• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Technika fotografii modelarskiej

Bipa966

Aktywny użytkownik
Reakcje
472 69 32
#1
Zakładam taki wątek.... może się przyjmie. Podobny temat wyleciał niedawno na bocznice z niewiadomych przyczyn a ja uważam iż warto podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie wykonywania piękny zdjęć tego co nas cieszy najbardziej,czyli taboru,modułów i całej tej około kolejowej oprawy ;) Każdy z nas robił bądź robi zdjęcia, każdy z nas posiada takie a nie inne pstrykadło , jedni, tak jak kolega Bronco...robi przepiękne zdjęcia inni chcą podążać jego śladem nie mając pojęcia jak osiągnąć takie efekty. Być może w tym wątku zdradzi on nam Swoje tajemnice, opisze jak i co. Może jako pierwszy wstawie swoje stare zdjecie , zrobione wiele lat temu aparatem Canon Eos 400D , przyznam ze nie pamiętam jakiego obiektywu używałem i na jakich ,,parametrach,, fociłem , ale mam nadzieje iż kolejne które wstawie będą już starannie opisane . Tak wiec zapraszam do zabawy i ,,chwalenia,, się swoimi osiągnieciami każdego:)
 

Załączniki

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.563 386 20
#2
Zdjęcie ciekawe, tylko te lody niepotrzebne w kadrze. ;) Parametry wykonania zdjęcia można sprawdzić w metadanych. Najprościej kliknąć na oryginalne zdjęcie prawym przyciskiem myszy, wybrać Właściwości i tam kliknąć na zakładkę Szczegóły i tam pojawiają się parametry wykonania zdjęcia.
 

Darkman

Aktywny użytkownik
Reakcje
7 1 0
#3
Oczywiście potrzebny jest statyw, ISO ustaw na najniższe możliwe np. 100. Wartość przysłony musisz sam wyczuć, ale przy makro potrzeba będzie przynajmniej f/9. Oświetlenie najlepiej naturalne. Sam pomysł na kadr musisz wymyśleć sam.
 

ManMania

Znany użytkownik
Reakcje
6 0 0
#5
Balans bieli musisz dostosować do źródła światła. Każde źródło światła ma inną temperaturę barwową. Sprawdź czy przy balansie bieli ''światło sztuczne'' kolory na zdjęciu są odpowiednie. Jeśli nie, warto ustawić własny balans bieli. Jak już się wykona zdjęcie, na złym balansie to wszystko da się jako tako odratować :).
 

Załączniki

  • 425,4 KB Wyświetleń: 137
OP
OP
Bipa966

Bipa966

Aktywny użytkownik
Reakcje
472 69 32
#7
Pomimo tego iż posiadam calkiem niezy aparat oraz kilka niezłych obiektywow... nie potrafie zrobić dobrego zdjęcia przy żarówce :( w świetle dziennym bajka...wychodzą niezle ! tu na forum bardzo podobają mi się prace Kol. Bronco !! fantastyczne !:)
 
OP
OP
Bipa966

Bipa966

Aktywny użytkownik
Reakcje
472 69 32
#11
Dzieki...marny jestem , z lampą dość sztucznie wychodzi, ale mam pomysła ...może za jakiś czas się ujawnie heheh :)
 
B

bobby74

Gość
#12
A czy fachowcy podpowiedzą jaki obiektyw makro zastosować do lustrzanki niepełnoklatkowej Canona do fotografowania taboru?
 
B

bobby74

Gość
#14
Tak jest :)
No może nie śróbki, ale ujęcia z lokomotywą/wagonem na pierwszym planie i niewiele więcej...
 

maciekk

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.347 10 0
#18
Oj nie. To zabojstwo dla fotografii modeli.
Jeżeli ma się odpowiednią lampę z możliwością regulacji mocy błysku i ustawieniem kierunku to zdjęcia wychodzą o wiele lepsze. Ja często używam lampy jak robię zdjęcia na imprezach ( a szczególnie na targach w Poznaniu gdzie światło jest kiepskie). ;) Wszystko zależy od posiadanego sprzętu i umiejętnościach jego wykorzystania.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.563 386 20
#19
Oj nie. To zabojstwo dla fotografii modeli.
Robienie fotografii modeli z lampą wcale nie zabija zdjęć. Najlepiej jak stosuje się dyfuzor, który rozprasza światło lampy błyskowej. Dyfuzor sprawdza się właściwie w każdych pomieszczeniach. Odbicie światła lampy od sufitu też jest ciekawą techniką, tylko trzeba mieć w pomieszczeniu ten sufit, a np. w poznańskiej hali targowej nie za bardzo jest od czego odbić takie światło.
A czy fachowcy podpowiedzą jaki obiektyw makro zastosować do lustrzanki niepełnoklatkowej Canona do fotografowania taboru?
Co do obiektywów to nie potrzebujesz obiektywu do fotografii macro, bo taki obiektyw do Canona to koszt około 3000 zł. Każdym obiektywem można zrobić dobre i ostre fotki. Ważne jest, żeby dobrać taką ogniskową używanego obiektywu, która daje najlepszą rozdzielczość i najmniejszą aberrację, dystorsję, komę i astygmatyzm. Dodatkowo do zrobienia dobrego zdjęcia trzeba poznać co to jest głębia ostrości, jak się rozkłada na fotografowanym obiekcie i jak uzyskać ostre te elementy, które chcemy mieć ostre.
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#20
A czy fachowcy podpowiedzą jaki obiektyw makro zastosować do lustrzanki niepełnoklatkowej Canona do fotografowania taboru?
Do zdjęć modeli to raczej nie obiektyw makro tylko dobrą stałkę np. 35 1.4 lub może być nawet coś długiego z dobrym światłem np. 70-200 2.8 to będziesz miał wszystkie detale ostre. Dasz makro to punkt ostrzenia będzie ok, a reszta nieostra,
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 0
Techniki modelarskie 4
Techniki modelarskie 3
Techniki modelarskie 9

Podobne wątki