, bo wtedy drzewa na nie nie spadają no i nie rwą się od przymarzniętego śniegu. A czy przekop czy przewiert to już sprawa konkretnego przypadku - przynajmniej tak mi się wydaje.
 
OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
Przepraszam, ale cos z komórki nie mogę dodawać tekstu. Wylewanie wody jeszcze nie skończone pomimo tego że wylałem już 400ml (nie spodziewałem się ze ze tak tego dużo trzeba).

Siec telegraficzna to produkt EZ Line 0.25mm.
Słupy to plastik od Peco
Woda to Vallejo Stilo Water jednoskladnikowa


20200409_141438_copy_2268x3024.jpg
 

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.023 4 1
@mikl w jaki sposób postarzałeś ten lewy słup? Możesz zapodać instrukcję? :) Szczególnie super ten nalot starej farby wyszedł
 
OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
@mikl w jaki sposób postarzałeś ten lewy słup? Możesz zapodać instrukcję? :) Szczególnie super ten nalot starej farby wyszedł
Użyłem akryli Lifecolor (zakładam ze każde inne akryle tez się nadadzą), aby "zbrazowic" slup. Później trochę szarych, czarnych pudrów. Plus zielony puder coby naturalny nalot uzyskać. Izolatory to gęsta biała farba nanoszona cienkim patyczkiem (0.8mm). Rdzawy puder nałożyłem w miejscach gdzie zakładam występowały elementy metalowe tzn stopnie i obręcze. Wszystko "na oko"
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 13
Buduję makietę 1089
Buduję makietę 20
Buduję makietę 49
Buduję makietę 10

Podobne wątki