• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta TERMINAL

jarekom

Znany użytkownik
Reakcje
712 2 0
#1
Witam.
Zakładam ten temat , ponieważ od dłuższego czasu kołacze mi się po głowie , aby zrobić makietę w tym klimacie. Geneza makiety sięga jeszcze starego forum, gdzie z Nikosiem i Miłoszem mieliśmy taki pomysł aby stworzyć większy projekt makiety.
Na początek mam zamiar zrobić kawałek terminalu przeładunkowego dla różnego rodzaju towarów - samochodów, kombajnów i różnego typy gabarytów. Inspiracja do stworzenia czegoś takiego była moja wizyta w belgijskim terminalu Knokke i jedna ze stron internetowych gdzie pasjonat ciężarówek wstawia zdjęcia z terminalu z Bremen. Potem czs przyjdzie na kontenery.
Aby był kawałek portu nieodzownym elementem musi być statek. Wybór padł na samochodowiec Elbe Highway. Jest to statek typu ro-ro . Mieści tylko 2107 osobówek. Na mojej makiecie będzie jednostką uniwersalną do przewozu wszelakich ładunków. Wybór był prosty z jednego powodu - można go zrobić z papieru w skali 1:400. Poszedłem na skróty i po przeskalowaniu jestem bliżej domu. Tak więc mój samochodowiec będzie miał 1701 mm , szerokość 287 mm i wysokość około 200 mm. Wykonałem go początkowo z papieru , ale stojąc na szafie jakiś czas burty z papieru się odkształciły i cała robota do niczego. Nawet ząb czasu nadgryzł butapren , co 20 lat temu było nie do pomyślenia. I ten zapach jakiś inny , gorszy.
Po smutnych doświadczeniach postanowiłem zrobić go z polistyrenu. Rozrysowałem wręgi , pokład , elementy burty i dałem na cnc. Wyszło idealnie. Pokleiłem wszystko do kupy i na dzień dzisiejszy wygląda to tak:

DSC01323.jpg


DSC01324.jpg



Z uwagi na to że terminal pracuje całą dobę postanowiłem oświetlić plac składowy a co się z tym wiąże także statek. Zakupiłem więc parę diód led średnicy 3 mm i przeprowadziłem eksperyment z oświetleniem ładowni.

DSC01272.jpg


DSC01277.jpg


DSC01278.jpg


DSC01279.jpg


Tule na dzisiaj. Mam nadzieję że starczy mi samozaparcia aby to ukończyć!!!!!
 

Brodagaz

Znany użytkownik
Reakcje
26.026 108 2
#2
Zapowiada się rewelacyjny temat!!!!!
To co widzę już mnie na kolana powaliło, idę sobie jakieś inne hobby poszukać ;):D:D
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.551 386 20
#4
:eek:Jestem w szoku, pięknie to już wygląda. Zapowiada się kapitalny temat. Będę tu stałym gościem.
 

Adrian Henszel

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Wygląda to super! Temat o terminalu, którego jeszcze nikt nie widział a już wszyscy w szoku :eek: Ja także z niecierpliwością czekam na dalszy rozwój prac.
 

dany

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#8
Port i terminal to też kolej. Masz pomysl jak zrobić w skali 400 kolej. A jak wygląda dostepnośc gotowych akcesoriów w tej skali? Diody 3 mm wydają się mocno przeskalowane.
 

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.344 47 0
#9
A czy ktoś tu pisze o robieniu tego portu w skali 400? Chyba Jarek wyraźnie napisał że przeskalował wszystko.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.551 386 20
#12
Ale nie napisał na ile. Może na 700 bo szkutnicy takie robią.
Jak znam Jarka prace i skalę tego forum to przeskalował na 1:87.;)
Wystarczy dobrze popatrzeć na pierwszą fotkę i widać postawiony na konstrukcji statku model w naszej skali.
 

dany

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#13
Jak znam Jarka prace i skalę tego forum to przeskalował na 1:87.;)
Wystarczy dobrze popatrzeć na pierwszą fotkę i widać postawiony na konstrukcji statku model w naszej skali.
Megalomania aż kipi. Nie wszyscy znają prace Jarka. Nie wzyscy kojarzą jak jest Wasza Skala. A czytać mogą wszyscy.
 

DamLen

Znany użytkownik
Reakcje
1.503 11 0
#16
Masz jakiś hangar przy domu, żeby to wszystko pomieścić? :eek: Ciężko mi jest wyobrazić sobie ogrom całości, patrząc na ten szkielet statku. Zapowiada się interesująco.
 
OP
OP
jarekom

jarekom

Znany użytkownik
Reakcje
712 2 0
#17
Widzę że temat wzbudza dużo emocji.
Tak statek , jak i makieta będzie w skali 1:87. Będzie trochę torów z wagonami , więcej pojazdów na kołach ale i przybędą na gąsienicach. Nie prędko będzie to ukończone bo praca wzywa!! Ale będę prowadził prace przy tym projekcie. Co do miejsca to niestety samochód wyjedzie z garażu. Taki jego los!!!Myślę , ze 2 metry na 2 starczy aby cos tam ustawić ?
 

Brodagaz

Znany użytkownik
Reakcje
26.026 108 2
#18
Widzę że temat wzbudza dużo emocji.
Tak statek , jak i makieta będzie w skali 1:87. Będzie trochę torów z wagonami , więcej pojazdów na kołach ale i przybędą na gąsienicach. Nie prędko będzie to ukończone bo praca wzywa!! Ale będę prowadził prace przy tym projekcie. Co do miejsca to niestety samochód wyjedzie z garażu. Taki jego los!!!Myślę , ze 2 metry na 2 starczy aby cos tam ustawić ?
2mX2m może być trochę mało jak patrzę na statek ;)
 
OP
OP
jarekom

jarekom

Znany użytkownik
Reakcje
712 2 0
#19
Tak, jak teraz to napisałeś to może być mało. Będę musiał to sobie rozrysować i sprawa się wyjaśni.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Dioramy i makiety 0

Podobne wątki