• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Ten pierwszy raz :)

AdrianWNS

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam
Od kilku miesięcy przeglądam to forum i muszę powiedzieć , że jestem pod wrażeniem. Szczególnie zrobione przez was torty , moduły czy też lokomotywy i wagony.
W czasie ferii planuje zbudować swój pierwszy moduł.
Będzie to stacja z 3 peronami. Wszystko będzie budowane na torowisku Roco Line 83. Z Geoline i A-Gleis zrobię kilka przeróbek w stylu tory dodatkowe na mostach itp.
Wymiary mojego przyszłego modułu to: 115cmx70cm. Teraz mam takie pytanko.
Czy budując stacje muszę wzorować się na tym http://www.kolej.martel.pl/norma/2M.jpg , czy też mogę to zrobić po swojemu?
Czy wzmacniacz z zestawu cyfrowego Roco zdoła zasilić 6 lokomotyw?
Pozdrawiam.
 

chf

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
115 cm to nieco za mało na stację z 3 peronami. Zestaw sterowania roco nie podoła takiemu wyzwaniu jak 6 lokomotyw na raz. Jeżeli masz zamiar łączyć się na imprezach z innymi to nie masz wyjścia i musisz wybrać profile czołowe na końce modułu w zależności czy będzie to linia dwutorowa czy jednotorowa. Na taką stacyjkę to musisz poświęcić przynajmniej 3m. Acha jeszcze jedna ważna sprawa wewnętrzne połączenia skrzynek wewnątrz modułu mogą miec dowolne profile. Jedynie zewnętrzne przez które będziesz się łączył z innymi muszą być zgodne z normą.
 

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#3
AdrianWNS, Zastanowiłes sie czy aby podołasz temu wyzwaniu, może najpierw jakis modulik szlakowy?

115 cm to zajma ci same zwrotnice a gdzie perony ktore min z 2 metry musza mieć.
Ostatnio z kolegą andrzejem rozmawialismy natemat wykonania makiety toruń północny i wyszlo ze bylo by to 9 metrów a to mala stacja

jezli masz w planie w pózniejszym czasie łaczyc sie z innymi modularzami to faktycznie musisz wzorowac sie na tym profilu
Po co ci 6 loków? jeżdzacych non stop?
 
OP
OP
A

AdrianWNS

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Bardzo fajny moduł. Zmiana skali nie wchodzi w grę. Najwyżej trochę okroji się...
6 loków nie będzie jedziło non stop.
2 oki będa jeżdziły cały czas a reszta na zmiane po jednym torze.
Perony chcę zrobić po 1m. Jak zaplanowałem to na tym pierwszy module znajdą się tylko same tory proste bez żadnych zwrotnic itp.
 

Załączniki

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#7
AdrianWNS, opisz lepiej swoj projket bo ja tego niewidze na 115 cm nie ma mozliwosci zeby zmieścic trzy perony po 1 m to jakas karykatura bedzie pozatym gdzie beda jezdzic te loki? po module?
 
OP
OP
A

AdrianWNS

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Więc. Tor czerwony będzie łączył się z torem niebieskim na drugim module. Oba dwa czarne normalnie. Dalszych planów rozkładu torów narazie nie mam wszystko jest w fazie myślenia. Teraz tak obmyślałem to i chyba zmniejsze ilość peronów i ich dlugość.
Dzięki za rady w końcu zawsze pierwszy raz jest trudny.
 

chf

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
Narysuj cały projekt bo narazie widzę tylko wewnętrzną część. Pod słowem projekt mam na myśli schemat stacji od semafora wjazdowego do semafora wjazdowego. Pozwoli to na bardziej precyzyjne doradzenie Ci w sprawie budowy.
 

Gała

Użytkownik
Reakcje
1 0 0
#16
Sam jako nowicjusz po wielu tygodniach spędzonych na myśleniu i planowaniu doszedłem do wniosku, że zacznę od krótkiego modułu szlakowego a następnie zostanie on przyłączony do małej stacji. Przy mojej stacji sam peron będzie miał około 130 cm a cała stacja będzie się mieścić na trzech skrzynkach po 100 cm każda. Jeżeli chcesz robić na 3 perony to jak napisał chf 3m to minimum jakie musisz na to poświęcić.

PS. tylko się nie uraź moimi słowami ale sam przeszedłem trochę krytyki ze strony innych
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.992 140 0
#18
AdrianWNS napisał(a):
Najwyżej trochę okroji się...
normalka, jak się "stacja" nie mieści w pokoju, to się skraca. wyjdzie z tego karykatura, ale się zmieści
LUKASZdiy napisał(a):
bo ja tego niewidze na 115 cm nie ma mozliwosci zeby zmieścic trzy perony po 1 m to jakas karykatura bedzie pozatym gdzie beda jezdzic te loki?
o właśnie... jaki długi pociąg zmieści się przy peronie? lokomotywa i 2 wagony?
AdrianWNS napisał(a):
Dlatego chcę zrobić tą całą stacje na trzech skrzynkach.
nadal mało. zastanów się nad "możliwością rozbudowy stacji o dalsze skrzynki z torami stacyjnymi" - niektórzy początkujący tak piszą, żeby przekonać czytających, o dalszych planach, że "będzie dobrze, na razie będę ćwiczył warsztat, potem się dorobi"

jeszcze jedno - rozmieszczenie semaforów - wg mnie o 4szt za mało
 
OP
OP
A

AdrianWNS

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
Mój tabor na dzisiaj to BR218 + 2 wag. IC i ICE3. To napewno zmieści się na peronie o dł. 1m.
W przyszłośći planuje dokupić trochę wagonów Inter City , Bdhpumn , Berlin - Warszawa i może osobowe PKP , wtedy będzie gorzej.
Pomysł ze stacją na 3 skrzynkach nie jest zły.
 

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#20
AdrianWNS, ja czytajac to forum wyrobilem w sobie zdanie ze na torcie faktycznie perony 1 m nie sa jakims grzechem ale na module to juz tragedia
ja mimo wszytko proponuje ci zrewidowanie swoich planow zamiast robić stacje zrob moze jakas bocznice kolejowa, tory odstawcze zastosuj profil LL250,500moduly jak nie masz miejsca zrob dwa moduly po 60-80 cmz dwoch stron obowiązkowo standrd

wzasadzie bardzo slabo opisujesz projekt niemowisz czy aja byc to skrzynki czy plyta czy bedziesz mial wszystko na plytach wtedy możemy ci pomodz zrobić coś co chociazby nasladuje realizm

zaczynsz od stacji cyba najtrudniejszego towru modelarskiego jezli zaczniesz a to tez duzy znak zapytania mozesz szybko sie zniechęcic
Jezli juz koniecznie stacja to może towarowa z kilkoma rampami ?
 

Załączniki

Podobne wątki